1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Aksaray ve KoronaVirüs – Çözüm Önerileri

Aksaray ve KoronaVirüs – Çözüm Önerileri

featured

Dünyanın yeni korkusu olan KoronaVirüs için bu sefer ülkemizden bir şüpheli durum ortaya çıktı, Twitter’da gündem olan habere göre Aksaray ve KoronaVirüs rastlanılmış olabilir.

Bu yazı gündemden seçmeler ve sağlıcakla kalın kategorilerimiz için KoronoVirüs ve Çözüm Önerileri etiketi ile hazırlanmıştır. Virüs ile ilgili WHO sayfası.

Aksaray’da KoronaVirüs Şüphesi

Evet Aksaray’dan bahsediyoruz, Türkiye’nin küçük Anadolu şehirlerinden birisi; orada bile bu tuhaf virüs insanların hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Ruh sağlıklarını bozuyor, gerçi etkisi sadece o şehir içinde değil, tüm ülkede hissedilir boyutta.

Bu bir salgın Türkiye’de sadece şüphe üzerine alınan tedbirler var, yeterli değil. Zira Çin’den işçiler gelmiş, Akaray’a kadar varmış ve orada şüpheli bulunmuşlar.

Bu insanlar Çin’den buraya gelmek için ya İstanbul ya Ankara uluslar arası hava limanına iniş yaptılar; oradan Aksaray’a geçiş yaptılar. Kaç kişi ile yakın temasta bulundular hemde. Bu yakın temaslı insanlar evlerine giderken toplu taşıma kullandı, evlerine gitti; kaç kişiye daha muhtemel etkileri oldu.

Ama bizim aldığımız tedbir şüphe üzerine, yahu yap kardeşim uluslar arası hava limanlarına karantina bölgesi. Çin ve diğer vakaların olduğu ve muhtemel ön belirtileri taşıyanları burada tut. Kuluçka süresi ne kadar ki zaten, ne masrafı olacak yani. Ya da şöyle soralım, böyle daha mı iyi oldu?

Aksaray ve KoronaVirüs Çözüm Önerileri

Bir konuyu sadece eleştirir olmayı hiç sevmem, cevap ya da çözümde ürütmek için uğraş vermek gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda da bir iki çözüm sunmak lazım.

Yurt dışından gelenleri karantinaya almak gerekiyor. Çok değil, bir iki gün kadar. Belirtiler var mı, yok mu; olabilecek gibi mi diye sınıflamak lazım. Olmayacağı kanaatindeysek ve gelen yolcu daha önce Çin’e gitmediyse, hani şu sıralar, salalım. Yok Çinden geldi ise bir iki gün daha tut, ne olur ki?

Bakınız hep söylediğim gibi düzeltmek yapmaktan daha zor, gelin kırmadan, yıkmadan düzeltmek için uğraş verelim. Adı üstünde bu bir virüs her yeni konakta yeni özellikler kazanıyor, gelişiyor. Yani çok kişiye bulaşmadan uğraşmamız gerek bu illet ile.

Karantinaya almak ağır değil yeterli bir önlem, bir insanın 2 ya da 3 gününe mal olmak, bir cana mal olmaktan daha iyidir diye düşünüyorum. Zaten bu iş biraz daha ilerlerse uçuş yasakları başlar; öncelikle Amerika ve İngiltere gibi vatandaşlarını düşünen ve tedbir almanın tedavi etmekten daha ucuza geldiğini bilen ülkeler Çin gibi hastalıklı yerlerden gelenleri ülkelerine almayacaklardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yapılan ilk tetkiklerin sonuçlarına göre hastalar temiz çıkmış. Bu durum tabii ki sevindirici ama halen önlem alınmayışı üzücü.

    Elbet hasta biri gelecek.
    Bulaşmasını beklememek gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.