1. Ana Sayfa
  2. Ekonomik Krizin Etkileri

Ekonomik Krizin Etkileri

Ekonomik Krizin Etkileri - Rüşvet TDK

Ekonomik Krizin Etkileri – Günlük Yaşam

Etki-tepki yasası derler, etki varsa tepkide vardır. Ekonomik krizin etkileri varsa, tepkileri de olmalı; bunlara değinmek istiyorum. Bu değinme bir uzman görüşü sunmaktan ziyade, halk olarak gördüklerimi anlatmak olacak.

Kriz ya da değil, bir dar boğazdan geçiyoruz. Bazı yansımalarına şahit oluyoruz.

Türkiye ve Ekonomik Kriz Etki-Tepki

Olmayan şey olunca, olmayan şeyler olmaya başlıyor. 
Karışık bir giriş değil mi, durum öyle çünkü.
Ekonomik sıkıntıların az olduğu zamanlarda olmayan şeyler,
ekonomik sorunlarla beraber kendini göstermeye başladı.

Bu konuda konuşa bileceklerimizin bir sınırı yok; a’dan z’ye her alana her şekilde etki ediyor. Her alan için apayrı bir tez konusudur aslında, akademik çalışma kaynağıdır. Her alan için her şehirde, şehir merkezi ve taşra için tezler yazılabilir. Tabii benim öyle bir şansım yok. Halk olarak gördüklerime değineceğim.

Benim öncelikle değineceğim rüşvet ve yolsuzluk olacak.

Ekonomik Krizlerle İlgili Çalışmalar – Ekonomik Krizlerin Etkileri

Alanyazın incelendiğinde karşımıza genelde olarak ekonomik krizin nedenleri, piyasalar ve reel sektör üzerine etkileri ile krizden çıkış için gerekli teorik bilgilerin söz konusu edildiğini görüyoruz. Sosyal yaşam üzerine pek araştırma görmek mümkün değil.

Her ne kadar araştırmalara sıkça konu olmasa da, ekonomik krizler, kriz esnasında ve sonrasında etkilerini her alanda göstermektedir. İlk olarak sağlık ve eğitimin etkilerini gösterdiği varsayılır, yinede tüm toplumsal yaşam üzerinde psikolojik ve sosyolojik olarak etkileri mevcuttur.

Ekonomik krizin etkili olduğu bir ülkede aşağıda sayılan durumlarda artış gözlenmektedir.

  • Suç Oranları
  • Aile İçi Şiddet
  • Geçimsizlik
  • Yolsuzluk
  • Boşanma
  • Evlenme
  • İntihar

Bunlar maddeler halinde verilsede liste daha kalabalıktır.

Bir Ekonomik Krizde İnsanlar

İnsan davranışları tahmin edilebilir, yordanabilir. Bu sebeplede aynı durumda tekrar eder. Bir kriz yaşanmasıyla insanoğlunun ne yapacağı-yaptığı aşağıda yer aldığı gibidir.

Ekonomik krizlerde, hatta çoğu krizde, insan kabullenemez. İnanma güçlüğü yaşar. Sonrasında ise durağan kalmayı tercih eder. Bu olay pek uzun sürmez, gerçekle yüzleşir. Burayı şok dönemi olarak ele alırsak, birkaç gün içerisinde tepki dönemi başlar.

Tepki olarak insanlar konu hakkında konuşmaya başlarlar. Yorumlar yapılır, sistem eleştirilir. Devamında kabullenmeme yani reddetmeler başlar ve sorumlulara yönelik tepkiler oluşur. Sonrasında ise durağanlık terk edilir ve önlemler alınır. Bu dönemin sonunda ise uyum dönemi devreye girer.

Duruma bir şekilde uyum sağlayıp, yaşantısına devam edenler bir kenara dursun; uyum sağlamayan ya da sağlayamayan için işler değişir. Kendisine ve çevresine zarar verebilecek hareketler sergilerler.

Kriz Sonrası Davranışlar Bireyle Sınırlı Kalmaz

Uyumla ya da uyum sağlayamama ile davranışlarda değişmeler olur, iyi ya da kötü. Bu davranış değişikliği bireyle sınırlı kalmaz, öncelikle ailesinden başlayarak çevresini etkisi altına alır. Aile bireylerine karşı öfkeli ve saldırgan davranışlar görülür.

Aile içinde ki huzursuzluk her yandan kaynaklanır. Ailenin geçimini sağlayan, eve ekonomik getirisi olan bireye karşı öfke hissedilir. Çocuklar ve ekonomik getirisi olmayan bireyler kriz öncesi hayatlarını devam ettirmek isterler, bu durum aile içi çatışmalara sebebiyet verecektir. Yaşadığı kayıp durumu ile arkadaşları arasında önemini kaybedebilir, bu durum ise tekrardan ailesine karşın öfke geliştirmesine sebep olur.

