1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Ağustos 2019 Ekonomik Gündem
Trendlerdeki Yazı

Ağustos 2019 Ekonomik Gündem

featured

Bir öğretmen olarak çalışmaya o kadar çok alışıyorsunuz ki, yaz aylarında dahi sürekli bir şeyler ile uğraşmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Ağustos 2019 Ekonomik Gündem yazımızın çıkış noktası da budur.

Ekonomik gündem yazılarımızın devamı gelir mi bilemiyorum, sadece şu sıra etiketler ile kullanımını gerçekleştireceğiz.

Bir Deneme ile Ağustos 2019 Ekonomik Gündem

Ağustos ayı, en azından 2019 için, zam pazarlıklarıyla dolu olarak devam ediyor. Kamu çalışanları ve dolayısıyla kamu emeklileri için mühim bir konu. Zira yaşanılan ekonomik sıkıntılar kaynaklı olarak artan enflasyon, bu kişilerin sahip oldukları maaşların ve birikimlerinin alım gücünü eritti.

Ağustos 2019 Ekonomik Gündemi ayrıca içerisinde Kurban Bayramını barındırıyor. Bu sebeple insanlar çokça harcama yapacak, ekonomiye oldukça büyük miktarlarda para girecek.

Bayram tatilinin yanı sıra, yazın son ayı olması sebebiyle; tatilcilerinde çokça piyasada olacağı; bu sebeple ekonominin iyice canlanacağı bir ay. Ağustos ayı sonrasında gelecek Eylül ayı itibariyle öğretmenler iş başı yapacağı için, öğretmenlerde tatillere akacak.

Temmuz 2019 Enflasyonu TUİK

TUİK her ay başında önceki ayın enflasyon verilerini açıklar, bu ay için ilgili Temmuz 2019 Enflasyon Verileri sayfamıza göz atabilir, paranızın ne kadar değer kaybettiğini görebilirsiniz.

Enflasyon verileri hem cebinizdeki paranın ne kadar etkili olduğunu yani alım gücünüzü belirlerken, hemde altı aylık periyotlarla birikerek kamu çalışanlarının enflasyon bazlı olarak alacakları maaş zamlarına etki eder.

TUİK verileri bu bakımdan önemli bir detay olup herkesi ilgilendirir bir haber içeriğidir.

Kurban Bayramı Ağustos 2019 Ekonomik Gündem

Kurban bayramı ekonomi için başlı başına bir gündemdir. Zira hem 7den 77ye her kesi ilgilendirir, her biri için masraf yapılır. Hem bu yapılan masraflar neredeyse A dan Z ye tüm esnafa para girişi sağlar.

Kurban bayramının ekonomiye katkısı adlı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum, bu yazı içeriği ile aklıma geldiği kadarıyla olası tüm para transferlerine değineceğiz.

Kamu Maaş Zammı Pazarlığı – Ağustos 2019 Ekonomik Gündem

Kamu çalışanları olan memurlar ve memur emeklileri ile dolaylı olarak bunların ailelerini etkileyen memur maaş zam pazarlığı 16 Ağustos tarihinde hararetlenecek.

16 Ağustos yani bayram dönüşü ikinci gün devlet randevu verdi ve maaşlara yapmayı düşündüğü zam oranlarını açıklayacağını belirtti. Bize göre oldukça düşük bir zam oranı teklif edecek, bu sebeple bayram dönüşüne bırakarak en azından bayramın rezil olmasını istemiyor.

Bu zam pazarlığının sonuçları 2020 ve 2021 yılları için yapılacak zam oranlarını ortaya çıkartacak, iki yıl içinde ocak ve temmuz zamlarını taraflar belirlemiş olacak.

Maaşlar Kurban Bayramı Sebebiyle Erken Yatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı açıklama ile maaşların 15 Ağustos 2019 yerine 9 Ağustos 2019 tarihinde yatırılacağını açıkladı. Bu sayede memurlar arefe gününe ceplerinde para ile girecek, çoluk-çocuğa bayramlık alırken sadece kredi kartına yüklenmeyecek.

https://www.memurlar.net/haber/846529/erdogan-memur-maaslari-bayramdan-once-odenecek.html adresinde yer alan habere göre bu durumu tekrardan sizler için teyit edelim. 9 Ağustos Cuma yatacaksa, 8 Ağustos geç saatlerinde çekilebilir olacaktır.

