1. Ana Sayfa
  2. Site Hakkında
  3. Genel Blog mu Özel Eğitim mi?

Genel Blog mu Özel Eğitim mi?

cropped-Genel-Blog-mu-Özel-Eğitim-mi.png

zFatihKaya.com bir eğitimci olarak yayında, amacımız özel eğitim. Yazılara bakınca kafalar biraz karışabiliyor, bu blog Genel blog mu özel eğitim mi? Bu konuda tekrardan bir şeyler yazma ihtiyacı duydum.

Ben bir özel eğitim öğretmeniyim, genel blog yapmak istesem dahi özel eğitime kayacaktır.

Bu Site Genel Blog mu Özel Eğitim mi?

Evet, konularımız hayatın içinden; bir yönüyle değil, her kısmından. Bu açıdan bakarsak, kendimizi bununla sınırlarsak; doğru, genel bloguz. Lakin bakış açımızı genişletir, özel eğitimin ne olduğu ve neleri amaçladığı bilgisi üzerine konuşursak, bu site aslında bir özel eğitim blogu-sitesi olarak karşımıza çıkar.

Özel eğitimde benim üzerinde durduğum en önemli amaç bağımsız yaşamdır. Aileleri yani anne-babası veya abisi-ablası artık olmadığında, özel eğitim öğrencimiz kendi ayakları üzerinde durabilmeli; bağımsız olmalı.

Bir velim bana utanarak, hocam ben kendimden nefret ediyorum demişti. O zamanlar daha tazeyim, acemiyim; çocuğunun durumundan dolayı kendisini suçladığını düşünmüş ve tam o noktada bilimsel açıklamalarla kendisini teselli etmeye niyetlenmiştim.

Hocam dedi, ben hiç bir annenin istemediğini istiyorum; çocuğum benden önce ölsün dedi. Ben önce ölürsem ona kim bakar, hali ne olur diye ekledi.
İki dakika önce bilimsel savunmalar yapacak ben, nutku tutulmuş şekilde kala kaldım.

Hangi anne çocuğunun ölümünü görmek ister dedi, ben kötü bir anneyim dedi. Hangi anne çocuğundan fazla yaşamak ister, her anne gerekirse canından can verir, yavrusu daha çok yaşasın diye uğraş verir dedi.

İşte olay bu hikayede başlıyor, anneleri kendilerinden nefret ettirmemek için uğraş veriyoruz. Gönül rahatlığı ile huzur ile yaşasınlar diye bu çabalar. Nasıl mı olur, özel eğitim ile.

Özel Eğitim bireyselleştirilmiş öğretim ile öğrencilerini bağımsız bir yaşam için eğitir. Varsın belirli-belirsiz integral alamasın; hangi genel lise mezunu şu an çok katlı integral alabilir ki? Ama evine ekmek getirsin, faturalarını vaktinde ödesin, kişisel bakım ve temizliğini yapsın; kimseye el-avuç açmasın.

Ben bunları anlatınca velilerimden bazıları bana ters çıkıyor, beklentilerinin bu olmadığını dile getiriyorlar. Onlar için önemliymiş meğerse matematik, peki diyorum siz ne biliyorsunuz? Türev, İntegral, Limit var mı hesapta? Üslü sayılarla toplama çıkarma yapıyor musun? Yok ama çocuğum öğrensin. Peki öğretelim, ne işine yarayacak peki? Eve ödev versem, çocuk takıldığı yerde sana sorsa konuşmayacak mısın arkamdan bu adam ne ağır ödevler veriyor diye?

Yine bir veli benim hedeflediğim bağımsız yaşama takmıştı, hoca sen işten kaçıyorsun galiba mealinde konuştu. Ertesi gün öğrencime ödev verdim, evde anne-baban ne yapıyorsa yaz gel dedim. Ve öteki gün geldi, okudum. Yine bir veli konuşması esnasında sordum, siz evde ne yapıyorsunuz?

Benim hedeflerimden öteye geçmeye bırakın, çoğu hedefime yaklaşamıyorlardı; dedim birde beni eleştiriyorsunuz. Bakın çocuğunuz yazdığı ödeve; anneler yemek yapmış, çamaşır makinesine çamaşır atmış, asmış. Televizyon seyretmiş, telefonla konuşmuş, komşuya gitmiş. Babalar işten gelince yemek yemiş, televizyon karşısına kurulmuş, uyuya kalmış.

Benim hedeflerim arasında ise hiç bir öğrencim için bunlar yer almıyor; tamam yemek yapar, ütü yapar ama bunun yanında ahşap yakma ile çerçeve hazırlar, satar. Boncuk dizer, satar. Alış-verişe çıkınca fiyat karşılaştırması yapar, son kullanma tarihine bakar. Cam boyama, ahşap boyama yapar, satar. Daha bir sürü iş biliyor ve yapabiliyorlar, annesini-babasını geçecek neredeyse. Ve en önemlisi ev geçindirebilir, her haliyle.

Hedeflerime birde seo muhabbetleri yazılarımda dahil ettiğim bir iş daha var, ailelere dahi öğretmeyi planlıyorum, içerik üretimi. İçerik ile internet üzerinden para kazanma. Peki bunu hangi anne-baba yapıyor şimdi, kaç kişi var?

Anlatmak istediğim açık, özel eğitim genelden kopuk değildir. Genel tam olarak kendisidir. Sınırlamalar gereksizdir, her şey yapılabilir. Bu yüzden eğer ki sitemin genel mi özel mi olduğunu sorguluyorsanız, biraz takip edin ve anlayın, özel eğitimin eksik bir yanı yoktur. Özel eğitim öğretmenliği derslerine bakarak ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Site aylık 1000 tekil kullanıcıyı geçmiş durumda. Bu tarz bir site için iyi bir limit. Hediye çekilişleri ile katkı sağlamaya çalışacağız.