1. Ana Sayfa
 2. Öğretmenlik
 3. Adıyaman Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği

Adıyaman Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği

featured

Alfabetik olarak ilk sırada karşımıza çıkan Adıyaman Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği, 2019 yılından itibaren öğrenci almaya başlamış ve halen devam etmekte, güncel durumda mezun öğrencisi bulunmamaktadır. Aşağıda başlıklar halinde bazı bilgiler verilecek olup, bunlar ham veridir.

Bu yazı Özel Eğitim Öğretmenliği kategorisi için hazırlanmıştır.

Adıyaman – Adıyaman Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Programı

Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
Fakülte: Eğitim Fakültesi
Bölüm: Özel Eğitim Öğretmenliği
Tür: Devlet – Ücretsiz
İl: Adıyaman

Bu ili ve üniversiteyi seçecek kişiler için aşağıda bazı edindiğimiz bilgileri paylaşacağız, sizlerde bilgi eklemesi yapabilirsiniz.

Kampüs şehrin dışına doğru kalıyor olsa da, şehir küçük olduğu için bu pek sorun değil. Zira her ne kadar çevresi için büyük ve güzel bir şehir olsa da, Marmara bölgesinden gelecek kişiler için küçük bir yer. Eğitim Fakültesi ile Adıyaman Saat Kulesi arasıdanki mesafe 5 kilometre kadar, arabayla 10 dakika, yayan olarak 1 saat kadar.

Eğitim Fakültesi Tanıtım Videosu

15 dakikalık yürüme mesafesinde ise Adıyaman Park AVM mevcut, yani uzun ders araları ve sonrasında kampüs haricinde bir yerlere gitmek zor değil.

Şehirde yollar düz ve geniş, bisiklet kullanımı için uygun; inişler ve çıkışlar olsa da çok dik bir yol göze çarpmıyor.

Kampüs geniş ve düzlük bir alan, bolca yeşillik mevcut. Ders aralarında arkadaşlarla vakit geçirmek oldukça güzel yerler var, tabii kış ayları için kafetarya konusunda sıkıntılar mevcut olabilir.

Verdiğimiz eğitim fakültesi tanıtım videosunun yanı sıra Adıyaman Üniversitesi YouTube Kanalında yer alan diğer videoları da inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden ya da direk üniversitenin kendi kanallarından verdiği bilgilere ulaşmak mümkün, ben bu konuda fazla konuşmayacağım, bunun yerine istatistiklerle ilgileneceğim.

Adıyaman Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü

Bölümle ilgili en güzel ve nitelikli bilgiyi bölüm sayfasından almayı umardık ama ne yazık ki ilgili bölüm sayfasının pek ilgi görmediğini düşünüyorum, umarım ilerleyen süreçte daha etkili kullanımla öğrenci dostu en azından aday öğrenci dostu olmayı başarırlar. Benim tecrübelerime göre sayfasıyla ilgilenmeyen öğrencileri ile de adil ilgilenmez. Yardımcı olsalar dahi sevdikleri-sevmedikleri ayrımı olur her zaman.

 • İlk öğrencilerini 2019 yılında almış.
 • Hali hazırda 64 kız, 70 erkek olmak üzere 134 kayıtlı öğrencisi mevcut. (2019-2020 girişliler)
 • İki yıldır yaptığı alımlarda taban sıralaması düşmüş yani başarı sıralaması artmış.

Akademik Kadro

 • Bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seda KARAYAZI ÖZSAYINAlan Mezunu DEĞİL, sonradan lisans üstü eğitimle alana geçiş yapmış.
  • Doç. Dr. Tahsin FIRAT – Alan Mezunu Olduğu Bilgisine Ulaşamadım, büyük ihtimalle değil.
  • Dr. Öğr. Üyesi Bahadır ÖZCAN – Alan Mezunu Olduğu Bilgisine Ulaşamadım, büyük ihtimalle değil.
  • Dr. Öğr. Üyesi Ömer ERDİMEZ – Her hangi bir bilgiye ulaşamadım.
  • Arş. Gör. Cebrail KARADAŞ – Alan Mezunu Olduğu Duyumunu aldım.

Bölümün sayfasından aldığım bu bilgileri olabildiğince şeffaf aktardım, başkanın sınıf öğretmenliği mezunu olduğunu biliyoruz sadece. Tahminen sadece bir alan mezunu var, o da araştırma görevlisi.

Bölümle ilgili bilgiler arasında en önemli bilgi belkide bölüm sekretiridir. Zira tüm yazışmalar ve işlemler onun üstünden yürür ve ikinci üniversitesi olan bir kişi için en önemli işlemde budur, ders saydırma vs. Burada büyük ihtimalle bu işleri araştırma görevlisine yaptırıyorlar, bu durumda bazı özel dosyalarda gecikmelere sebep olacaktır. Ayrıca araştırma görevlisi kendi akademik kariyeri içinde uğraşmak zorunda olduğu için sekreterya geri planda kalabilir.

Adıyaman Özel Eğitim Öğretmenliği İstatistiksel Bilgiler

Elimizde yer alan bilgiler 2019 ve 2020 yılı için yerleşme bilgileri, şunu belirtmek isterim ki taban puan veya sıralama konusuna fazla girmeyeceğim. Benim vereceğim bilgiler daha çok insanların tercihleri ile alakalı olacak.

2019 Taban Sıralama; 16.499. kişi olarak 2019 yeni mezunu yerleşmiş.
2020 Taban Sıralama; 12.306. kişi olarak 2008 mezunu İkinci Üniversitesi olarak yerleşmiş.

Adıyaman Özel Eğitim Öğretmenliği 2019 Verileri

Genel kontenjanı 60 olsa da okul birincisi kontenjanı ile 62 aday için hazır olan bölüm, tamamen dolmuş. Taban sıralaması 16.499 olarak gerçekleşmiş durumda. Yerleşenlerin 28 adeti kız, 34 adeti erkek.

62 kontenjanın 18’ini Adıyamanlı öğrenciler doldurmuş, diğer 44 öğrenci ise farklı şehirlerden gelmiş durumda.

Yeni açılması sebebiyle yakın coğrafi bölgeler tercih etmiş ve yerleşmiş durumda; bölüme Akdeniz Bölgesinden 8, Doğu Anadolu Bölgesinden 10 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 44 kişi yerleşmiş.

AdanaAdıyamanAğrıBatmanBingölDiyarbakırGaziantepHakkariHatayKahramanmaraşMalatyaMersinMuşOsmaniyeSiirtŞanlıurfaVan
3181216411241111132
2019 Adıyaman Özel Eğitim Öğretmenliği Şehirlere Göre Tercih

Bölümü kazanan öğrencilerin eğitim durumları liseden yeni mezun 27 kişi ile önde, normalde özel eğitim öğretmenliği bölümlerinde hakimiyet ikinci üniversitesi olanlarda olur, lakin bölümün yeni açılmıl olması ve coğrafi kısıtları mezun arkadaşları düşündürmüş olsa gerek.

Yeni MezunEski Mezun Üniversiteye Yerleşmiş Yeniden Tercih YapmışDaha Önce Üniversiteden Mezun Olmuş
2721103
Bölüm Öğrencilerinin Eğitim Durumu

İkinci bir üniversite olarak okuyacak kişiler bölümün iş kaynaklarının bol olduğu bir yerde olmasını tercih ederler, bu sayede hem okuyup hem çalışabilirler.

Bölümü tercih eden öğrencilerin %42’si bölümü ilk tercihine, %76’sı ilk üç tercihine ve %97’si bölümü ilk 10 tercihine yazmış. Yani bölümü yazanların çoğunun öncelikli amacı bu bölümmüş diyebiliriz.

Ayrıca 2019 yılında Adıyaman Özel Eğitim tercih edenlerin tercih ağırlıkları; Özel Eğitim, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenlikleri olmuş.

Son iki maddeden buraya gelenler öğretmen olmak istedikleri ve genel olarak yaşça küçüklerle ilgilendiklerini düşünebiliriz.

Ulaşım ve coğrafi imkanlar düşünülerek tercih edenlerin sadece 8 tanesi Akdeniz bölgesiyle dışarıdan gelmiş, gerisi hep Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yani yerlilerin tercihi diyebiliriz.

Adıyaman Özel Eğitim Öğretmenliği 2019 Verileri

2020 yılında ikinci kez öğrenci alan bölümün toplam öğrenci sayısı 134 oluyor. Bu dışarıdan 10 kişinin bir şekilde bu bölüme yerleştiğini gösterir, zira normalde 62*2=124 kişi olmalıydı. Büyük ihtimalle yatay geçiş yapıldı, dışarıda okumakta zorlanan yerliler ve başka bölümden geçişler yaşanmış olabilir.

2020 yılında yerleşenler 29 kız ve 33 erkek öğrenci olmuş, önceki seneyle birer fark var; cinsiyetler açısında tercih sıklığı aynı olmuş gibi. Yine bir farklı 17 kişi aynı şehirden, 45 kişi farklı şehirden gelmiş bu bölüme.

Akdeniz Bölgesi 3, Doğu Anadolu Bölgesi 6, Güneydoğu Anadolu 52 ve Marmara Bölgesi 1 kişi olarak coğrafi bölgeler dağılımı ile bölüm dolmuş. Önceki seneye nazaran Akdeniz ve Doğu Anadolu kayıp yaşarken, aradan bir adet Marmara çıkmış; kuvvetle muhtemel bu civarlı birisidir. Güneydoğu Anadolu ise adeta bölümü işgal etmiş durumda.

SakaryaGaziantepBatmanŞanlıurfaMardinElazığMuşMalatyaSiirtAğrıBitlisKahramanmaraşBingölDiyarbakırAdıyaman
14116311121131917
Bölüme yerleşenlerin geldiği şehirler

2020 yılında beklenilen olmuş ve öğrencilerin ezici çoğunluğu ikinci üniversitesini okuyanlardan oluşuyor. Liseden yeni mezun 5, önceki seneler mezun olup yerleşmeyen 15, başka bir bölümde okurken yerleşen 5 ve ikinci üniversite olarak yerleşen 36 kişi mevcut.

Bölüme bu sene yerleşen öğrencilerin neredeyse tamamı bu bölüme ilk on tercihlerinde yer vermiş, bu bilinçli bir şekilde özel eğitimin tercih edildiğini gösterir nitelikte; zira ikinci üniversitelerin bu denli çok olması bu yüzden.

Birinci Tercih Olarak Yerleşen Sayısıİlk Üç Tercih Olarak Yerleşen Sayısıİlk On Tercih Olarak Yerleşen Sayısı
385561
Kazananları Tercih Sırası

Bölümü yazan kişilerin tercih ettiği bölümlerde hep öğretmenlik üzerine, sadece önceki seneyle fark; 3. şık olarak Türkçe öğretmenliğinin sınıf öğretmenliğine tercih edilmesi olmuş. İlk olarak özel eğitim öğretmenliği, ikinci olarak okul öncesi öğretmenliği ve üçüncü olarak Türkçe öğretmenliği rağbet görmüş.

Bu yazıyı hazırlerken her yerde bulabileceğiniz bilgilerin bir tık üzerine çıkmak istedim. İlgilendiğiniz bölümü kimlerin tercih ettiğini, bu olmazsa diğer alternatiflerini görün istedim. Mesela özel eğitim öğretmenliğine alternatif olarak okul öncesi öğretmenliği görülmüş. Adıyamanı genellikle erkekler bir tık daha çok tercih etmiş ya da kızlar bir tık daha az tercih ediyor, genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu tercih ediyor gibi bilgiler tercih klavuzlarında yer almıyor…

Adıyaman Özel Eğitim Öğretmenliğini Ben Tercih Edermiyim?

Bir özel eğitim alan mezun olarak fikir verme cesaretinde bulunmam gerekiyor bence, hani tecrübelere dayanarak.

Bu bölümü niye Adıyaman’da okumalıyım diye özel bir sebep bulamıyorum, hani puanım sadece buraya yetiyorsa ya da ailem kesinlikle başka şehre gitmemi istemiyorsa gibi zorunluluklar haricinde tercih için bir sebep yok.

Peki burayı neden yazmazdım; Alan mezunu hoca yok… Özel eğitim ve Okul öncesi öğretmenliğinde tecrübe çok önemli, bu tecrübeyi de alan mezunu olmayan hocalar pek sahip olmuyor, neden mi? Staj yapmamış oluyorlar.

En iyi ihtimalle sınıf öğretmeni olsun, stajda en fazla kaynaştırma öğrencisi görür. Alan mezunu olsa neler görmez ki…

Ama ne yazık ki özel eğitim akademik kadroları ya hak ederek ya da araya adam sokarak hep başka bölümlerden mezun olmuş kişilerce işgal edilmiş durumda. Kitapta okuduklarıyla ya da bir iki makale yazayım derdine rica minnet buldukları özel eğitim öğrencileriyle sınırlı dünyaları. Bu öğrencide genelde sınıfın, okulun en iyisi olur ki gözlemleri yarıda kalmasın vs.

Yukarıda da belirttiğim üzere bu bölümü tercih etmemek için geçerli bir sebebim var benim ama genel olarak geçerli mi? Yani düşünceniz sadece mezun olayım, özelde de çalışmam ki niteliğim belli olsun ya da ben kendimi geliştireceğim zaten diyorsanız, okumanıza bir şey diyemem.

Lakin benim üniversite hocalarımın arasında alan mezunu olmayanlar çoğunluktaydı, bir onlardan öğrenebildiklerime bakıyorum birde alan mezunlarının öğrettiklerine, arada dağlar var.

Bu durumu mezun olup, işe başladığınızda anlayacaksınız; neyse ki benim eşim başka bir üniversiteden zihin engelliler bölümü haliyle mezundu, eksiklerimi erken görüp kapatma uğraşına girebildik.

Özel Eğitim Akademik personel koşullarına alanada belli bir süre çalışmak getirilmeli bence, desemde kim takar ki bizi…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap