1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Bir Garip Pozitif Vaka Hikayesi

Bir Garip Pozitif Vaka Hikayesi

featured

Zorunlu PCR uygulamasına uyarak haftada 2 defa örnek veriyorum ve son örneğimi 10 Ekim Pazar tarihinde verdim, sonucu POZİTİF. Lakin bu süreçte tuhaflıklar yaşandı, Bir Garip Pozitif Vaka Hikayesi.

Bu Bir Garip Pozitif Vaka Hikayesi

Zorunlu PCR uygulaması için sivil itaatsizlik kararı alan sendikalar olduğu gibi, bir sürü kesim tarafından da dava edildi. Esasında gidip o eziyeti çekerek deney malzemesi olmam gerekmiyor. Lakin ben yine de önce çocuklar diyerek test yaptırıyorum ve öyle ya da böyle pozitif çıktım.

PCR numunesi uygun görülmemiş.

PCR testimin pozitif sonuçlanmasından önce yaşananlar ise biraz tuhaf, bir gariplik olduğu her halinde belli. Sürecin sağlıklı işlediğini düşünmüyorum.

5 Eylül 2021 tarihinden bu vakte kadar sürekli test verdim, testler genel olarak ~11:30 civarında sonuçlanıyordu. Gelen mesajın zamanlaması güzel yani.

Güzel olmayan ve mantık dışı kalan kısım ise örneğin uygun bulunmamış olması. Hatırlarsanız okullarda öğrencilere yapılacak pcr uygulamasının sadece boğazdan sürüntü almak yoluyla yapılacağı bildirildi. Yani tek boğaz sürüntüsü bile yetiyor.

Zorunlu PCR için gelen öğretmenleri yıldırmak amaçlı olduğunu düşündüren bir şekilde bizlere iki burun deliğinin sonuna kadar ve boğazdan örnek alınıyor. Yani hadi diyelim ki örnek alırken bir hata olsun, geriye iki yerden alınmış örnek var; hadi diyelim ikisi beceriksiz olsun, tek örnek yine var sürüntü çubuğunda.

Ayrıca ne zamandan beri pcr testi için alınan numunede uygunluk arıyorlar? PCR da amaç ilgili virüsü tespit etmek ve yoksa negatif vermek değil mi? Bizim ülkeminzde üreticiden farklı bir uygulamamı var? Cihazı ya da kiti amacının ve yeteneklerinin üstünde mi kullanıyoruz?

Ya da benim örneğim kayboldu veya kırıldı değil mi?

Bana bu mesaj gelince hemen bir iki kişiye danıştım, onların verdiği cevap bu oldu. Senin örneğinin başına bir iş gelmiş dediler. Bende bu durumu umursamadım, zira ablamın verdiği örneğinde başına bir işler gelmişti.

Ablamlar İzmit’ten Havza’ya taşındılar. Bu süreçte Covid oldular ama ablam hariç. Niye mi? Ben sebep vermeyeyim siz bulun; Enişte bey tek doz, yeğenim tek doz aşılılar ve test sonuçları pozitif geldi. Ablam ise çift doz biontech aşılı ve onun test sonucu yok, örnek kaybolmuş. Duyan sanacak ki, iki doz biontechlilerin pozitif olduğu istatistiklere yansıtılmıyor..

Uygun Bulunmayan PCR numunesinden Pozitif Vaka

Neyse, benim bir garip pozitif vaka hikayesine devam edelim. İlk mesajın üzerinden 2 saat geçti, normal sonuç açıklama süreçlerininde ötesinde bir vakitte, pozitifmişim.

Hani derler ya gel buradan yak diye, tam öyle bir durum. Normal sonuç açıklama sürelerinde numune geçersiz diyip, 2 saat sonrasında pozitif diye mesaj attılar.

Mesajın vakti mühim, tesadüflere inanmam. Öğle yemeğinde bu konu üzerine konuşulmuş ve akabinde “oğlum ya adam pozitifse, birde öğretmen bu; pozitif yap geç ne uğraşıyorsun” minvalinde bir konuşma geçti devreleri ile ve yemek dönüşü ilk iş benim sonuç oldu.

Öyle ya da böyle resmi olarak ilk başta kayıp olan numunem çok gezince pozitif olarak geri dönmüş; bende mecburen 14 günlük izolasyon sürecine dahil oldum ve benimle beraber eşimde 10 günlük izolasyona girdi. He birde oğlumuz Ahmen Enes bizimle beraber 10 günlük izolasyonda, Hayat Eve Sığar uygulamasında hepimiz riskli gözüküyoruz.

Peki durum ne, gerçekten risklimiyiz?

Pozitif olduğumu öğrendiğim gün izolasyon ekipleri gelene kadar başım ağrıdı, stress kaynaklı oluğunu düşünüyorum. Mevcut durumda da genzim hafiften dolu.

Eşim boğazında gıcıklanma olduğunu söylüyor, çocuğumuzda ise hiç bir belirti yok.

Bu arada ev içinde ayrı bir izolasyon başlatmadık, hani kimse odaya çekilmiş durumda değil; birlikteyiz ve ev içinde maske takmak gibi saçmalık sergilemiyoruz. Hani öyle tavsiye ediyorlar ya, sanki pozitif çıkana kadar evde birlikte değiliz gibi.

Mevsimsel bir grip ya da soğuk algınlığı daha ağır geçiyor bence, hani gerçekten Covid 19 isek; mevsimsel gribe tercih ederim. Ben hali hazırda turp gibiyim demiyorum, üzerimde bir kırgınlık var ama bunun sebebi olarak Cuma namazında caminin buzhane olmasına bağlıyorum. Zira müdür bey dahil, tüm personel soğuktan şikayetçi.

Peki Covid isem Nereden Kaptım?

2 yıla yakın süredir hasta olmadığımı bunun sebebinin maske ve sosyal mesafe olduğunu söyleyen biri olarak hasta olmam beni çok düşündürdü. Hani ekstrem bir durumda yoktu hayatımda, önceki seferlerde ablamlara taşınırken yardım etmiştim, onlar pozitif olurken bende birşey yoktu. O zaman hasta olsam eyvallah ama şimdi olmak şüpheli bir durum. Son 3-4 gün içinde olağan dışı iki durum vardı, ilki söylediğim gibi Cuma namazı. İkincisi ise zorunlu pcr yapılırken gerçekten hasta kişilerle birlikte aynı yerde bekleyip, aynı odada test vermemiz.

Zorunlu pcr testi esnasında tabii olarak maskemizi indiriyoruz ve tabii olmayan şekilde gerçek hastalarla aynı ortamda bekliyoruz.

Öyle ya da böyle bir kırgınlık var üzerimde, cuma namazı bu durumu açıklar; üşüttük çünkü. Bir ara namazlağı üzerime sermeyi düşündüm o derece. Pozitif çıkmamı ise zorunlu pcr testi verdiğimiz ortam açıklar. Yani cumaya gitmesem kırıklık olmazdı üzerimde, zorunlu pcr vermesem pozitif olmazdım.

Covid olmam gerçekse hafif atlatacağım da belli oldu, hiç bir belirti yok. Mevsimsel gripten çok daha rahat seyrediyor durumum; aşı olmama hiç gerek olduğunu sanmıyorum. Önceden temkinli olduğum durum netleşmiş oldu, aşı olmayacağım.

Ayrıca hastalığı hafif atlatıyorum daha öncesinde de hasta olmuş olma ihtimalim var, defalarca. Bu durumda da aileme de defalarca bulaştırmışımdır ve onlarında hafif seyrettiği ortada. Bizim aileyi aşı listesinden siliyorum. Başkalarına örnek olmayacak olsam maske takmayı da sonlandırırdım, o derece yani.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.