1. Ana Sayfa
 2. Kullanıcı Deneyimleri
 3. Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı | Kullanıcı Yorumları

Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı | Kullanıcı Yorumları

featured

Google hayatımızı kolaylaştıran hizmetler deposu adeta, gelin görün kötü niyetli kişilerin istilası altında. Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı adlı bu yazımda, kullanıcı yorumları arasında katılacak tecrübe ve bilgiler aktaracağım.

Google burada her hangi bir kötü niyete sahip değil, bunu belirtelim öncelikle. Kötü niyetli olan insanlar, Google hizmetlerini suistimal edenler. Bu noktaya tekrardan dikkat çekmek isterim.

Ayrıca Google Haritalar çok güzel ve kaliteli bir servistir, umarım ki daim olur.

Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı | Üzücü Şeyler

Google, haritalar adı altında bir servise sahip.
Bu servis ile navigasyon ihtiyacımızı giderdiğimiz gibi, istediğim adresi sadece bulmak ile kalmayıp; en son çekilmiş fotoğraflarını dahi görebiliyoruz.

İstenilen adres hakkında kullanıcı yorumlarını okuyabiliyor, yıldız sayısı ile fikir edinebiliyoruz. Lakin gelin görün ki, artık yorumları kullanıcılar yaptırmıyor. Aksine, paralı yorumcular kullanılıyor.

Neden Yorum Dolandırıcılığı

Yorumlarda sahteciliğin en büyük sebebi, para.
Daha çok para kazanma hırsı ile yapılan, atılan adımlar bunlar.
Zira, artık kullanıcılar Google Haritalar yorum servisini ciddi miktarda dikkate alıyorlar. Yorumları daha iyi olan şirketlerden hizmet almayı tercih ediyorlar. Bunu bilen şark kurnazları, sanki müşterileri yorum yapmış gibi hizmet kiralayıp, yorum alıyorlar.

Yorum Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor?

İnternet üzerinden ilan veriyorlar, şu kadar Google Haritalar Yorumu alınacaktır diye. Bu işi yapanlar var, onlarda teklif veriyor. Sonrasında ise, istenilen anahtar kelimeler vurgulanarak yorumlar yapılmaya başlanıyor.

Kullanılan sistemde güven, kalite, uygun gibi kelimelerin geçmesi öncelikle hedefleniyor. Bu sayede, hak etmediği halde, müşteri çekişi sağlanıyor. Bu özellikle yapan firmalar oto tamircileri gibi hizmet sektöründe olan firmalar. Tabii bununla sınırlı değil.

 • Avukatlık Firmaları
  Haritalar üzerinde görülebilir olmak için çokça yıldız ve yorum alma peşindeler. Hiç bir müvekkil avukatlık bürosunu övmez.
 • Oto tamircileri
  Olmadıkları bir şey gibi davranma çabası içerisindeler.
  Müşterilerimiz bizden şöyle memnun havası katarak, dolandırıcılık yapıyorlar.
 • Ana okulları
  Çocuklar üzerinden prim yapma sevdasında ki bu kurumlar, çakma yorumlar ile Google Haritalar üzerinden dolandırıcılık yapıyorlar.
 • Özel Eğitim Okulları
  Hizmetin ve kalitenin; güvenin ön planda olduğu ya da olması gerektiği özel eğitimde de dolandırıcılar Google Haritalar ile iş başında.

Sahte Yorumları Nasıl Anlarız?

Bir tarihten itibaren, sürekli olarak; düzgün bir dil ile güzel yorumlar ve beş yıldızlar gelmeye başladıysa anlayın ki dolandırıcıların aktif olduğu bir konumdasınız. Son tarihli gönderiler, yorumlar genelde övgü doluysa bilin ki birileri hak yeme arayışında.

Mercedes Şikayetleri

Yukarıda gördüğünüz gibi, Türkiye için en popüler araba markalarından Mercedes için şikayet oranları. Sadece yüzde 30 teşekkür oranına sahip, peki şikayetlerin yarısından çoğunu çözmüyor mu? Hayır ama insanlar memnuniyeti sık dile getirmez.

Sizin incelediğiniz firmada sürekli olumlu yorumlar varsa, dolandırıcıdır.

Bir kaç Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı Delili, Kanıtı

Yorum Dolandırıcılığı
Yorum Dolandırıcılığı

Yukarıda bir ilan var, 50 adet yorum alacağını ve bu yorumları dahi kendisinin vereceğini ilan etmiş bir kişi, hemen altında ise yorumların tanesini 1 lira 50 kuruştan yapacağını dile getiren bir başka kişi. İlan tarihi 24 Haziran, sizde aratın; “Google Harita Yorum Alınacaktır” diye, sizde bulun.

Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı
Google Haritalar Yorum Dolandırıcılığı

Google sorgusunda verdiğim cümleyi aratırsanız, karşılaşacağınız sonuç. Haritalara güvenmeyin, yorumlar hep yalan dolan.

Bu yazı Kullanıcı Deneyimleri kategorisi için, bir dolandırıcılık yöntemini ortaya çıkartmak amaçlı kaleme alınmıştır. Söz konusu etiketler Google, Haritalar sadece konunun içeriğini belli etmek adına kullanılmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap