Başarı Hedefiniz Olsun – Akademik Başarı

KoronaVirüs Sıkça Sorulan Sorular

Akademik başarı bir adımlık iş değil, bir sürü adım atmanız lazım; bunlardan bir diğer ise Başarı Hedefiniz Olsun.

Özellikle üniversite hayatını konu ediniyor olsak dahi, akademik başarı etiketi esasında hayatın tümü için geçerli yöntemler içermektedir. Umarız ki size faydası dokunur.

Akademik Başarı İçin Başarı Hedefiniz Olsun

Gençliğimizin üniversiteye gitme sebebi evden kurtulmak, şehir dışına çıkmak, askerden yırtmak, sosyal hayat yaşamak, ebeveyn ve akraba baskısından kurtulmak gibi akademik dışı gündemlerle dou ve nadiren okumak, meslek edinmek, ideallerine ulaşmak gibi ulvi amaçlara rastlanıyor.

Çoğu kişi bir üniversiteye, bölüme yerleşeyim gerisi gelir düşüncesine sahip. Tabii sonuç olarak uzayan bir eğitim hayatı, şişmiş bir kyk borcu, yıpranmış ümitlerle dolu mezunlarımız oluyor. Bu milli israf olarak karşımıza çıkıyor, orta ve uzun vadede zararlarını gösteriyor.

Başarı sonuç, hata ölüm değildir.
Önemli olan devam edebilme cesaretini göstermektir.

Winston Churcill

Ne hayatınızdan ne de hayallerinizden taviz vermek istemiyorsanız, akademik başarıya ulaşmak amacındaysanız kendize hedef koymanız lazım. Tabii bu hedef siz ve hayallerinizle orantılı olmalı.

Başarı Hedeflerken

Başarı hedefi koydum bitti demekle olmaz, bu iş bir disiplin gerektirir. Bazı şeyleri hedefe katmanız lazım, öbür türlü toz pembe hayallerden ibaret olur.

Hedefsiz bir plan sadece dilektir.

antoine de saint-exupéry

İnsanlar plan yapmaya alışık değillerse, ki genelde önceki başarısız deneyimleri sebebiyle, plan yaparken abartıp; ileride plan yapmamak için gerekli başarısızlıkları tadarlar.

Plan Yapmayı Öğrenin

İlk yapmanız gereken, bilmiyorsanız, plan yapmayı öğrenmektir. Aksi takdirde başarıya ulaşan bir plan içerisinde olmaz ve başarısızlık kaynaklı umutsuzluk gelir ya da aksine plan yapmayı önemsiz kılacak kadar basit işlerde başarılarla planı gereksiz görebilirsiniz.

 1. Günlük Tutun.
  Günlük olayları yazdığınız bir lise günlüğünden bahsetmiyorum. Hedefiniz için neler yaptığınız, neler yapabileceğinizi ve hangi aşamada olduğunuz gibi bilgileri ve fikirleri not edeceğiniz bir günlük tutmanız lazım. Bu bir bakıma kendi kendini yönetme stratejilerinden birisidir, kendini izleme ve değerlendirme için önemlidir.
 2. Yeterince Esnek Olun.
  Çok dar ve katı bir plan yaparsanız gecikmeler ve stress sizin motivasyonunuzu kıracaktır. Bu kısa vadede umursamazlığa uzun vadede başarısızlığa götüren bir hata olur.
 3. Yeternci Disiplinli Olun.
  Haftalar günler sizin elinizde diye bol davranmayın. Aksi takdirde bir ekmek yapmak için 1 hafta ayırmaya başlarsınız; bu plan yapmanın önemsiz olduğu hissiyatını getirir. Plan yapma konusunda yeterince tecrübe sahibi olmanızı engeller.
 4. Tutarlı Olun.
  İleride devlette öğretmen olup aynı zamanda etüt merkezi açmayı planlamayın. Devlet memurları ek iş yapamaz, açamaz. Öğretmen olacaksanız, özel de çalışıp ek bir kurum açabilirsiniz.
 5. Cömert Olun.
  Ödüllendirin kendinizi, bu da kendini yönetme stratejileri arasında yer alır. Kendini ödüllendirme, pekiştirme olarak geçer. Başarılarınızı, dönüm noktalarınızı ödüllendirin.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version