Bu noktada hatırlatmamız gereken, sonrasında 4 gün boyunca bankacılık işlemleri yapılmayacağı için, eft-havale gibi işlemleriniz varsa cuma günü mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmenizdir. Yoksa 15 ağustos tarihine kadar başka işlem yapamazsınız.

Kaskolu Araç Sayısında Düşüş

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kaskolu-arac-azaldi-41293462 adresinde yer alan habere göre, trafikte yer alan kaskolu araç sayısı şimdiden yüzde 9 civarında azalmış. Bu durum esasında ekonomik krizin etkileri arasında yer alacak bir konudur.

Kaskolu araçlar düşmesinde yatan en büyük sebep ekonomik durumdur. İnsanlar zaten kaza yapmıyoruz, e öyleyse neden kasko yapıp israf edelim derler.

Dediğim gibi bu bir ekonomik göstergedir.

Turist Sayısında Yaşanan Artış

Ülkemiz çoğu yerden zaten turist çekiyordu, lakin turist sayısında yaşanan artış için gizli gündem ekonomik krizdir. Ekonomik kriz sonrasında yaşanan kur değişikliği ile ülkemiz yabancılar için adeta ucuzluk merkezi oldu.

Bu durum 2019 Ağustos Ekonomik Gündem için yurt içine dolar ve diğer yabancı para girişi olarak sonuçlanacaktır.

İstanbul – İzmir Otoyolu

Osmangazi köprüsünün de yapım gayesi olan bu yolla 8-9 saat süren yol 3.5 saate düşecekmiş. Bu durum yol masrafından, yani yakıt tüketiminden köprü masraflarına dönüş olarak yansıyacaktır.

Aradaki fark kullanıcıların yararına mı zararına mı olacak, görmek lazım. Zira aradaki fark bizim cebimize girmek yerine, cebimizden çıkacaksa ekonomik olarak bizim faydamıza olmayacaktır.

Sadece saat faydası bile görmezden gelinemeyecek kadar fazla durumda.

Turistler Gelir Dolarlar Kalır

Son 6 ay için yapılan istatistiklere göre, gelen turistler, giyim ve ayakkabıya 1 milyar 500 bin dolar para bırakmışlar. Bu durumda ekonomik krizin etkileri arasında yer alıyor, zira düşen kurlar, diğer ülkeler için büyük avantajları beraberinde getiriyor.

Turizme boşuna bacasız sanayi denmiyor anlayacağınız. Yeter ki gelen turistlere bir iki hadsiz terbiyesizlik yapmasınlar.

Bitcoin Yine Sahnede! Ağustos 2019 Ekonomik Gündem

Bir zamanların popüler yatırım aracı olan Bitcoin yine gündemde. Okul müdürlerinden hizmetli kadrosuna kadar herkeslerin katılım gösterdiği bu furya, yine ekonomi gündeminde yer edindi.

Unutmamak gerek, ilk gelenler kazanır son gelenlerin parasını.
Umarız ki kimsecikler zarar etmez; para kaybetmez.

Fındıkta Fiyat Belli Oldu

Fındık fiyatları her sene gündem oluşturur. Kimsenin asla memnun kalmadığı bir konudur bu, bu sene de memnun kalınmayan fiyat 17 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

Kilogramı çiftçiden 17 liraya alınacak, bakın bakalım sizlerin cebinden kaç para çıkacak bir kilogram almak için.

Çakma Oteller ile Dolandırıcılık

Bilinen ya da bilinmeyen otelleri taklit eden web siteleri ile insanları uygun fiyatla kaliteli tatil için kandıranlar türedi. Bunlar ağlarına düşürdükleri kişilerden kaparo ya da depozito adı altında paraları toplayıp sonrasında kayboluyorlar.

Eğer ki sizde son anda tatil rezervasyonu yapma peşindeyken uygun fiyatlara denk geldiyseniz, dikkatli olun. Söz konusu oteli ismi ile aratın ve googleda ilk sıralara da kendisini bulup varsa google maps yorumlarına dahi bakıp, otelden teyit alın. Temkinli olun, ekonomik davranmak için uğraş verirken ekonomik gündeme mağdur olmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!