1. Ana Sayfa
  2. Genel

Elektrik Zammı Can Yaktı – Ev Geçindirmek

Elektrik Zammı Can Yaktı – Ev Geçindirmek
1

Evi ev yapan ve herkesi haraç vermeye mecbur bırakan yegan şey elektriktir ve yeni yılın ilk günüyle birlikte elektrik zammı can yaktı; benim için %125 civarı bir zam göründü. Ev geçindirmek artak daha bir zor!

Yeni Yıl Hediyesi Elektrik Zammı Can Yaktı

Elektrik Zammı Can Yaktı
Elektrik Zammı Can Yaktı

2022’ye girerek bu çarpıcı hediyeyi almayı hiç istemezdim ama geldi. Aklıma düşen ilk soru ise TÜİK oldu, bu zammı Aralık ayı enflasyonuna yansıtacak mı? Ya da şöyle soralım, yansıtabilecek mi?

Aralık ayı enflasyonunun şöyle bir önemi var, memur ve emeklilere verilecek enflasyon farkını oluşturan en önemli ay. Aslında bunu bilen elektrik zammı enflasyona yansırmı sorusunu da cevaplar; tabii ki hayır!

Neyse gelelim mevzumuza, kategorimiz ev geçindirmek olduğu için önceliğimizde bu yönde olmalı; nasıl yaşayacağız? Günde 5 kW tüketimi geçersek zamlı tarifeyle yüz göz oluyoruz, gerçi geçmeyenler bile zamlardan etkilendi.

Buzdolabı başlı başına günlük 1 kW tüketim yapar, bakmayın üzerlerinde yıllık ~200 kW tüketim yazdığına; çok zor. Neyse, çamaşır-bulaşık makinesinden birisini bir daha kullanmama sözü verirseniz ve geceleride televizyonu erken kapatırsanız bu limitleri aşmazsınız diye düşünüyorm. Ama benim gibi öncesinde +500₺ elektrik faturası ödeyen biriyseniz fazla uğraşmayın, napsanız limit içinde kalamazsınız ve ilk faturanız +1000₺ olur.

Elektrik faturasında meydana gelen artış sanmayın ki sadece sizinle sınırlı kalır. Alt ve üst hatta yan komşunuzda aynı dertlerden müzdarip olacak, yetmediyse söyleyelim ki sokaktaki bakkal, manav, terzi vb tüm işletmeler; şehrinizdeki sanayi yani herkes etkilenir. Basit bir matematik sorusu, maliyetler artarsa satış fiyatları ne olur? Evet, yeni zamlar kapıda. Her zam yeni bir zam doğurur; zama zam budur…

Zama zam haberleri hız kesmeden karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor, evet üzücü ama durum bu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir