1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Göz Sağlığı İçin Sigarayı Bırak

Göz Sağlığı İçin Sigarayı Bırak

featured

Sigarayı bıraktırmak için sunulan hastalıklar arasında kalp krizi ve akciğer kanseri ön plana çıkar, Göz Sağlığı ise görmezden gelinir; esasında total sağlık için sigarayı bırak denmesi gerekmez mi?

Göz Sağlığı İçin Sigarayı Bırak ya da Hayatı Görmezden Gel

Sigara tüm vücudu etkisi altına alır, adeta bir sömürge devlet haline getirir, kaynaklarını tüketir ve kurutur. Bu kaynaklar akciğer ise ülkenin ormanlarını katletmek, kalp ise ulaşım ağlarını sabote etmek, göz ise ilerisini engellemek olarak ele alınabilir.

Sigara içmek diğer sayısız sağlık sorunun yanı sıra öncelikle katarakt, optik sinirlerde tahribat ve sarı nokta hastalığına sebep olacaktır. Daha önce bir çok defa bırakmayı denemiş olabilirsiniz, tekrar deneyin; önceki hatalarınızdan pay çıkartın. Doktora gidin, sağlık bakanlığına başvurun; sigarayı bırakma hattına başvurun.

Bu kötü alışkanlık kalp ve akciğer hastalıklarına ek olarak yaşa bağlı makula dejenerasyonunu, kataraktı, glokom ve diyabetik retinopatiyi ayrıca kuru göz sendromu riskini azami seviyede arttırır.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme riskini azaltmanın en önemli yollarından birisi sigara İÇMEMEKTİR. Sigara içenlerin, içmeyenlere göre YBMD geliştirme olasılığı üç ila dört kat daha fazladır. Sigara içenlerle yaşayan sigara içmeyenler, YBMD geliştirme riskini neredeyse ikiye katlıyor. Yani içmek her zaman olduğu gibi size ve çevrenize zarar veriyor.

Katarakt
Günde bir pakete yakın içenlerin 3 kata yakın daha yüksek risk altında olduğu bildiriliyor.

Glokom
Glokom ile içici olmak arasında ciddi bir bağ bulunamamış olsa dahi, içmenin katarakt ve diyabete yol açması onu dolaylı olarak glokom sebebi olarak listeye almamızı sağlıyor.

Diyabetik Retinopati
Sigara içmek şeker hastalığına (diyabet) yakalanma şansınızı artırabilir, mevcut hastalığı olanlar için diyabeti yönetmeyi-tedaviyi daha da zorlaştırabilir. Sigara içilerek daha da kötüleşen diyabet komplikasyonları arasında retinopati, kalp hastalığı, felç, damar hastalığı, böbrek hastalığı, sinir hasarı, ayak sorunları ve benzerleri yer almaktadır.

Kuru Göz Sendromu
İçenlerin bu sendromu yaşama ihtimali içmeyenlere nazaran iki kat.

Yukarıda yer alan hastalıklar, sendromlar sigaranın bırakılması için birer sebep, lakin uzun süredir içenler yine bu hastalıklardan ötürü sanırsam gerçekleri göremiyorlar. Maddi, manevi akla gelen her alanda tonlarca zararı var, lakin göreni yok. Göz Sağlığı İçin Sigarayı Bırak hem ekonomik, hem sağlıksal anlamda rahata kavuş.

Bu yazıyı Sağlıcakla Kalın kategorimizin altında Göz Sağlığı için yayınlıyoruz. Yine de içeriği ve ekonomik getirisi bakımından Ev Geçindirmek konumuza da uygun geliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap