1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Göz Alan Farlar – Trafik Terörü

Göz Alan Farlar – Trafik Terörü

featured

Gece yolculuğu yaptınız mı hiç? Uzun bir yolculuk, ne kadar da yorucu değil mi? Kiminiz evet diyecek, kiminiz hayır. Sebebi aşağıda yer alıyor. İpucu olarak vereyim, Göz Alan Farlar konumuz. Dersimiz ise Trafik Terörü.

Bu yazı günlük yaşam için hazırlanmıştır. Üzücü konulardan birisidir, yollarda bu kadar çok can kaybının yaşanmasının sebeplerinden biri olarak görüyorum.

Göz Alan Farlar ile Parlayan Egolar

Ben çokça yol alıyorum. Yılda 40 bin kilometreden fazla. Bu sebeple her türlü hava koşulunda ve durumda araç kullanmışlığım vardır desem yeridir.

Trafikte kalmak, İstanbul içinde araç kullanmak sinirleri oldukça yıpratıyor. Ama yapacak bir şey yok, ne yapabilirim ki bir vatandaş olarak; böylesine duyurmaktan başka.

Araç kullanırken pek sinirlenmiyor olsam da, beni çileden çıkartan bir kaç konu var. Bunlardan birisi ise Göz Alan Farlar. İnsanların, tabii insan dersek, özellikle para verip farlarını öndeki aracın içine çarpacak şekilde ayar yaptırıyor olduğunu öğrendiğimden beri; iyice sinir oluyorum duruma.

Önündeki ya da karşısındaki araç şoförünü rahatsız edecek şekilde far düzeneğine sahip olmak için hem yeni ve etkili farlar alıp, bunu da göze gelecek şekilde ayar yaptırmak nasıl bir caniliktir?

Fark etmişsinizdir, bir tane far yere bakıyordur; diğeri ise göze batıyordur. Fark etmediyseniz bile şimdi daha dikkatli olup, görürsünüz. Bu trafik terörüdür ve insanlık namına son derece üzücü bir konudur.

Denetim Yetersiz mi Yoksa Gereksiz mi?

Akla gelen ilk konu polisin bu konuda neden bir şey yapmadığı oluyor. Sonuçta trafiği tehlikeye atan bir davranış var, hemde aynı anda birden çok kişiyi rahatsız edecek boyutlarda. Peki neden bir şey yapılmıyor?

Araç kullanırken, malum uzun yollarda, farım bozuldu. Yandı ya da başka bir şey, çalışmayacak yani bir daha. Malum gece vakti, açık yer yok olsa dahi benim açıp-değiştirme niyetim yok. Neyse, o şekilde iki çevirme geçirdim. Plakam 41, bu çevirmeler ise Bilecik ve Sakarya illerinde oldu. Hadi Sakarya Kocaeli ile komşu, anlarım; yerli sandılar da çevirmediler. Ya Bilecik? Farım teki yok yahu, çevir de bi’söyle en azından değil mi?

Sanırsam ya ilgisizler ya da daha kötüsü farlar denetlenecekler listesi içerisinde yer almıyor.

Hadi polisleri anladık, peki ya TÜV muayenesi?
Nasıl izin veriyorlar bu şekilde trafiği tehlikeye atan hareketlere?
Aklım almıyor aslında, bu yüzden bu tepkim.

Trafik denetimine kim nasıl karar veriyorsa, sivil bir araba ile gece boyunca araç kullandıracaksın. Sonrasında bak bakalım bu şekilde trafik terörüne göz yumuluyor mu!

Göz Alan Farlar Google Sorgusu, tıklayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap