1. Ana Sayfa
  2. Seo Muhabbetleri
  3. Arama Motorları Ne İşe Yarar

Arama Motorları Ne İşe Yarar

featured

Büyüdükçe vaktinize sığmaz oluyor insan, yeterli gelmiyor. Aslında ne de güzel fikirlerim var aklımda ama az biraz daha vaktim olsaydı işte… Arama Motorları Ne İşe Yarar yazımızla seo muhabbetlerine tekrardan ekleme yapma şansına kaç ay sonra erişebiliyorum.

Bu yazı seo uzmanı, uzman seocu gibi kişilerce yazılanların basit cümlelerle derlenmiş halidir, şimdiye kadar okuduğum binlerce yazının özeti niteliğindedir.

Arama Motorları Ne İşe Yarar – Seo Muhabbetleri

Mevcut öğrencilerimle şu sıra sadece günlük yaşam becerileri çalışabiliyorum, dolayısıyla seo eğitimleri ile bağımsız yaşamlarını destekleyecek para kazanma aşamasında değilim. Bu sebeple sık sık bilgi paylaşımı yapamıyorum.

Yiğit ÖZGÜR – Seo Muhabbetleri Bin Türlü Parametre

Arama motorları kullandığımız her uygulama içerisinde var, bizim bile sitemizin arama kısmına girer ve bir iki kelime aratırsanız sonuç alacaksınız. Tabii bizdeki çok basit hali.

Arama motorları aradığınızı bulmanızı sağlar, bunu yaparken bir sorguyu binlerce kıstas içerisinde ele alır. (Bizim sitemizse sadece aradığınız kelime var mı yok mu diye bakar)

Söz konusu binlerce kıstası bilirseniz bu cevap makinelerini kandırabilir, çok yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Malumunuz ki bir siteye arama motoru ile ulaşıyor, her ulaşım o site için hit sayacını arttırıyor ve yüksek hit yüksek bütçeli reklamları siteye çekiyor. Sonuçta para kazanma işlemi başlıyor.

Bir arama motoru size aradığınız şeyden öte, doğru şeyi göstermeye çalışır. Bu sayede Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi siteler arasından bir tercihiniz oluşur ve sürekli o arama sistemini kullanırsınız. Yani sürekli müşteri, sürekli para demek.

Kıstaslar – Arama Motorları Ne İşe Yarar

Sizin aradığınızı bulmak zor bir iştir, zira ne aradığınızı sizde bilmiyor olabilirsiniz. Peki nasıl çalışacak, nasıl işe yarayacak sorgunuz?

Arama motorları birer robottur, bir çok küçük robottan oluşan büyük robotlar topluluğudur. Küçük küçük robotlar internet üzerinde buldukları her bilgiyi kayda geçerler. Daha büyük olanları bu bilgileri kataloglar halinde depolar, daha büyük olanları ise bunları değerlendirir.

Aynı içeriğe sahip tüm içerikler de dahil, tüm bilgiler toplanır. Bu bilgiler kataloglara işlenir, burada ise değerlendirme aşamasına geçer. Yani aynı içerikten ya da benzerlerinden hangileri daha değerli. Değerli olan bilgiler sıralanır, sonra ilgili aramada karşınıza o sırada çıkarlar.

Arama robotları mümkünse sizide incelerler, neleri arattığınızı ve hangi sitelerde gezdiğinizi kayıt altına almaya heveslidirler. Çünkü, A4 diye arama yaptığınızda size Audi A4 mü, yoksa A4 kağıt mı göstermeleri lazım, bilmek isterler.

Yukarıda yazılanları tabii belli kıstaslara uyarak yaparlar, yoksa sizi memnun edecek sonuçları listeleyemeyebilirler.

Güncel Olmalı – Seo Muhabbetleri

Bir site düşünün, bir sürü bilgi var ama güncel değil. Bir başka site ise yarı yarıya daha az içerikli ama daha güncel. Arama yaptığınız konu her ikisinde de var, hangisi önce çıkmalı?

Diğer her özelliği aynı olsun tabii bu iki sitenin, bu durumda güncel olan site ön plana çıkacaktır. Tabii eski site çok otoriter değilse. Peki otoriterlik nasıl hesaplanıyor? Burada yer alan parametreler ve diğer binlerce kıstas ile. Yani her parametrenin bir etkisi var elbet.

Özgün Olmalı – Seo Uzmanı

İçerik özgün olmalı, zaten aynı içerikten binlerce varsa; en otoriter olan site ön plana çıkar. Lakin sizin içeriğiniz aramayla ilgili bir özgünlük içeriyorsa öne siz çıkarsınız. Bu yüzden her seo uzmanı her zaman içeriğin özgün olmasını tavsiye eder.

Haber sitelerini ele alın, haberler aynıdır. Yani özgünlük az. Haberlerin kaynağı ise haber ajansları, aboneliği olan her siteye aynı bilgi aynı anda düşer. Peki ne yapmak gerekiyor? Özgünleştirmek lazım, zaten bu yüzden haber siteleri tonlarca editör barındırır, hemde neredeyse 7/24 bir editör tutarlar.

Alakadar Olmalı – Uzman Seocu

Kuyumcu elma satar mı?
Satsa da altın elma satar, yenmez yani.
Her içeriğiniz güncel, özgün ve alakadar olmalı.
Bir konu üzerine bir site açtıysanız, içeriğiniz özgün, güncel ise;
diğer sitelerden önce çıkmak için o konu sizin sitenizle alakadar olmalı.

Yukarıda bir örnek verdik, A4.
Siz otomobil sitesi iseniz, A4 aramasını yapanda arabalarla ilgili ise; siz çıkarsınız. Yok aramayı yapan öğrenci ise, kırtasiye ürünleri satan kişi önce çıkar.
Zaten mantıklı olanda bu değil mi, yani bunu bekleriz değil mi?
İşte her zaman söylediğim gibi, mantıklı olmalısınız; uzman seocular buna dikkat ediyorlar. Gerçek kullanıcı ne isterse onu vermeniz lazım.

Popülermisiniz?

A4 hakkında çok önemli bir bilgi gördünüz ya da çok güzel bir resmi var diyelim. Ne yaparsınız?

Ben size söyleyeyim, paylaşırsınız.
O sitenin o sayfasını paylaşacaksınız; instagram olur, twitter olur, illaki bir sosyal medya platformunda paylaşacaksınız.

Ayrıca ne yaparsınız, gezersiniz.
Bir sitenin içeriğ hoşunuza gittiyse, diğer içeriklere de bakarsınız.
Site içinde gezinirsiniz.

Arama motorları sıralama yaparken bunlara da dikkat ediyorlar; ne kadar paylaşılmış, gelen kullanıcı ne kadar sitede kalıyor, gelen kullanıcı bir daha aynı siteye giriyor mu gibi kıstaslar alıp başını gidiyor.

Arama motorları ne işe yarıyor diye sorduk, cevabı bu; mantıklı insan hareketlerini inceleyip, bunlara göre siteleri listeliyor ve sonrasında ilgili aramalarda verdiği sıralamaya göre sizlere gösteriyor.

Google önce çıkmak için bunca çalışma yapılıyor, benimse tavsiyem; ki ben seo uzmanı falan değilim, doğal olun. Siteniz olabildiğince doğal olsun. Faydalı, güncel, özgün ve kaliteli içerikler sağlasın.
Siz bile kendi yazılarınıza ilgi duyun, yorumlar yapın, güncellemer yapın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap