1. Ana Sayfa
 2. Tercih Rehberi
 3. Doğu mu Batı mı? | Tercih Rehberi

Doğu mu Batı mı? | Tercih Rehberi

featured

Yeni bir şehre taşınacaksınız, sebebi ister memuriyete başlamak olsun, ister öğretmen ataması ya da üniversite tercihi; akla gelen ilk soru “Doğu mu Batı mı?” olacaktır. Tercih rehberinde bu konuyu ele almak istedim, tecrübelerime dayanarak cevap vermeye çalışacağım.

Doğu mu Doğru, Batı mı Batık?

Ben 2005 yılından buyana ana-baba evimden ayrı yaşıyorum, ilk olarak akademik eğitim amaçlı çıktığım memleketime halen dönmüş değilim. Memleketim Eskişehir, dönmek istermiyim; evet ama bu konuda bir uğraşım yok. Peki neden?

Doğu yada Batı, hepsi memleket ama neden bir ayrım var, bunu irdelemek gerekiyor.
Ayrım olduğunu ben söylemiyorum, istatistikler dile getiriyor.
Zorunlu hizmet olarak ansakta bu işin doğu görevi olarak anılmasının sebebi belli.

Doğu ve Batı arasında tercih rehberi oluşturmak için önce şunu anlamak gerek, kısa vadeli planlar mı yapıyorsunuz yoksa 5 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsanız ona göre mi adımlar atıyorsunuz. Tüm olay burada bitiyor.

Memur olarak iki tarafında artıları ve eksileri var, bu artıların ve eksilerin çoğu yadsınamaz ama nihayetinde ikiside eşitleniyor. Kısa vade takılıp batıyı tercih edenler ve uzun vade düşünüp doğuyu tercih edenleri 5 yıl ve 10 yıl sonrasında incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Doğu Doğru mu? | Tercih Rehberi

Doğuya gidenler meslek hayatının ilk 4-5 yılında zorlanabilirler, tabii kendi memleketleri doğuda değilse. Lakin 5 yılın sonunda artık istedikleri yere atanmak için gerekli hizmet puanının büyük bir kısmını toplamış ve ekonomik olarak oldukça rahatlamış bir vaziyette bulunacaklardır.

Doğuya giden arkadaşlarımın daha düzen bir sosyal hayatı olduğunu görmüşümdür hep, geniş bir yelpaze de olmasa da her hafta belli bir günde belli bir aktiviteyi yapıyorlar, zira imkan az olunca insan elindekinin kıymetini daha iyi anlıyor. Sadece bir tane sinema ve çiğ köfteci varsa bölgede, haftayı onlara bölüp ağız tadıyla keyif ediyorlar. Akşamları birbirlerine gidip, sosyalleşiyorlar ve ilk olarak doğuda görev yapanlar daha çabuk evleniyor.

Yukarıda dediğim dar bir yelpaze sosyal etkinlik bakımından bolluk içinde olanlara ilk başta fena çarpıyor, nasıl yani yine mi çiğ köfte ya da sinema diye söylenebiliyorlar. Ayrıca tabii ki bazı eksileri var doğunun, eğer doğulu değilseniz, ailenize ulaşmak nispeten zor olacaktır. Ayrıca doğunun insanı yabancılara karşı daha soğuk, ısınıncaya kadar gidiyorsunuz zaten; belki de bu yüzden soğuklar ya bilemeyeceğim.

Doğu ucuz, bunu unutmayın. Sadece ev kirası olarak bakmayın olaya, ev yoksa tabii ki artar piyasa.
Size şöyle örnek vereyim, İstanbul Tuzla ve Ankara Sincan karşılaştırması yapacağım aşağıda daha iyi anlayacaksınız; bu arada Ankara Sincan’ı doğuya örnek vereceğim, siz düşünün. Tabii Tuzla’nın ne denli yaşanmaz olduğunu da dile getireceğim. Bu arada eşim Tuzla’da öğretmenlik yapıyor, yapılır mı; HAYIR. Zorunlu hizmeti bitsin diye kaldık, gidemedik, bu sene son.

Batı Batık mı?

Batıyı sadece Ege Denizi ve Marmara Bölgesi olarak ele almamak gerek bu arada, buraların doğudan daha zor şartları olabiliyor. Aksi olsa İstanbul gibi metropolde zorunlu hizmet olmazdı, herkes kaçmaya uğraşmazdı.

Batı demek ateş pahası demek, aldığınız şey daha pahalı ve kalitesizdir, bunu unutmayın ilk olarak.
Lakin batı hakkında konuşmak istemiyorum pek, dediğim gibi eşim şuan İstanbul Tuzla’da görev yapıyor ve hali hazırda yapacağım yorumların yanlı olduğunu düşünebilirsiniz.

Bunun yerine aşağıda vereceğim fiyat karşılaştırmasını yapalım.

