1. Ana Sayfa
  2. Özel Eğitim
  3. Çekiç ve Çivi – Basit Materyaller

Çekiç ve Çivi – Basit Materyaller

featured

Velilerimden gelen en büyük şikayet materyallerin pahalılığı oluyor, bende basit materyaller etiketi ile sadece çekiç ve çivi sayesinde materyal fikirleri vereceğim.

Bu yazıyı Fatih KAYA olarak Özel Eğitim kategorisinde yayınlayacağız.

Çekiç ve Çivi ile Eğitim

Çalışmayana, uğraş vermeyene hayat her zaman zordur, pahalıdır. Materyaller içinde aynı şey geçerli, siz kendiniz yapmakla uğraşmak istemiyorsanız hem materyalin malzemesi, hem yapan kişinin emeğini hem de fikir parası ödemek sorunda kalırsınız.

Özel eğitimde en iyi eğitim doğal öğretimdir, materyaller içinde en güzeli doğal olandır. Sadece Çekiç ve Çivi kullanarak tahtalar üzerinde çizeceğiniz şekiller sayesinde çok güzel bir materyal elde edebilirsiniz. Çocuğunuzun durumuna göre bu materyali çocuğunuzla bile yapabilirsiniz.

  • Çekiç
  • Çivi
  • Tahta – Sunta
  • İp
  • Lastik
  • Boya vb.

Nasıl Yapalım

Yaklaşık A4 sayfa boyutlarında bir tahta-sunta parçasına, birer santimetre aralıkla çivi çakın, çaktığınız çivileri çıkartabilirsiniz ya da vida kullanabilirsiniz.

Sonra örneğin ses öğretimi yapıyorsanız genelleme ya da kalıcılık oturumları için, ilgili sesi çivilerle çizin. Öğrencinizden ip ile ya da lastik ile bu şekli çevrelemesini isteyin.

Ses yerine geometrik şekillerde çizebilirsiniz, 4 köşe yapıp iple ya da lastikle çevrelemesini isterseniz, yine bir etkinlik olur.

Tabii öğretim bu materyalin tek artısı değildir, yönerge alma, küçük kas, koordinasyon ve eşleme çalışmaları da yapılabilir. Sayı, az çok, büyük küçük gibi kavram öğretimleri yapılabilir, renkli çivilerle ya da lastiklerle de çeşitli kavramlar öğretilebilir.

Alternatifler

Çivi yerine vida, raptiye veya iğne kullanabilirsiniz. Bu sayede evinizde elinizdeki eşyalar ile kullanım söz konusu olacaktır.

Tahta yerine eski kesme tahtanızı, eski tepsinizi veya iki-üç kartonu üstüste koyarak kullabilirsiniz.

Boya olarak guaj boya, oje, ruj, sulu boya kullanmanız mümkündür.

Lastik, ip, bant gibi alternatifler de kullanabilirsiniz.

Çekiç yerine taş, eski cezve vs. kullanmanız da olası.

Gördüğünüz üzere efor sarf ederseniz, paranız bile olması, sokaktan topladığınız malzemelerle bile çocuklarınıza materyaller üretebilir, eğitimlerine ve gelişimlerine birden çok noktada yardım edebilirsiniz. İşin esası tek sınır sizsiniz.

Eğitim en çok kar payı veren yatırımdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap