1. Ana Sayfa
 2. Günlük Yaşam
 3. Fizik Nedir ve Önemi

Fizik Nedir ve Önemi

featured

Fizik hakkında konuşma yapmak belkide benim haddim değil ama haddi olanların yeterince konuştuğunu sanmıyorum ve kendimde bu cesareti buluyorum. Fizik Nedir ve Önemi hakkında bu yazının gayesi Fizik Bilminden ziyade Fizik Dersinin önemine değinmek amaçlıdır, bu amaç beraberinde Fizik Biliminin öneminin ufak bir yansıması olacaktır.

Fizik Bilimi Nedir ve Önemi – Fizik

Fizik temel bilimlerden biridir. Fizik temelde maddeyi, enerjiyi ve etkileşimlerini inceler.

 • Gençlere ilham veren ve insanlığın doğa hakkındaki bilgilerinin sınırlarını genişleten heyacan verici entelektüel bir maceradır.
 • Dünyanın ekonomik süreçlerini çalıştırmaya devam edecek gelecek teknolojik gelişmeler için gerekli olan temel bilgileri üretir.
 • Teknolojik altyapıya katkıda bulunur, bilimsel gelişmelerden ve buluşlardan yararlanmak için gerekli eğitimli, kalifiye personeli sağlar.
 • Kimyager, Mühendis, Biyolog, Bilgisayar Bilimcileri ve diğer fiziksel ve biyomedikal bilimlerin uygulayıcılarının eğitiminde önemli bir unsurdur.
 • Dünya, tarım, kimya, biyoloji ve çevre bilimleri gibi diğer disiplerine ek olarak astrofizik ve kozmoloji gibi dünyadaki tüm insanlar için büyük önem taşıyan konular hakkındaki bilgi birikimimizi genişletir ve geliştirir.
 • Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme, Pozitf Emisyon Tomografisi, Ultrasonik Görüntüleme ve Lazer Cerrhahisi gibi tıbbi uygulamalara yönelik temel bilgi akışını sağlar ve yaşam kalitemizi artırır.

Nihai olarak söylemek gerekirse tüm bu sayılanlar ve unutulanlardan dolayı fizik, eğitim sisteminin ve gelişmiş bir toplumun önemli bir parçasıdır. Eğitimin tüm aşamalarında yer alması gereken daha önemli bir bilim daha yoktur. Fizik sağladığı bilgi akışı ve sayesinde gelişen yeni tekonolojiler ile insanlığın sürdürülebilmesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir.

Fizik sanıldığının aksine hayatı kolaylaştırır!

Fizik Nedir ve Önemi
Fizik Nedir ve Önemi

Tüm bu bilgiler göstermektedir ki nitelik ve nicelik isteyen herkes, hangi alana hizmet ediyor olursa olsun, fizik ve onun getirilerine gereksinim duyar. İster sağlık, ister hukuk isterse güvenlik olsun; nihai sonuçlar için hep fizik gereklidir.

Fizik Nedir ve Önemi hakkında teknik konuşmalardan öte, herkesin anlayacağı örnekler vermek gerekirse, aşağıda aklıma gelenleri paylaşıyorum. Bunlara ilerleyen zamanlarda fırsatım olursa eklemeler yapabilirim.

 • Acelesi olan bir ev kadını ya da aşçı patatesleri daha küçük doğrayarak daha kısa sürede pişirebilmesinin ardında fizik presipleri yatar. Bu gibi kolaylıkları fizik bilgisi ile donatılmış insanlar daha kolay edinecektir. Bu durum hem vakit olarak hemde ister doğalgaz olsun ister elektrik, enerji kaynaklarının israfını önleyecektir.
 • İçine tuz katılan suyun kaynama noktası normalden daha yüksek olacaktır. Kaynama iç sıvını iç basıncı ile dış basıncın aynı olma durumudur. Düdüklü tencerelerde ki çalışma mantığında budur. Her iki yöntemde de suyun kaynama noktasını yükseltmiş oluruz, daha geç kaynar ama su daha yüksek sıcaklıklara ulaşacağı için daha hızlı ve iyi pişirmeler sağlanabilir. Basit Fizik bilgisi ile mutfakta bir sürü kolaylık söz konusudur.
 • Ceviz ya da fındık kırma aparatları, sarımsak ezme aleti gibi bir çok mutfak ekipmanı, ki bıçaklarda buna dahil, fiziksel bilgiler ile çalışmaktadır. Kırma ve ezme aletleri basit makineleri konu alırken, keskin bir bıçak basınç konusudur.
 • Bir inşaat işçisinin kullandığı çoğu alet fizik kuralları ile oluşmuş, bu kuralların daha iyi uygulanması ile mükemmelliğe kavuşmuş ya da kavuşacaktır.

Çok basit gibi görünen bu detaylar, fiziğin daha iyi bilinmesi ile çok daha basit bir hal alabilir. Bu sebeple, kişi ev kadını olacaksa da, inşaat işçisi olacaksa da ya da aşçılık gibi veya hiç alakadar olmayan bir konuda çalışacaksa bile fizik bilmelidir. Zira üşüdüğümüzde ellerimizi üşüyen yere sürterek ısınmamız gibi çok basit bilgiler dahi Fiziğe dayalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap