1. Ana Sayfa
 2. Günlük Yaşam
 3. Göz Teması – İnsanlarla Anlaşmak

Göz Teması – İnsanlarla Anlaşmak

featured

İnsanlarla baş edebilmek, insanlarla anlaşmak çok zor eylemlerdir göz teması ise kolaylaştırır. Çoğu kişi zorlanır, çoğu kişi bu konuda sınıfta kalır. