1. Ana Sayfa
 2. Günlük Yaşam
 3. Atık Piller Doğaya Karışmasın – Çözüm Önerileri

Atık Piller Doğaya Karışmasın – Çözüm Önerileri

featured

En ufak yerel bakkaldan en büyük teknoloji markete kadar her yerden pil almak mümkün ama bunları elden çıkartmak oldukça zor, atık piller doğaya karışmasın sloganıyla bir proje gerçekleştirilmesi gerekiyor bence. Bu yazımı da bu sebeple Çözüm Önerileri etiketi ile yayınlıyorum.

Atık Piller Poşetten Daha Zararlı, Doğaya Karışmasın

Malumunuz ki marketlerden aldığımız poşetlere, poşet başına 25 kuruş para veriyoruz; bu sayede gereksiz poşet kullanımının önüne geçerek, israfınıda engellemeyi amaçladılar. Poşet kullanımı da baya düşüş gösterdi, hatta mahallerde bulunan boş arazilerde bile etkisini gösterdi daha az görüyoruz. Çünkü ev kadınları bunları beleşten alıp, en ufak şey için kullanmak yerine, gerçekten gerekmediğinde kullanmamaya başladılar.

Bunun gibi etkili önlemler almak gerekeiyor atık pillerin doğaya karışmasını engellemek için, bende bu konuda aklıma gelenleri listelemek istedim ve bu yazıyı kaleme alıyorum.

Atık Pillerle Mücadele İçin Seri Numarası Şart

Karekod diye birşey duymuşsunuzdur, bankalar bile bu sistemle ödeme kabul ediyor, kredi kartı harcaması yapmanıza izin veriyor. Oldukça etkili yani, son derecede basit. Bu teknolojiyi her alanda kullanmamız gerekiyor. Türkiyede üretilen ya da satış için ithal edilen her pile Qr kod basılmalı. Bu basma sanayi tipi yazıcılar ile yapmak gayet kolay.

Bu baskı makinelerini yerli üreten firmalar da var, pil için tezgah üretmek gayet kolay olacaktır. Zaten kaç tane pil üreticimiz var ki? Çoğu ithal gelen ürünleri sadece Qr kod ile damgalamak zor olmasa gerek.

 • Üretici
 • Menşei
 • İthalatçı
 • Üretim Tarihi
 • Tavsiye Edilen Son Tüketim-Kullanım Tarihi
 • Seri-Parti Numarası
 • Bunlara ek o pile özgü kod

Yukarıda sayılan maddeler ilgili koda gömülebilir. Bu sayede o pil ülkeye giriş anından geri dönüşüme tabii tutulana kadar takip edilebilir.

Eldeki mevcut piller içinde son etiketleme tarihi belirlenir, 1 yıl içinde etiketsiz pil satışı tamamen yasaklanır ve satışını yapanlar için kasti olarak çevreyi kirletmek ve insan sağlığı ile oynamak suçlamaları ile soruşturma açılır, güzel birde para cezası kesilir. Bu cezalarla çevre düzenlemesi ve yeşillendirme çalışmaları yapılır.

Depozitolu Piller – Atık Pile Karşı

Nasıl ki aldığımız her poşet için 25 kuruş gibi bir miktar ödemeyi göze alıyorsak, poşetlerden çok daha tehlikeli olan piller için 50 kuruş yada 1 lira gibi depozito kesilebilir. Bu miktarı kullat-at tabirli piller, civa katkılı piller, nikel katkılı piller, kadminyum katkılı piller, lityum ve polimer gibi çeşitli kateogirilere göre değişiklik gösterebilir. En tehlikeli olan civa bulunduran piller için satışını da bir nevi önlemek adına astronomik miktarlara ulaşabilir.

Depozito sistemi ve kötüye kullanımına karşı en önemli kozumuz PSN “Pil Seri Numarası” olacaktır. Qr barkod sistemi okuyacak bir barkod okuyucu ile iade edilen pilin ne olduğu, ne kadar depozitosu olduğu gibi bilgilerin yanı sıra, hali hazırda satış yapılıp yapılmadığı gibi takip sistemleri sayesinde sahteciliğinde önüne geçilebilir. Satılmamış piller iade edilemez sonuçta.

Bu sistem PSN ile kolaylaşır, cep telefonuna yüklenecek APK “Atıl Pile Karşı” uygulaması ile satıcılar pilin satıldığını anında sisteme bildirebilir.

Ayrı bu önlemler kendi ekosistemini dahi oluşturabilir. Yeni bir iş sahası oluşur, nasıl ki eskiciler hurda topluyorsa, komisyon karşılığında pil toplayan ve bunları atık geri dönüşüm tesislerine yollayabilirler. Bu sayede kullanıcılar da iade için uğraşmak derdinde kalmaz.

Atık Pillere Kolay Kargo – Atık Piller Doğaya Karışmasın

Her ne kadar ülkemizde kargo işi halen kolay sağlanamıyor olsa da, atık piller için kargoculara sorumluluk verilmeli. Zira kara yollarını en çok kullanan ve karbon salınımını en çok yapan firmaların başında kargo firmaları geliyor, bu sebeple bu işten gocunmak yerine kendileri sosyal sorumluluk olarak bu işe baştan gönüllü olmaları lazım.

PSN ile takip edebildiğim, takibi ise APK ile yaptığımız atık pillerimizi teslim etmemiz çok kolay, kargo firması karekodları okutarak ürünleri teslim alabilir. Ürünlerin depozitoları ise APK sistemi üzerinden hesabınıza yatabilir.

Herşeyi kolaylaştırmak mümkün ama yapmamız gereken doğanın kirlenmesini engellemek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 11 ay önce

  Hocam bu gün büyük bir markette atık toplama kutusunun akibetini sordum, içindeki pilleri nereye yolluyorsunuz diye.
  Çöpe dediler, inana biliyormusunuz?
  Belirttiğiniz gibi karekod ile her pilin durumu takip edilmeli, bizim marketlere zimmetlediğimiz piller, atık pil deposuna ulaşmaz ise marketler ceza ödemeli.
  Bu iş çok mühim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.