2022 Özel Eğitim Sözleşmeli Ataması

2022 Özel Eğitim Sözleşmeli Ataması

Cumhurbaşkanı tarafından 27 Haziran tarihinde müjdesi verilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için atama takvimi yayınlanmadı ama hazırlaklara başlamak istedim. 2022 Özel Eğitim Sözleşmeli Ataması için yayınladığım bu yazı ile daha şeffaf bir süreç yürütmeye çalışacağım.

2022 Özel Eğitim Öğretmen Ataması

Bu atama döneminde öncekilerden ders alıp, sadece sağdan soldan duyduklarımızla yetinmek yerine, veri toplamayla tahminden öte nokta atışı yapmaya çalışacağız. Aşağıda verdiğim bağlantı ile isteyen tüm özel eğitim öğretmeni adaylarımız bilgilerini paylaşabilir, bu sayede de liste oluşturabiliriz.

https://forms.gle/Sw55geapLVmt8fqb8

Yukarıda yer alan bağlantı ile sizden istediğim hiç bir bilgiyi vermek zorunda değilsiniz, olurda verirseniz belli periyotlarla listeleri özel bilgiler haricinde yayınlayacağım. Bu sayede de herkes daha net tahminler yürütebilecek. Bilgi paylaşımında bulunanlar sıralamaları dahi görebilecekken, geri kalan okuyucularımız sadece tahmini taban puanı görebilecektir.

ÖSYM Sıralamam Güncel mi?
Öğretmen adaylarının çoğunlukla mağdur olduğu bir konu ÖSYM Puan sıralamasıdır.
ÖSYM yaptığı sıralamalarda merkezi alımlarla atanan kişileri listeden düşmektedir.
Öğretmenlik atamaları merkezi atama değildir, yani düşüm yapılmaz.

Şöyle düşünün, siz alanınızda 2000 sıralamasındasınız ve alımlarda 1000 kişi atandı. Yeni sıralamanız 1000 olmalı değil mi? Ama ÖSYM’ye göre öyle değil, merkezi atama ile bir bakanlığa atanan öğretmenleri sizin önünüzden siler. O merkezi alımda da 100 kişi atandıysa sizin yeni sıralamanız 1900 olur.

Bu sebeple bana atacağınız şey sıralamanız olmasın, bana direk puanınızı atın. İnandırıcı olması içinde google form ile sınav sonuç belgeniz iyi olur.

Form içerisinde sizlerden sınav çıktınızı da istiyorum, bu sayede herkesin doğru bilgi verdiğinden emin olabilirim. Başka bir arkadaşınız içinde formu doldurabilirsiniz, belgesine sahip olmanız gerekiyor.

2022 Öğretmen Kontenjanının Yarısı İstanbul’a…

İstanbul’dan kaçmak istiyor herkes, bu yüzden de oldukça fazla sayıda ihtiyaç var. Bu açığı kapatmak içinde sürekli olarak kontenjanların yarısı İstanbul’a veriliyor. Bu durum Özel Eğitim Öğretmenliği içinde geçerli.

2022 yılı için tahminen en az 2 bin özel eğitim kontenjanı verilecektir, bunun yarısı yani bin civarı ise İstanbul’a kalır.

2022 Öğretmen Atama Takvimi

Atama Takvimi Açıklandı ve aşağıda maddeler halinde yazıyorum.

 • 18 Temmuz Pazartesi – 26 Temmuz Salı
  Ön Başvuru
  Sözlü Sınav Merkezi Tercihleri
 • 29 Temmuz Cuma
  Adayların Sözlü Sınav Merkezlerinin İlanı
 • 1 Ağustos Pazartesi – 13 Ağustos Cumartesi
  Sözlü Sınavlar
 • 16 Ağustos Salı
  Sözlü Sınav Sonuçlar
 • 17-18 Ağustos
  Sözlü Sınav Sonuçlarına İtiraz
 • 22 Ağustos
  İtirazların karar bağlanması ve ilanı
 • 27-31 Ağustos
  Atama Tercihlerinin Alınması
 • 1 Eylül
  Atama Sonuçlarının İlanı

Atama takvimi daha öncede değişmişti, yine değişebilir mi; mümkün.
1 Eylül sonuçları ilan edilmesi olarak belirtilmiş, 2020 ataması da 1 Eylül’de ilan edilip, 18 Eylül’de kararnameye bağlanmıştı. Mevcut durumda umarız ki 5 Eylül’de iş başı yapılır.

Takvimi http://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_06/29095551_SozleYmeli_OYretmen_Atama_Takvimi.pdf adresinden kontrol edebilrsiniz.

Takvim açıldığında yapılması gerekenlerle birlikte buradan duyuracağız, hani resmi adımlardan ziyade dikkat edilmesi gerekilen kısımlarla birlikte.

Konuyla ilgili bildirim almak isteyen ziyaretçilerimiz yorum yaparsa, yorumda da doğru mail adresini verirlerse bildirim daha kolay düşer. Üye olmanız tavsiyedir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık