1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Baş Ağrısı Çaresi Önlemektir

Baş Ağrısı Çaresi Önlemektir

featured

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler olarak bir sürü yazı görüyorum internette, benim yazımsa Baş Ağrısı Çaresi Önlemektir diyerek, ağrı oluşmadan önlemler almak üzerine kurulu olacak.

Bu yazıyı sağlıcakla kalın kategorimiz için hazırlıyoruz.

En İyi Baş Ağrısı Çaresi Önlemektir

Bir şeyleri bozmak kolaydır, düzeltmek ise zor; en zoru ise korumak. Baş ağrısındna şikayetçi iseniz sizde kolaya kaçıyor ve sağlığınızı bozuyorsunuz, sonrasında ise düzeltmek için uğraş veriyorsunuz; verdiği hasar ise kalıcı olabilir.

Baş ağrısı ile mücadele etmenin en iyi yolu önlemek, yani başınızı ağrıtan etkileri hayatınızdan çıkartmak. Bellidir zira başınızı neyin ağrıttığı; kahve, kolay ya da soğuk, sıcak veya susuzluk vs.

Ağrı Tetikliyecilerinizden Kaçının

Bu iş biraz uzun solukludur, günlük tutmanız gerekir; bu sayede nelerin sizde baş ağrısına sebep olduğunu anlama şansınız doğar. Başınızı ağrıtan şeyleri öğrenirseniz uzak durarak ağrıdan kaçınma ihtimalinizde olur.

Bu ağrı günlüğünüzü sadece baş ağrısı için değil, diğer tüm sağlık sorunları içinde kullanabilirsiniz.

  • Ağrı ne zaman başladı.
  • Ağrıdan önce ne yapıyordunuz.
  • Ağrı esnasında ne yapıyordunuz.
  • Ağrı ne kadar sürdü.
  • Başınızın neresi ağrıdı.
  • Ne zaman sonlandı.
  • Sonlanması için ne yaptınız.

Yukarıdaki ve eklediğiniz tarzdaki soruları içeren bir günlük tutarak, bir müddet sonra ağrılarınız hakkında detaylı bilgi sahibi olacak; kaçınmanız ve yapmanız gereken şeyleri göreceksiniz.

Aşırı İlaç Tüketiminden Kaçının

İlacın tavsiye edilen dozu yeterli gelmiyorsa ya yanlış ilacı kullanıyorsunuz demektir ya da o kadar çok ilaç kullanmışsınız ki artık vücudunuz tepki vermiyordur.

Ağrı kesiciler ağrıyı yok edecek kadar alınmazlar, ağrıyı çekilebilir şiddetlere çekmek için kullanılırlar; bu sayede vücudun onu tamamen baskılaması ve alışması için imkan tanınmamış olur.

İlacı bugün çok kullanırsanız, yarın az gelecek ve daha çok kullanmanız gerekecek. Olabildiğince az tüketmeniz bu yüzden önemlidir. Bu gün ağrıdan kurtulurken yarın için ağrınızı garantilemeyin.

Yeterince Uyuyun – Baş Ağrısı Çaresi Önlemektir

Kaliteli uyku çoğu sorunun çözümüdür, net.
Uyku sorunlarınız varsa tıbbi önlemler ve çözümler için doktorunuza başvurun. Uyku rahatınız için uymanız gereken düzenlemeleri yapın.

Yetişkinlerin çoğu sürekli takip ettiği dizi için yatağa geç girip, her zaman kalktığı vakitte kalkarak beyinlerinin yeterince dinlenmesi için vakit ayırmazlar. Bu durum doğal olarak beyinde strese ve dolaylı olarak baş ağrısına sebep olur.

Her gün, ertesi günün hafta sonu veya tatil olup olmadığına bakmadan, aynı saatlerde uyuyup, aynı vakitte uyanmaya özen gösterin. Vücudunuz bir düzene girerse hayatınız daha kolay olacaktır, bunun ilk şartı ise uykudur.

Öğün Atlamayın

Öğünler vücudun doğal akışını belirleyen, düzeni temsil eden vakitlerdir. Siz bir öğün atlarsanız tüm vücuduzda olağan üstü hal ilan edilmesine sebep olursunuz.

Uyku kalitesi ve düzen için öğünlerin vakti ve düzeni önemlidir.

Doğal Yöntemleri Deneyin

Stress, uyku sorunları, beslenme bozuklukları ve diğer bir çok sorun için şifalı yağlar gibi doğal çözümleri deneyebilirsiniz. Bunların çoğu yan etkisiz olarak sizlere ve hayatınıza yardımcı olacak ve düzen getirecektir.

Sentetik ürünler yerine hayatınızda düzenlemeler yaparak, doğal ürünler kullanarak, beslenmenize dikkat ederek başta baş ağrısı olmak üzere bir çok sorundan kurtulmanız mümkündür.

En önemli husus sorunlarla mücadele etmek yerine, onların oluşmasını engellemektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap