1. Ana Sayfa
 2. Sağlıcakla Kalın
 3. Boya Diye Zehir Almayın

Boya Diye Zehir Almayın

Boya Diye Zehir Almayın

Okul sezonu yaklaşıyor, örgün olur mu bilmem ama hazırlıklar o yönde; kırtasiye eşyaları alınmaya başladı, Boya Diye Zehir Almayın başlığının gayesi de tam olarak bu durum.

Velilere Tavsiyeler etiketi ile günlük yaşam içerisinde yer alan bu yazı, çocuklarımızı görünmeyen zararlardan korumak amaçlı kaleme alınmıştır. 👍

Kimyasal Kırtasiye Tehlikesi – Zehirli Boyalar

Devir ekonomi devri tamam ama sağlıktan tasarruf yapılmaz. Üç beş kuruş için çocuklarımızın sağlıklarına ve geleceklerine ise hiç göz dikilmez. Lakin gelin görün ki durum içler acısı.

Özellikle Çin menşeili kırtasiye ürünlerindeki ağır kimyasallar yetmezmiş gibi artık yerli zehirli kalemlerimiz, boyalarımız ve kırtasiye malzemelerimiz var. Defterler bile kimyasal dolu olabiliyor.

Ağırtıcı ve solventler çoğu ucuz kırtasiye ürünlerini işgal etmiş durumda. Kimyasallar malzemede durduğu gibi durmaz vücutta, bir kere nüfus ettiğinde zarar vermeye başlar ve devam eder, tabii birikir ve biriktikçe istenmeyen etkileri de artar.

Çocuklar dış etkenlere karşı çok hassas, hele ki özel eğitim çocukları.
Şeker ya da kafein gibi günlük gıdalardan öte, aşırı kimyasalların vücutta meydana getireceği tahribatı düşünmek dahi istemiyorum.

Ucuz etin yahnisi zehir olur

Bakınız, özellikle boyalı ve kokulu ürünleri çocuklarınıza almayın.
Basit alerjilerden kansere kadar bir çok çeşitte hastalığa davet çıkartacak kadar çeşitli kimyasalları çocuğunuzun eline veriyor, solumasını sağlıyorsunuz.

Ucuz etin yahnisi zehir olur diyelim, çocuğunuz küçük kaslarını geliştirsin diye oyun hamuru alırsınız ama cigerleri söner. Bazı kırtasiye ürünleri, kalitesiz olanlar, adeta kimyasal çöplük. Öyle ağır solventler var ki aklınız almaz. O yüzden söylüyorum ki en azından güvenilir, bilinir ürünleri alın.

Ayrıca çoğu ürünü kendiniz yapabilir, çocuk gelişimini yaşantılarla geliştirebilirsiniz. Oyun hamuru basit bir örnek olsa da, amatör olarak kağıt bile yapma şansınız var. Bu sebeple herşeyi paranız olsa bile almayın, tabii paranız yok diye paranızın yettiği çöp ürünlere de para vermeyin.

Kırtasiye ürünleri hakkındaki haberleri Zehirli Kırtasiye araması ile öğrenebilirsiniz. Sinekli bakkal gibi, zehirli kırtasiye…

Boya Diye Zehir Almayın desekte aşağıda yer alan ürünlerden, üreticisi ve ya içeriği bilinmeyenlerden, özellikle uzak durun.

 • Kokulu Silgi
 • Kokulu Kalem
 • Kokulu Defter
 • Kokulu Ürün
 • El-Parmak Boyası
 • Yüz Boyası
 • Suluk
 • Simli Kalem
 • Dışı Renkli – Baskılı Kalem

Bunlara daha bir sürü ekleme yapılabilir. Özel Eğitimde Veli iseniz ve öğrenci sağlığını düşünüyorsanız , bunları iki kere düşünün.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!