 • Arabalardan konuşalım isterseniz, Benzin ve Dizel en fazla bir iki kuruş oynar ya LPG?
  Ben İstanbul Tuzla’da aynı firmanın istasyonundan 3,45 liradan aldığım gaza Ankara Sincan’da 3,29 lira verdim. İstanbul’da adam akıllı araba ustası bulamazsınız, varsa da sırada beklemek zorunda kalır aracınız günlerce, Ankara’da ustalar buyur kardeşim diyor, en kralı. İstanbul’da parça sıkıntısı yok, usta da yok. Ankarada ikiside var, doğuda usta var parça bekletiyor. Ayrıca doğuda Dizel araba tavsiye etmem, yakıt kalitesi çok kötü çıkabiliyor.
 • Pazara çıkalım isterseniz, İstanbul ve Kocaeli tezgahlarında kışlık erik domates 2 liradan aşağı yok, gayet berbatlar seçmezseniz. Ankarada 89 kuruştan alıyorsunuz, beğenmediğinizi bırakıyorsunuz. Doğuda kışlık yapmaya gerek yok, veliniz zorla veriyor.
 • Hazır yemek derseniz batıda mekan yok, olanlar ateş pahası ve diğerlerinde ne yediğinizi usta bile bilmiyor. Ben ilk geldiğimde martı eti yemişim, sonrasında haberlerden öğrendim. Malatya’da ise ellerinizi yiyorsunuz lezzetten ve fiyatların uygunluğundan.
 • Ev, en önemlisi. İstanbul’da tutacağınız eve vereceğiniz aidat ile doğuda ev tutabilirsiniz.
  Benim Tuzla’da 2.800 lira ve 350 lira aidat ile oturacağım eve Sincan’da 800 lira kira ve 30 lira aidat veriyorlar. (Merak etmeyin, o parayı vermedim ben; Darıca’dan gel git yapıyorum mecburen.)
  Tuzla’da sosyal hayat varmış, bana ne? Evden çıktığımda koku çarpıyor yüzüme. Sincan da püfür püfür, doğuyu düşünemiyorum bile.

Batının puanları boşuna düşük değil bunu unutmayın, 41 ile yerleşenlerin çoğu boşuna İstanbul’a düşmüyor. Trafik, zam, kalitesiz ürünler ve daha nice yeni engeller sizi bekliyor. İstanbul’u yazacaklar varsa ve memleketi doğu ise, bayram trafiğine sakın kalmayın derim. Koskoca İstanbul ve Kocaeli için sadece iki yol var, unutmayın. Biri tıkandıysa diğeri durmuştur zaten :)

Önceki Puanlar Önemli mi? – Doğu mu Batı mı?

Youtube ve benzeri platformlar üzerinden yapılan “Tercih Nasıl Yapılır?” başlığı altında yayınlanan içeriklerde dikkatimi çeken bir hususta önceki taban puanlardır. Adamlar önceki puanlara bakın, çok önemli diyor. Öyle bir şey yok arkadaşlar.

Tam olarak hangisi olduğun hatırlamadığım bir alımda en yüksek puanlı adayın yerleştiği okul Yozgat konumlu, en düşük beş adaydan birinin yerleşimi de Yozgat. Şimdi puanlara bakarak ben ilk sıradaysam Yozgat mı yazayım? Taban puanlar birşey ifade etmez.

Puan ya da sıralamanın önemi ağırlıkla istediğiniz yere atanma ihtimalinizi göstermesidir. Yoksa memur olarak Türkiye’nin her yerinde görev yapmak durumundasınız, bakanlık sistemi buna göre ayarlıyor. Yine de tutturabilirsen 40 tane hak verdim ama sıralamadaysan ve ülkenin her yerine vatan diyorsan, 41 ile atarım seni diyor.

Hileli Rehberler

Özel Eğitim Öğretmenliğini tercih eden öğrencilerin geldikleri coğrafi bölgeler ya da illeri araştırırsanız ağırlığın Doğu Anadolu olduğunu göreceksiniz, bu durum Hileli Rehberlere yol açıyor.

Çoğu kaynak, rehber hizmet alanları üzerinden okulları iyi okul, kötü okul olarak ayırıyor. Bu durumda batıyı iyi gösteriyor, doğudaki okulların taban puanını düşürüyor. Batı hakikaten iyi mi? Hayır.

En son şehit edilen eğitimci İstanbul ilinin komşusu Kocaeli Gebze ilçesinde idareciydi. Hani batı iyiydi?
Mühim olan iddia edilenler değil, siz nerede çalışmak istiyorsunuz, ona bakın.
Birinci kişi neden Van yazmasın, sonuncu neden İzmir’i tercih etmesin?
Ama gelin görün ki dayatılan listelere puan aralıklarına dağıtılıyor.

Birinciysen doğuyu da yazabilirsin, ortadaysan da Muğla’yı. Nereyi istiyorsun, onu yaz ve 41’i aç.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap