1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Aşı Turizmi Çok Yakında Yayında

Aşı Turizmi Çok Yakında Yayında

Aşı Turizmi Çok Yakında

İngiltere’nin Türkiye’de yapılan aşıları tanımaması kararının elbet bazı sonuçları olacak, benim aklıma ilk gelen aşı turizmi, eminim ki çok yakında benzer girişimlere şahit olacağız.

Bu yazı tamamen aklıma gelenlerden ibarettir, gerçeği yansıtmaz ama ileride bu işi yapanlar siteme destek olabilir :)

Yeni Sahne Aşı Turizmi Çok Yakında

Aşı Turizmi Çok Yakında
Aşı Turizmi Çok Yakında

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden sözde çıkarttı ve yerine yeni bir uygulama getirdi; buna göre Türkiye’de 2 doz biontech olsanız dahi İngiltere’ye dönüşte 10 gün karantinaya tabiisiniz. Yani aşı yok hükmünde ama bu aşıyı Avrupa Birliğinde, Amerika’da ya da EFTA üylerinde yaptırsaydınız böyle bir uygulama olmayacaktı.

Yani artık aşı olmak yeterli değil, belli ülkelerde aşı olursanız dikkate alınacak. Hal böyle iken ben ne diye gidip fakir veya gelişmekte olan ülkelerde aşı yaptırayım, zenginim madem; çıkar giderim orada yaptırırım değil mi aşımı. İşte bu fikir Aşı Turizminin doğuş noktası olacak.

Aşı turizminin bazı vaatleri olacaktır; Dünyanın her yerinde geçerli aşı kartları, İçeriği garanti edilen Saf Aşılar, Gidiş Dönüş Tam Turlar veya Grup Aşılanmasına özel indirimler.

Bu sonuç planlı olabilir, yani Avrupa’yı biliyoruz; sömürgecilik ile zengin olmuş bir medeniyet yine zenginlik için yeni sömürme yolları arıyor. Bunuda sağlık sömürgeciliği ya da sağlık turizmi kisvesi altında; aşı üzerinden gerçekleştirebilecekler gibi.

Sonuç olarak zaten Dünya’nın farklı ülklerine gidiyorsak, yine bu ziyaretlerin birinde aşımızı olabilir ve sonraki ziyaretlerde 10 gün gibi sürelerde karantinaya maruz kalmayız. Zaten bu gelişmiş ülkelerin aşıları bizim ülkemizde tanınıyor olacak. Alın size mis gibi tezgah.

Dediğim gibi çok yakında aşı turizmi başlar, çeşitli kampanyalar olur; adı aşı olmaz bu turizimin ama içeriği böyledir.

Bu Aslında Bir İş Fikridir.
Otelle anlaş, 10 gün karantina için. Sağlık kurumu ile anlaş, hastaneye gelip aşı yapsınlar. Uçak firması ile anlaş, giidş dönüşü ayarlarsınlar. Sen her bir işlemin üzerine kar payını koy ve isim yap. Bence tutar bu iş bu haliyle, en azından arasıra yurt dışına çıkanlar için makul.

Ayrıca eminim Yunanistan gibi yerlerde daha rahat yapılır bu iş.
Ülkem yine kaybetti…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!