1. Ana Sayfa
 2. Günlük Yaşam
 3. 2019 Ağustos Araba Pazarı

2019 Ağustos Araba Pazarı

featured

Otomotiv distribütörleri derneği tarafından yapılan basın açıklamasına denk geldim, bazı istatistiksel bilgilere yer verilmiş ve 2019 Ağustos Araba Pazarı hakkında küçülme oranları verilmişti. İlginç bilgiler ile dolu olduğunu söylemek isterim.

Bu yazı Günlük Yaşam kategorisi için hazırlanmış olup, Ekonomik Krizin Etkileri etiketi ile yayınlanacaktır. İçerisindeki bilgiler otomotiv distribütörleri derneği yayınlarından alınmıştır.

2019 Ağustos Araba Pazarı ve Yaşananlar

Türkiye esasında büyük bir otomotiv pazarı, son zamanlarda küçülen bir pazar tabii. Bunun en büyük sebebi yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan kur dengesizliği ve gelirimiz ithal ürünlere karşı alım gücü bakımından ezilmesidir. Bu ezilmenin en net sonuçlarını ise araba pazarında yaşanan sıfır otomobil satışlarındaki düşüşlerden algılıyoruz.

Basın özetinde yer alan bilgiler çeşitli yönleriyle birbirinden ayrılıyor, önce bunlara değinmek lazım; sonrasında ise içeriğe değineceğim.

 • Genel, Otomobil ve Hafif Ticari araçlar.
  Verilen bilgiler bu üç başlıkta inceleniyor.
 • 2018 ve 2019 Karşılaştırmaları
  • 2018 Ağustos ayı satışları ve 2019 Ağustos ayı satışları karşılaştırılmış durumda. Yani farklı yılların aynı aylarında yaşanan değişimleri görebiliriz.
  • 2018 yılının ilk sekiz ayı ve 2019 yılının ilk sekiz ayı karşılaştırılmış. Yani farklı yıllarda gerçekleşen aynı süreler için söz konusu satışlar incelenmiş durumda.

Rapor Özeti İlk Sekiz Ay İçin (Ocak 19 – Ağustos 19)

ODD tarafından yayınlanan rapor esasında bir özet, lakin ben son kullanıcı olan bizler için bir kez daha özetlemiş olacağım. Tabii teknik bilgiler azalacak, rapor basite hale geçecek. Bu sayede daha anlaşılır olur diye düşünüyorum.

 1. Otomobil satışları yaklaşık %44 oranında azalmış durumda.
  Şöyle ki, geçen sene ilk sekiz ayda toplam 344 bin 870 adet sıfır araç satışı gerçekleşmiş. Lakin bu senenin ilk sekiz ayı için toplam sıfır otomobil satışı 193 bin 320 adet.
  Bu durum ikinci el piyasasını da etkiledi haliyle. Fiyatlar arttı ve satışlar azaldı. Artması gerekirken hemde…
 2. Hafif ticari araçlar için durum biraz daha kötü. %52 oranında bir azalma söz konusu. Geçen sene ilk sekiz ay için 95 bin 558 adet satış olmuş. Şimdi ise 45 bin 997 adet satış var. Yani hafif ticari araçlar için piyasa çok kötü, verimsiz bir dönem yaşanmış.
 3. Toplamda yani bu iki araç türü bazında ise küçülme %46 civarında. Geçen yıl toplam 440 bin 428 adet sıfır satışı var, bu sene ise 239 bin 317 adet.

Satış sayıları üzerinden bakıldığında otomotiv sektörü bu sene geçen sene bazlı yüzde 50’den fazla kayba sahip. Çünkü araç başına maliyet satış sayısı ile ters orantı. Az satış daha çok maliyet demek ve zaten %46 sadece buradan geliyor.

Bizim halkımız piyasayı etraftan gördüklerini baz alarak oluşturduğu için, sıfırı vuran kriz; ikinci eli de teğet geçmedi. Satışlar dibe vurdu, dolayısıyla satanlar zararda. Alanlar da zarar da, değmeyecek arabalara ne fiyatlar vermek zorunda kaldılar.

Krizden fırsat çıkartmak isteyen herkes piyasayı zorladı, zorluyor. Ellerinde patlamasını diliyorum.

ÖTV indirimi bekliyor herkes, umarız ki gelir, bir patlama meydana getirecektir tabii. Bu sebeple ÖTV indiriminin en azından yerli üretim araçları kapsayacak şekilde sınırlandırılması iyi olur. En azından paranın bir kısmı ülkede kalır.

Fatih KAYA

Rapor Özeti Ağustos 2019 İçin

ODD raporu tabii olarak sadece ilk sekiz ayın toplamı ile ilgilenmiyor. Ayrıca 2019 Ağustos Araba Pazarı için de özel bir başlık var. Buna göre de iyi haberler yok. Yine 3 satış türü içinde azalma söz konusu. Dediğimiz gibi bunlar ekonomik krizin etkileri.

 1. Geçen sene, Ağustos 2018 ile, bu sene arasında yaşanan aylık farklılıklara göre otomobil satışları %20 civarında azalmış. Genel olarak resme bakarsak, ilk sekiz ayın ortalamasını baya bir altında, yani kısmi bir iyi durum söz konusu. Geçen sene ağustos ayı sıfır otomobil satışları 26 bin 976 adet, bu sene içinse 21 bin 544 adet. Arada 5 bin 432 araç var.
 2. Ağustos 2018 ile Ağustos 2019 hafif ticari araç satışları ise %36 civarında bir azalma yaşamış. Yine ilk sekiz aylık kıyaslamanın altında. Buna göre 7 bin 370 adetten, 4 bin 702 adete düşülmüş durumda. Arada ki fark 2 bin 668 adet.
 3. Toplam araç satışları ise %23 civarında bir azalma yaşamış. 34 bin 346 araçtan, 26 bin 246 araca düşülmüş durumda.

Durumu resmin geneline bakarak değerlendirmek gerekiyor. Ağustos ayı diğer 7 aya oranla gayet güzel geçmiş. Zira ilk sekiz ayın ortalaması %50’ye yakındı, ağustos içinse %23 civarı. Satışlar artmış olarak ele alınabilir. Zira geçen sene ekim 2019 oluncaya kadar satış grafikleri sürekli azalmış, Şimdi ise Ağustos 2019 ile birlikte artış gözüküyor.

Yaşanan faiz indirimleri ile birlikte, denge durumunun hızlanacağını var sayarak; bu sene için geri kalan zamanda araç satışlarını artacağını düşünüyorum. Tabii bu durumu satıcılar suistimal edip, bir miktar beklenenden az satış olacaktır.

2019 Ağustos Araba Pazarı – 2019, 2018 ve son 10 yıllık ortalama otomotiv satış sayıları.

Yukarıda yer alan resim çok faydalı bir içeriktir. 2018 yılı satışlarını, 2019 yılı satışlarını ve son 10 yıl için ortalama satışları görmemizi sağlıyor. Hepsini aynı ekranda görerek, değerlendirme yapmamızı kolaylaştırıyor.

Ağustos ayları yaz ocak harici tüm yılın en düşük satışlarının gerçekleştiği ay olarak karşımıza çıkmış. Yani son 10 yıldır, her ağustos ayı en düşük satışlara sahip. Ama bu sene durum değişti, 2019 Ağustos Araba Pazarı ocak, şubat ve temmuz aylarından daha fazla satışa ulaştı. Şimdi ise beklenmesi gereken ekim 2019 hariç sürekli yükselen satış sayıları.

Söz konusu rapor için kaynak kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!