1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın

Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın

featured

Teknolojinin öneminden ziyade hayatımıza ne denli derinlemesine nüfus ettiğine değinir olduk. Bu durum 7’den 70’e herkes için geçerli. Hal böyle olunca kısıtlamalara maruz bırakıyor insanoğlu. Bu yazının konusu da buradan filizleniyor, Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın.

Yasaklar tehlikelidir, yapıla bilinirler hakkında bir listedir adeta. Bu konu eğitim hayatı ve özel eğitimde sıkça rastlanan bir hataya değinecektir.

Yasaklama Yönlendirir – Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın

İlk okul yıllarında kopya çekmenin yasak olduğunu öğrenmiştim. İşin tuhafı kopya nedir bilmiyordum. Şimdi ise gayet hakimim, sadece öğretmen olduğum için engellemek amaçlı da değil bu bilgi.

Kopyanın yasak oluşu, yani benim yapmamam gereken bir şey oluşu, aynı zamanda benim onu öğrenmeme sebep olmuştu. O zamanlar yapamadığım bir çıkarım; yasaklar yönlendirir.

Yasaklar Kolaydır -Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın

Bir şey yasaksa, öyle bir şey vardır ve yapılması kolaydır, ki yasaklanmış. Öyle değil mi sizce de? Hangi yasak zor ki? Gerçek hayata ya da ev hayatınıza bakın. Yasaklar ister maddi olsun ister manevi, hepsi kolaydır.

Kolay olması o işin yapılabilir olduğunun da bir göstergesidir. Yasaklar kolaydır, kolaysa yakalanma ihtimalim ya da hata yapma ihtimalim azdır diye yapmaya yeltenebilirim. Bu basit bir şekilde çocuk mantığıdır. Yani yapmalıyım!

Yasakların aşılması durumunda elde edilecek doğal pekiştireçler ise cabası.

İstenmeyen Durumları Yasak Elma Yapmayın

Yasak Elma, yasak olmasına rağmen yenilen meyve gibidir. Hani ilk insanları dünyaya sürgün eden o nimet. Bilirsiniz değil mi hikayeyi, çoğu dinde yer alır.

Yaratıcı istediğinizi yapın demiştir ama şu nimeti tatmayın. Yani yasak elmayı… Sonrasında ne mi oldu? Yasak Elmadan haberi olmayan yaratılanlar nimetten haberdar oldu, kandılar ve sürüldüler.

Yasak elmanın baştan çıkarıcı bir cazibeye sahip olmasının sebebi yasakların yönlendirici etkilere sahip olmalarından ötürüdür. Bir yasak sizi alır götürür. Çocukları içinde bu böyledir. Yasaklar yapılabilinecekleri listeler. Genel eğitim olsun, özel eğitim olsun; bir şeyi yasaklarsanız o şey popülerleşir.

Dijital Dünya Saklayamayacağımız Kadar Büyük

Öğrenci velilerimden gelen bilgi-danışma isteklerinden çoğunun odak noktasında dijital dünya, teknoloji yer alıyor. Hocam benim oğlum-kızım hep elinde telefonla geziyor, bilgisayarın başından kalkmıyor; ne yapmalıyım diyorlar.

Benim ilk sorum şu, ne yaptınız ki şimdiye kadar da işe yaramadı? Gelen cevap “yasakladık ama dinlemiyor!” oluyor. İkinci sorum şu, siz şimdiye kadar hangi yasağa uydunuz ki? Tabii cevap yok, ben devam ediyorum konuşmaya.

Eviniz ve siz ağzınıza kadar teknolojiyle dolusunuz, dijital dünyanın yürüyen örneğini temsil ediyorsunuz. Akıllı televizyonlar, telefonlar, tabletler, bileklikler, saatler ve daha nicesine sahipsiniz. Şimdi soruyorum, nasıl koruyabilirsiniz ki bunları, nasıl saklayacaksınız?

Dijital Dünya Saklayamayacağımız Kadar Büyük, siz olan bir şeye yok diyemezsiniz, çocuklarınızı yönlendirmeniz lazım. Siz örnek olacaksınız, ancak bu sayede bunu sağlarsınız.

Cevap şu oluyor genelde, hocam bizi örnek almazlar ki. Ben kitap telefonu bırakıp, kitap okusam o bana bakmaz ki! Bense şöyle sonlandırıyorum, sizi örnek alırlar, hemde çok iyi. Zaten sizi örnek aldıkları için bu halde teknoloji sevdalısı oldular.

Siz teknoloji sevdalısı iken, onlara dijital dünyayı yasaklarsanız, daha çok dikkat kesilirler. Dijital Dünya Yasak Elma Olmasın istiyorsanız yasaklar yerine örnekler ile gelin.

Bu arada benim velilerim aşmış durumda. Ortak NetFlix hesapları var, spotify var. Ortak cloud hesapları var, var da var. Beni de dahil etmişlerdi netflixe, azimlerini takdir ettim. Tabii beni pek açmadı.

Google yasak elma nedir sorgusu için tıklayın…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap