1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Bilinmeyen Uygulamalar – Dolandırılmayın

Bilinmeyen Uygulamalar – Dolandırılmayın

featured

Her zaman söylüyoruz ya teknoloji ile içli dışlı olduk, bu kısmen iyi kısmen kötü bir durum. Çünkü her şeyi bir cihazda topladık. Başımıza bela olabilir. Bilinmeyen Uygulamalar ile Dolandırılmayın.

Bu yazı günlük yaşam içerisinde yer alan teknoloji kategorimiz için hazırlanmış olup, dolandırıcıların yolları hakkında bilgi vermektedir.

Tehlikeli Bilinmeyen Uygulamalar ile Dolandırılmayın

Eski zamanlarda insanlar gizli eşyalarını ve değerli birikimlerini tek bir yerde saklamaz, evin ya da odanın etrafında gizli noktalara dağıtırlardı. Bu önlemin amacı olası bir istenmeyen durumda her şeyi kaybetmek yerine bir kısmından olmaktı.

Şimdi aynı şeyleri tekrarlamak gerekiyor ama ne mümkün. Akıllı cep telefonları her şeyimize sahipler. Fotoğraflar, telefon numaralar, banka hesapları, kredi kartları, sosyal medya, iletişim ve haberleşme. Aklınıza özeliniz olarak ne geliyorsa hepsi cep telefonlarında. Peki bu cep telefonlarının ne kadar büyük bir tehlike potansiyeline sahip olduğunun göstergesi değil mi?

Bankacılık uygulamaları ile tüm yatırımınızı telefon üzerinden yönetiyor ve yeni programlar denemekten çekinmiyorsanız, bu haber sizin için.

Ekran Kaydetme Programı ile Parola Hırsızlığı

Bilgisayarlardan korkuyoruz artık ya virüs varsa ya klavyeden bastığım tuşları kayıt altına alındıysa vs. Bu korku bizi akıllı cihazlar olan cep telefonlarına yönlendirdi. Cep telefonları hep elimizin altında, şifreli olarak duruyorlar. Başlarına ne gelebilir ki?

Bilgisayardan uzaklaşan insanların tercihi akıllı telefonlar yeterince güvenli mi sizce?

Bankacılık uygulamaları iki adımlı güvenlik önlemlerine sahipler, bunlardan ilki paroladır. Yani uygulamayı açar ve parola girersiniz. Bu parola doğru ise ikinci adım devreye girer, gelen sms. Bu sms sadece sizin içindir ve bu olmadan giriş sağlanamaz. Teorik olarak bakınca yeterli bir koruma. Ama unutulan şu, iki işte telefonda bitiyor; ya başına bir şey gelirse?

 • Cep telefonunun tuş kilidi açılmalı
  • Parmak izi
  • Göz tanıma
  • Yüz tanıma
  • Parola
  • Pin
 • Bankacılık Uygulaması parolası girilmeli
  • Parola
  • Yüz tanıma
  • Resim tanıma
  • Güvenlik sorusu
 • Sms ile gelen şifre ele geçirilmeli

Yukarıda yer alan adımlar ile banka hesabınız boşaltılabilir…

Telefonunuz çalındı diyelim, bankacılık uygulamasının parolasını bilmedikleri için giremezler, değil mi? 3 defa denesinler, kilitlenir..
Ya parolayı biliyorsa, sms de telefona gelecek zaten…

Buraya kadar biraz tedbirli olarak işleri zorlaştırıp, değerlerinizi koruma şansına sahipsiniz… Telefonu çaldırmadınız, bir sürü şifre koydunuz vs. Peki ya telefona gerek yoksa, yani uzaktan erişim yeterli ise?
İşte işler burada karışıyor ve yaptılar…

Akıllı telefon uygulamaları ile gelen istenmeyen ek özellikler olabilir. Siz internet üzerinden müzik ya da film indirmek için bir uygulama bulursunuz ve sanırsınız ki sadece bu işe yarıyor. Ama işin aslı öyle olmaya bilir. Raporlanan bir uygulama kullanıcıların ekran görüntülerini kayıt altına alıp, kötü niyetli insanlara yönlendiriyor. Bu kişilerde telefona ihtiyaç duymadan her işi yönetebiliyor.

Bilinmeyen Uygulamalar ile Dolandırıcılık Nasıl Yapılıyor

Bankacılık işlemlerinizi cep telefonu ile yapıyorsunuz, ayrıca bilinmeyen uygulamalar da kuruyorsunuz telefona. Bunu bazen instagram bazen facebook için içerik oluşturmak adına yapıyorsunuz. Bu sırada program sizin ekran görüntülerinizi almaya başlıyor. Banka kart ve müşteri bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, telefona gelen ve giden mesajlarınızı, çağrılarınızı, özel fotoğraf ve videolarınızı ve aklınıza gelen, cep telefonu ile yaptığınız her şeyi kayıt altına alıyor.

Gelen kayıtlarda yer alan bilgileri analiz ediyorlar, hangi banka olduğunu tespit ediyorlar. Parola ile giriş yapıyorlar, telefona gelen mesajı okuyorlar ve online bankacılığa girişi sağlıyorlar. Sonra sizin adınıza kredi başvurusu yapıp, gelen ve olan parayı aynen havele edip; kredi kartınızın limiti sıfırlayıp sırra kalem basıyorlar.

Anlayacağınız artık akıllı telefonlarda pek güvenli değil. Önlemlerinizi almanız gerekiyor, yoksa çoğu bilginiz ifşa olacaktır. Bizden söylemesi…

Kendimi Korumak İçin Ne Yapmam Lazım

Öncelikle şunu kesinlikle bilmek lazım, bilinmeyen uygulamalar zararlıdır. Kimse durup dururken iyilik yapma derdinde olmaz, modern dünya…

Her yerde paralı olan bir uygulama ya da program size bedava sunuluyorsa şüphe etmeniz lazım. Kullanmayın demiyorum, bunların kullandığınız telefonla bankacılık işlemleri ve diğer özel işlerinizi yapmayın diyorum.

Ayrıca unutmayın ki bu gün güvenli olan yazılımın yarın da güvenli olacağı garanti değildir. Örneğin instagram facebook tarafından alındıktan sonra kişisel bilgilerinizi paylaşmaya başladı, sanırsam böyle bir haber okudum. Niye olmasın, sonuçta her bilgi para ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!