1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Bilinmeyen Virüs Önlemleri – Çözüm Önerileri

Bilinmeyen Virüs Önlemleri – Çözüm Önerileri

featured

Bilinmeyen Virüs Önlemleri acil olarak almanız gereken eylem planlarını içermektedir, çözüm önerileri kapsamında yer verdiğim bu yazıyı en çok eğitimci meslektaşlarımın okumasını tavsiye ediyorum.

Bilinmeyen Virüs Kapıda

Çin’de ortaya çıkmış olması, ölü sayısının 10’un altında olması bir şey ifade etmiyor, her an her yere sıçrama ihtimali var. Evet, bilinmeyen bir virüs var ve bilinmeyene önlem almak zor!

Benim öncelikli tavsiyem kendini koruma becerisi daha düşük olan yaşlılar, çocuklar ve özel gereksinimli bireyler için acil önlemler alınması. Bu kişilerin hayati tehlike arz etmediği sürece evden çıkışları kısıtlanmalı; özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde.

Alınması Gereken Önlemler

Hastalık kapıda, bir turiste bakar yurt dışından gelecek. Sonrası kabus olabilir, çok geç olmadan önlem almak lazım. Önlemleri alırken sıradan olmamak da gerekiyor.

AmeliyatHane Maskeleri
Hastalıkların çoğu hava – solunumla bulaşır. Kaliteli bir sağlık maskesi edinin. Çantanızda, cebinizde olsun. Olurda içinde bulunduğunuz ortamda birisi hasta gözükür, şüpheli bir hareketi olur; çekinmeyin, hemen takın.
Toplu taşıma ve sınıflarda, hastanelerde ve kamuya açık alanlarda zorunlu olmalı.

Gereksiz Temas
Kamuya açık alanda gerekli bir temas yoktur, tokalaşmayın ve sarılmayın kimseyle. Sevdiklerinizden size, sizden sevdiklerinize hastalık bulaşabilir. Unutmayın, basit önlemler hayat kurtarır.

Yanınızda Su Olsun
Bir şişe su hayat kurtarabilir, görmezden gelmeyin. Şüpheli bir temasta yıkayın.
Su sadece temizlik için değil elbet, susuz kalmayın.

Korunmak İyileşmekten Kolaydır.

Steril Eldiven
Toplu taşıma ve herkesin sıkça temas ettiği yerlerde iseniz eldiven kullanın. Bu işin şakası yok.

Toplu Taşıma
Toplu taşımada korumasız olmayın, maske ve eldiven sürekli hazırda olsun.

Hasta Varsa Siz Olmayın
Bir ortamda hasta biri varsa, siz olmayın.
Gerekli maske ve eldiven varsa bile, zorunlu değilseniz ayrılın.

Ağız Göz Yok
Elinizi ağzınıza ya da gözünüze götürmeyin, alışkanlık edinmeyin.
Elinizden bulaşmayacak hastalığı gözünüz ya da ağzınızdan alabilirsiniz.

Virüse Karşı Çözüm Önerileri

Hassas grubun hastalıkla karşılaşmasını önlemek gerekiyor ilk etapta; çocuklar, yaşlılar, hamileler ve yetersizliğe sahip bireyler. Bunların ilk temasta hasta olup, bir sürü kişiye bulaştırma ihtimali mevcuttur.

Büyükşehirlerde, ki aslında şimdilik sadece İstanbul’da; okullar tatil edilmeli, yaşlıların toplu taşımada ücretsiz biletleri iptal edilmeli. Bu hassas grup hayati olmadığı sürece hastalık kaynağı olan hastanelere gitmemeli, evde ve aile sağlık merkezlerinde tedavi edilmelidir.

Yetersiz önlem çok büyük sorunlara gebe olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap