2 sene önce
2 sene önce

Faizler Düştü Ev Alınır mı

Gündemi bir şekilde sürekli meşgul eden konulardan birisi de tartışmasız olarak faizlerdir. Merkez Bankasının kararı neticesinde Faizler Düştü Ev Alınır mı sorusu akıllarda yer edindi.

Bu yazı Gündemden Seçmeler kategorisi içerisinde yayınlanacaktır.

Son İndirimle Faziler Düştü Ev Alınır mı ?

Özel eğitimde öğrenci velileri, özel eğitim öğretmenlerini her konuda danışman olarak görürler; son derece doğal bir durumdur bu. Garipsemiyorum, ilk başta bir tuhaf olmuştum tabii.

Her an telefon çalıp, hattın ucundaki kişi yumurta alırken gezen tavuk yumurtası mı yoksa organik yumurta mı alayım hocam diyebilir. Bu sebepten gündemi takip etmek her konuda işe yarayabiliyor.

Faizlerin düşmesi çoğu kişinin aklına ev alınır mı sorusunu getirdi, ne yapsak hocam; bir daha bu seviyelere iner mi, alalım mı? Elimizde şu kadar birikim var, buraya yatırsak mı gibi sorularla muhatap olabiliyoruz.

Ev sahibi olmak, kira masrafından kurtulmak gayet mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Ev sahibi olmak aynı zamanda geleceğe dönük olarak, bana bir şey olsa çocuklarıma kalır düşüncesi ile de mantık geliyor.

Peki Alalım mı? Faizler Düştü Ev Alınır mı ?

Şimdi soru şurada, geçim kaynağının sürekliliğinden emin misin? Çoğu velim bu konuyu unutuyor. Çoğunun durumu ise bunu sağlamıyor. Geçici işçi olan da var, sezonluk çalışanda. Sezonda biriktirdiğimi yıl içine yayar da ödeme yaparım diye düşünüyorlar.

Kredi çekip, ev alınacaksa; ödenmeyecek kiraya güvenmek yeterli değil. Artık 200 ya da 300 bin gibi bir tutarlı evin sahibisiniz; sorumluluklar da bu oranda artıyor. Sızdırması, sigortası, tesisatı, vergisi, yolu, gideri var; 300 binlik evinde gideri ona göre. Ödenmeyen kiraların hepsi size kalmayacak. Geliri gideri doğru hesaplayın diyorum.

Kredi işi sıkıntı, kimse gözünüz yaşına ya da kaşınızın karasına bakmaz; yakar.

Konu ev almak olunca işler biraz daha değişiyor, düşünün; hali hazırda emlak sektörü krizden en çok etkilenen sektör. Müteahhitler sinek avlar durumdayken, birden kredi ile ev alacak kişiler türeyecek. Birden tok satıcı formuna geçecekler. Etmeyen evlere, ettikleri zararları katarak fiyat biçecekler.

Bu ülkede kredinin kaymağını hep emlak sektörü ve müteahhitler yedi, yine yemek isteyecekler. Olur da bunlardan ev almak isterseniz tavsiyem evin temmuz 2019 fiyatını öğretmek olsun, sonra görün kaça fırlamış.

Emlak sektörünün beleş rantçısı ise emlakçılar, kesinlikle güvenmeyin. Sözlerine inanmayın, bir değil bin defa teyit alın; resmi belge isteyin. İsteyin de isteyin ama en iyisi emlakçılara güvenmeyin.

Benim tavsiyem illaki ev almanız gerekiyorsa, bunu da ev kredisi ile yapmanız gerekiyorsa; sahibinden alın. Ne emlakçı sokun araya ne de müteahhitten alın.

Benim faizler düştü ev alınır mı sorusuna verdiğim cevap bu, kredi çekmek sizin bileceğiniz iş ama ödemeleri garantiye alın. En önemlisi ise şu durumda emlakçı ya da müteahhitlerden ev almayın. Sıfır evin derdi de çok olur, unutmayın.

Etiketler :
Paylaşın

Bir öğretmen güncesi..