1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Akıl Sağlığını Koruyamıyoruz – Akıl Sağlığı

Akıl Sağlığını Koruyamıyoruz – Akıl Sağlığı

featured

Günümüzde akıl sağlığını koruyamıyoruz, fark ettiniz mi hiç? Ben her an görüyorum ama özellikle trafik ve aile yaşamında haddinden fazla miktarda hissedilir oldu. Peki ne yapmak gerekiyor, nelere dikkat etmeliyiz; işte bu konularda araştırmalar yapıp, özetler halinde sizlere sunmak istiyorum.

Akıl Sağlığını Korumak İçin Akıl Sağlığını Bilmek Lazım

Önce sorunu tespit et, ne olduğunu anla, varsayımlarda bulun ve kontrol et. Bilimin genel çizgisi bu doğrultudadır. Sorunu tespit ettik ve sıra Akıl Sağlığı Nedir sorusunu cevaplamakta.

Her toplum bir kavramı farklı şekillerde anlar, kimisine tanımını vermeniz lazım gelir kimisine göstermek; bizim içinse kaybedilince neler olduğunu anlatmak gerekiyor, biz böyle anlıyoruz. Bende anlatım yaparken bu hususa dikkat edeceğim.

Akıl sağlığı psikolojik olarak iyi olmak ve zihinsel bir kusurun olmaması olarak açıklanır. Yani iki bileşen söz konusudur. Psikolojiniz iyi olacak ve zihinsel bir bozukluğunuz olmayacak.

Psikolojinizi iyileştirmek mümkündür.
Lakin zihinsel kusurlar ya da yetersizlikleri tedavi etmek mümkün değildir pek, sadece etkilerini minimum düzeye çekebiliriz.
O zaman bizim akıl sağlığı ile ilgilendiğimiz ve düzeltmeye çalıştığımız psikolojik etkiler olacakken, zihinsel geriliğin ise etkilerini azaltmak olmalı.

Akıl Sağlığı Nasıl Bozulur

Tanımını yaptıktan sonra sıra akıl sağlığına zararlı etkileri listelemek için nasıl bozulur sorusuna cevap aramak olacaktır. Tabii burada tüm listeyi bir kerede vermek güç, bu sebeple genel hatları ile sıralama yapacağım.

Akıl ya da Ruh sağlığının nasıl bozulduğunu anlatmak için aslında en iyi yol doğru olanları listelemek ve bunların aksi yapılırsa, bak işte böyle bozulur demek olacaktır.
Yani sağlıklı beslenme iyi gelir, siz sağlıksız beslenirseniz de psikolojiniz bozulur.
Çok basit bir açıklama olduğu kadar çokta doğru bir tanım olacaktır.

Vücut bir sistemler bütünüdür, akıl iste bu sistemlerin yöneticisidir.
Akıl tüm vücuda etki eder ve tüm vücuttan etkilenir.
Sistemlerde yaşanacak her hangi bir sorun tüm bedeni ve ruhu etkiler.

Günlük yaşamın hengâmesinde bir şeylere vakit yetiştirmek için uğraş verirken bir şeylerden vakit çalıyoruz. Ya evden çok erken çıkacaksın ya kahvaltıyı atlayacaksın şeklinde kendi kendimize pazarlıklar yapar haldeyiz sürekli.

Bu pazarlığın iki tarafı da biziz tabii.
Çelişki ve stres burada başlıyor işte.
İlk negatifi stres ile alıyoruz aslında.

Erken kalkmak için uykudan feragat etmek gerekiyor ya da akşamki televizyon programını yarıda kesmek lazım. Erken kalkarsak birde kahvaltıyı evde yapmak için vakit lazım, peki tıraşı ne ara olacaksınız?

Kadınlar için durum daha karmaşık, kişisel bakımlarını yapmayıp da dışarıya öyle çıkmak ne kadar büyük bir baskı demek, ben hayal edemem.

Kahvaltı yapmadık, vakitlice kalkmadık, pazarlıkta hem kaybettik hem kazandık, gece geç yattık, televizyon programları ile vaktimizi harcadık ve bunların hepsini 5 dakikadan daha az bir sürede aldığımız karar ile yaptık.

Peki, soru şu ruh sağlığımız yani psikolojimiz ya da akıl sağlığımız hatta tüm sağlığımız nasıl bozulmasın? İşte bu sorunun cevabı akıl sağlığı nasıl bozulur sorusunun cevabını anlamamızı sağlayacaktır.

Akıl Sağlığı Testi

Google ile akıl sağlığı aramasını yaparsanız sayfanın altında size bazı öneri aramalar sunacaktır, bu öneriler hali hazırda insanlar tarafından yapılan aramalarında bir göstergesidir. En çok yapılan ilgili aramalardan birisinin Akıl Sağlığı Testi olduğunu görünce, esasında bu konuyla ilgilenmemin ne kadar isabetli olduğunu anladım.

  • Akıl sağlığı ne demek?
  • Akıl sağlığı nasıl bozulur?
  • Akıl sağlığı makale
  • Akıl sağlığı yerinde olmayan
  • Akıl sağlığı testi
  • Akıl sağlığı karikatür
  • Akıl sağlığı raporu
  • Akıl sağlığı tsunamisi

Yukarıdaki maddeler sırasıyla google amca üzerinden yapılan aramaları gösteriyor. Karikatür sorgusu ise bizim işleri komediye vurma sevdamızı gösteriyor. Tsunami ise Ramazan Kağan KURTOĞLU tarafından yazılan bir kitapla alakalı.

Biz Ne Yapacağız?

Fatih KAYA olarak araştırmalarımda bilimsel kaynaklı makaleleri kullanmaya özen gösterip, özetlemeye çalışacağım. Yalnız tanısı konusuna pek giriş yapmak istemiyorum, yani akıl sağlığı testi ve raporunun alınması için gerekli yöntemler hakkında konuşmak benim işim değil, tıp uzmanları devreye girmeli. Ben genel kültür babında bilgiler ve genel tavsiye tadında yöntemler sunacağım. Tabii ki verdiğim bilgiler tavsiye niteliğinde bile olamaz, dedim ya her işin uzmanı yapsın bu tanı ve tedavi işlerini, benim derdim bilgi edinmek.

Sağlıcakla kalın kategorisi içerisinde akıl sağlığı etiketi ile yapacağım bu yazıları seri olarak yapmayı planlıyorum, yeri geldiğince ya da yeni bilgiler edindikçe eklemeler yapacağım. Tabii bir kerede onlarca yazı girme şansım ne yazık ki yok.

Makaleleri okuma işini bazen ayaküstü ya da seyir halinde, not alamayacağım şekilde yapıyorum. Bunun aksi bir rahatlıkta yaptıklarımı kaynak olarak eklemek içinde özel bir uğraş vereceğim tabii ama garanti vermek mümkün değil.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap