1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Ağustos 2020 | Gündemden Seçmeler

Ağustos 2020 | Gündemden Seçmeler

Ağustos 2020

2020 yılının her ayı ayrı bir heyecanla dolu, Ağustos dahil. Gündemden seçmeler yazı serisi yeniden yayında ve aylık olarak devamı gelecek.

Dikkatimi çeken her konu burada olacak. İster eğitim olsun ister ekonomi, seçtiğim herşeyi buradan seçkinize sunacağım.

Ağustos 2020 Gündeme Dair

Eylül 2020 ile belli olacaktır Ağustos’ta yaşananlar, şimdiden liste kabarmış olsa da yorumu sona bırakacağım. Aşağıda yer alan bilgileri internette denk getirdiğim bilgilerden derliyorum.

Eğitim Noktası

Son Bulmayan Akademik Torpiller

Üniversitelerce açılan kadro ilanları ve yaşanan haksızlıklar karşısında yaşanılan denetimsizlik hat safhada. Bilim yuvası olması gereken yerler üç kağıtla yönetiliyor, yetki sahipleri ya işin içinde ya da işinden o kadar bi’haber ki mahiyetindeki kişiler istedikleri gibi at koşturuyor.

Üniversiteler bence şuanda yeniçeri ocakları gibiler, yani yük; tamamen devletin kaynaklarının israf edildiği yerler. Hak etmeyen birine üniversite kadrosu verme, benim nazarımda kadrolu hırsız istihdam etmektir. Gerçi sözde hak edenler ne yapıyor, slayttan ders anlatıp geçiyorlar; bu mu liyakat?

Ben ne 2 tanesi örgün olmak üzere 3 tane lisans diploması aldım.

Alan dışı kişilerin bir şekilde bazı alanlara sokulduğuna şahidim. Misal, Almanca öğretmeni biri Özel eğitim öğretmenliği bölümünde akademik kadro almış, ne alaka değil mi?

Bu kurumlar acilen lav edilmeli, denetime açık ve hesap verebilir kurumlara dönüştürülmeli. Verilen her kadronun hatta her kuruşun hesabı sorulmadan açıkça ilan edilmeli ve şeffaflık ön plana çıkartılmalı. Sadece bu sayede oralarda hak edenler barınabilir ve akademik başarı hayalden öteye geçip, gerçekleşen bir adıma dönüşebilir.

Bu yazıya sebep olan haber için Rektörden Eşine Kadro araması yeterli olacaktır. Bu aramaya ek olarak aşağıda bazı linkler vereceğim;

Öğretmen Nakilleri

Ağustos ayı Millî Eğitim Bakanlığı için nakillerle dolu gecer. Su sıralar il içi nakiller bitti, il dışı ve mazeret nakilleri gündemde.

Bu nakillerin başka bir önemi daha var, nakiller yani tayinler bitince, açıkta kalan kadrolara 2020 ek ataması ile kontenjan dahilinde olan adaylar yerleşecek.

Ek atama ile yapılacak sözleşmeli öğretmen alımları için tercih takvimi 28 Ağustos ve 31 Ağustos tarihlerinde, sonuçlar ise 1 Eylül 2020 tarihinde.

Covid 19 Yine Eğitimi Aksatacak

KoronaVirüs pandemisi devam ediyor, tabii önlemler de. Söz konusu ilk önlem eğitimin 21 Eylül 2020 yılına kadar online hale çevrilmesi ile kendini gösterdi.

Tabii bu durum en çok özel eğitim öğrencileri ve velilerini mağdur edecek. Bakalım yeni önlemler nasıl tavizler doğuracak.

Zaten hep böyle kısır döngü ile çöker halk, devlet, ülke ve insanlık.

KoronaVirüs sebebiyle yaşanıyor desek dahi esas sorun aslında halk, önlemlere karşı duyarsız davranarak ülkeyi zora sokuyorlar. Bu duyarsızlık cehaletten kaynaklı, bu cehalet ise yeni nesilin de cahil büyümesine yol açacak. Zaten hep böyle kısır döngü ile çöker halk, devlet, ülke ve insanlık.

Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışmana Nöbet Yok

Millî eğitimde yapılan yönetmelik değişikliği ile söz konusu öğretmenlerin nöbet görevleri sonlandı. Bundan sonrasında nöbet tutmayacaklar, bu bazı sorunları beraberinde getirecektir.

Bazı idareler bu durumu görmezden gelip, muhtemelen sözleşmeli öğretmenlere, nöbet yazmaya devam edecektir. Ayrıca zaten yetersiz olan öğretmen sayısı sebebiyle daha çok yorucu olacak nöbetler, KoronaVirüs sebebiyle daha çok denetim gereken bir dönemde bu düzenlemeyi ertelemek gerekirdi. Halı hazırda müdür yardımcıları dahi nöbet görevine yazılmalı, okulu sürekli kolaçan etmelidir.