Eş ile çatışmalar yaşanabilir, iletişim bozulur. Gelecek kaygısı yaşayan birey, kendini olan güvenini kaybeder, bununla beraber motivasyonu düşer. Bu durum eş ile olan sorunların artmasına, çözüm bulunmamasına ve boşanma süreçlerine devam eder.

Beklentilerini karşılayamayan bireyler arasında kopukluklar yaşanır, uzaklaşırlar. Kendilerini izole edebilecekleri gibi diğer insanlar tarafından da terk edilebilirler.

Krizlerin etkisi olarak görülebilecek duygu ve davranışlar arasında; kaygı, korku, öfke, endişe, gerginlik, yalnızlık, çaresizlik, risk almamak, isteksizlik, yetersizlik, güvensizlik, motivasyon kaybı gibi maddeler yer almaktadır.

Ekonomik Krizler ve Artan Suç Oranları

Ekonomik krizlerle birlikte yukarıda sayılan durumlar ortaya çıkmaktadır. Uyum sürecinde herkes nihai olarak bir davranış değişikliğine yönelmekte olup; bu değişiklik illaki istenilen yönde ve topluma yararlı olacak diye bir kural yoktur. Bu sebeple istenmeyen durumlar olarak hırsızlık, gasp, şantaj, fidye, soygun, rüşvet, irtikap, yolsuzluk, ihaleye fesat, dolandırıcılık, kapkaç, yan kesicilik, fason üretim, çakma mallar, güvenlik tedbirlerinin ihlali, sahte üretim, gıda terörü vs. gözlemlenmektedir.

Benim özellikle ilgilenmek istediğim alanlar ise rüşvet, yolsuzluk, ihaleye fesat gibi durumlardır.

Ekonomik Krizler ve Rüşvet

Rüşvet için TDK ve TCK tanımları aşağıda yer almaktadır. Kısaca kişinin yapması gereken şeyi yapmaması, yapmaması gereken şeyi yapması için maddi değer vermektir. Hali hazırda cezası 4 yıldan 12 yıla kadarmış.

Rüşvet TCK Ekonomik Kirizin Etkileri
Rüşvet ve Tck ekonomik krizin etkileri
Ekonomik Krizin Etkileri - Rüşvet TDK
Ekonomik Krizin Etkileri – Rüşvet TDK

Peki ekonomik krizlerde rüşvet niye artar?

Cevabı basit aslında, yukarıda sayılan durumları yaşamamak için.
Gelecek kaygısı duymamak adına, kriz öncesi yaşamını sürdürebilmek için.
Örnek olarak vermek gerekirse, ben eskiden bir maaşımla o zamanın en iyi telefonunu alabiliyordum. Samsung Note 1 ve Note 3 olmak üzere iki note serisi telefon kullandım. Note 1 için fiyat hatırlamıyorum ama note 3 benim bir maaşımdan azdı. İlk çıktığı zamanlarda aldım.

Şimdi ise note 10 çıkacak ya da çıktı, ekonomik imkanım olmadığı için takip edemiyorum. Googleda ilk sıralarda göremedim, note 9 için baktım; bir seneyi geçmiştir çıkalı. 8 bin lira civarında. Yeni göreve başlayan bir memurun maaşı 3 bin 500 lira ya vardır ya yoktur. Yani iki aylık maaşı ile bir yıllık telefonu alamıyor.

Bu durum kriz öncesi alım gücü ile kriz sonrası alım gücü arasında ki uçurumu göstermektedir. 
Şimdi düşünün, bir kerede bir ev alabilecek kadar rüşvet verilse; bir maaşı bir telefon etmeyen adam için konuşalım; 300 bin lira bir ev diyelim. 90 aylık maaşına denk geliyor, 8 yıl yaklaşık. Bu kişi 8 yıllık olası maaşı için kendisini niye riske atmasın ki?

İşinden olsa bile 8 yıl içinde başka bir iş bulacaktır, oradan daha düşük maaşla çalışsa dahi 8 yıllık maaşını zaten garantilemiş. Ya da diyelim ki ceza infaz kurumuna girdi; iyi halden vs 4 yıl alsa, yatarı ne ki? Zaten çıkıp yine çalışıp, eldeki 8 yılı kar sayacak.

Nitekim hal böyle, zira her türlü memurdan-meslekten rüşvet haberleri gelmeye başladı. Bu ekonomik krizin etkilerini gözler önüne seriyor. Haberler üzerinden denk geldiğim rüşvet olaylarını zFatihKaya.com üzerinden paylaşmayı düşünüyorum.

Umarım ki pek içerik paylaşamam…
Konuyla ilgili google akademik aramalarına bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!