1. Ana Sayfa
  2. Yüksek Öğrenim
  3. Ders Programınızı Bilin – Akademik Başarı

Ders Programınızı Bilin – Akademik Başarı

Ders Programınızı Bilin

Ne öğrenciler gördüm derslere girmeyen, ders dersler gördüm tarihi bilinmeyen; ders programınızı bilin ki akademik başarı mümkün olsun.

Yüksek öğrenim kategorisi için hazırlanan bu yazı ile Akademik başarı için gerekliler listesi yapıyoruz, basit ama etkili yöntemlerle hayatınız daha koyal olacak.

Akademik Başarı İçin Ders Programınızı Bilin

Yüksek öğretim konusunda kendimi tecrübeli sayarım, zira hem öğretim elemanlığı boyutuyla ders veren hemde öğrencilikle ders alan kısımlarını gördüğüm gibi; yarımda bıraksam bir yüksek lisans tecrübem var. Bildiğim bir şey var, öğrencilerin çoğu ders programlarını takip etmez, neye denk gelirse girerler ya da girmezler.

Üniversite hayatının bir kısmını oluşturan ders asma her zaman aynı derslere gelmediği gibi, her zaman aynı hocaya da denk gelmez. Hocalarda dersler gibi farklı özelliklere sahiptir.

Devamsızlık Açısından Hocalar

Hocaları 3’e ayırmak mümkündür; yoklama alanlar, almayanlar ve öylesine alanlar.

Yoklama alan hocalar genelde etkin konumdadır, sınıfı sayar ve önemser. Bu sebeple bir öğrenci kendisi yerine imza attıramaz, çok gelmezse; ki dönem başına 4 sefer, kalır. Devamsızlıkla kalınan derslerde devam zorunluğu diğer dönemlerde de devam eder.

Yoklama almayan hocalar için hayat zaten güzeldir, umursamazlar; hoca kaliteli ise öğrenciler gelir, yoksa gelmezler. Devamsızlıktan kalma derdi olmadığı için de kalınsa bile diğer dönemlerde de gelmek durumunda kalmazlar.

Öylesine yoklama alanlar içinde hayat güzeldir. Yoklamayı alırlar ama önemsemezler, imzanız olmasa bile sisteme girerken bakıp girmedikleri için kalmazsınız. En iyi ihtimalle ise yerinize imza attırırsınız, gene sorun kalmaz.

Bu açıdan bakıldığında yoklamayı önemseyen bir hocaya denk gelip, hocanın anlatımında beğenmezseniz sıkıntılı bir öğrencilik hayatı en azından o ders için başlamış olur.

Devamsızlık Açısından Dersler

Dersleri de hocalar gibi ayırmak mümkündür. Dersler temelinde uygulamalı ve teorik olarak ayrılır. Teorik derslere %70 katılım zorunluluğu vardır. Uygulamalı dersler de ise %90 devam şartı istenebiliyor.

Devamsızlıktan kalınan bir dersi, sonraki yıl tekrar aldığınızda gene devam yükünüz oluyor. Bir dersten FF gibi bir notla kalırsanız devam zorunluluğunuz teorik dersler için kalkıyor, yani derslere gitmeme şansınız var.

Uygulamalı derslerde ise her hangi bir şekilde devamsızlığa göz yumulmuyor, devamsızlıktan da kalınca, iyi bir yük olarak sırtınıza yerleşiyor.

Ders Programını Bilmenin Avantajı

Üniversite hayatı ülkemizde önemsenmeyen bir akademik basamak, en azından lisans derecesi için. Hal böyle olunca devamsızlıklar da sıkça gündeme geliyor. Ders programını bilmeyen bir öğrenci ise keyfi ders asmalar ile bazen uygulamalı derslerden de kalıyor ve bu durum tekrar devam zorunluluğu ile okul uzatmalara bile sebep olabiliyor.

Ders programını bilmenin avantajıda burada başlıyor haliyle, ders ekecekseniz bile devamsızlığını telafi ederken çile çekmeyeceğiniz dersleri seçmeni gerekiyor.

Her ne kadar derslere devam öğrencilerin asli görevi olsa da, ülkemizde takılmıyor ve yıl kaybı gibi büyük israflara sebep oluyor. Bence akademik başarı için bir öğrencinin en çok dikkat etmesi gereken husus.

Googleda ders programları olarak aratarak çoğu üniversitenin ders programlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!