Seminerler Okulda Yüzyüze Olacak – Öğretmenler

Her yıl 4 defa yapılan seminerler KoronaVirüs önlemleri sayesinde bu sene yüzyüze yapılacak. 24 Ağustos – 28 Ağustos tarihlerinde her öğretmen okulunda seminerlere katılacak.

Bu haber çoğu öğretmen ve öğretmen adayınca neşeyle karşılandı. Zira alınan önlemler sayesinde atılan bu adım ile okullarda yüzyüze eğitim başlamadan bir prova yapılmış olacak, herşey bir kere daha denenecek.

Seminerlerin yüzyüze yapılacak olması aday öğretmenler içinde umut dolu, bu sayede atamalar vaktinde olacak beklentisi ihtimal arttırdı.

Herkese hayırlı olsun.

18 Eylüle Kadar Okuldayız – Öğretmenler

Milli Eğitim tarafından gelen yazılar gösteriyor ki, ne olursa olsun, öğretmenleri okulda tutacaklar. Buradaki sebep şu öğretmen düşmanlarının tepkileri olmuştur; neymiş yatarak para kazanıyormuşuz.

Öncelikle benim hoşuma gitti okulda olmak, en azından sokağa çıkma yasaklarında bile, bir kimlik göstererek okula gidebileceğim. Ayrıca bu arada isterdim ki o kıskanç kişilere ders verebilelim, insanlığı öğretmedik, bari insanlığın nimetlerini gösterirdik.

Ülke Gündemi – Türkiye

Dünyanın en zengin gümdemine sahip ülkelerinden biriyiz bence, hatta ilk 3. Bu sebeple burada yazabileceğim bir sürü olay var, ben kendi dikkatimi çekenleri paylaşıyor olacağım.

Doğal Gaz Bulunmuş – Ekonomi ve Enerji

Karadenizde Bulgaristan, Romanya ve hatta Ukrayna merkezli bir sınırda 320 milyar metre küp kadar doğal gaz bulunmuş, vatana millete hayırlı olsun. Peki bizim bir işimize yarayacak mı?

İhracat yapmadığımız sürece pek sanmam.
Neden mi? Biz alacağımız gazın parasını almasak dahi ödüyoruz. Malum şimdiye kadar hep ithal ettik.
E peki ne işe yarayacak?
Umarız ki bu bir başlangıç olacak, bir iki tane daha bulacak ve doğalgazda söz sahibi olacağız.

Tabii tek başına yer altı zenginlikleri de işe yaramıyor, milli zenginliklerimizi ve kültürümüzü de arttırmamız gerekiyor. Eğitimli cahillerle değil, bilinçli eğitimliler ile doldurmamız gerekiyor ülkeyi. Yoksa bakınız Arabistan, nasıl da zengin bir sömürge değil mi.

KoronaVirüs – Sağlıcakla Kalın

2020 yılının baş belası olan KoronaVirüs ile alakalı Ağustos gündemini de kaleme almak istiyorum. Burada yer alan bilgileri fikir edinillmesi amacıyla yazıyorum.

Ruslar Aşı mı Buldu?

Burada bir şeyler oluyor, aşı mı buldular?
Buldular da ne işe yarıyor?
Baktınız mı yıllık üretim kapasitelerine?
Yetecek mi Rusyanın kendisine?

Rusların bulduğu ekonomik olarak pek bir işe yaramaz, Almanlardan bir hamle bekliyorum ben.
Olursa, Dünyaya beleş vermeyecekler ya, bakalım neler çıkacak.

Eğitim Sıkıntıya Girecek mi?

KoronaVirüs değil aslında eğitimi, ekonomiyi ya da insanları vuran.
Halkların ya da insanların cahilliği!

Bir maske takmak ne kadar zor olabilir?
Hele hele ki İstanbul gibi nem bombası olmayan Anadolu şehirlerinde!

25 Mayıs 2020 tarihli bir serzeniş!

Yeni Yasaklar Gelir mi?

İşe yaramayanların sokakta işi yok! Benim görüşüm bu yönde.
Kimse gezme sevdasından dolayı başka birini hasta etmek hakkına sahip değil.
Kimse kimsenin hatasını çekmek zorunda değil!

Umarım ki çalışmayan, üretmeyen, çalışmayacak ve üretmeyecek herkes sokaklardan çekilir.
Ben dışarıda elinde dondurma, maske boynunda kimseyi görmek istemiyorum.
Dondurmacınında aç kalmasını istemiyorum tabii, lakin madem ki maske takmayı beceremiyorsun; dondurmayı da hak etmiyorsun.

Öğrenciler, Memurlar, İşçiler, Yöneticiler çıksın sokaklara, varsın evlerine.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!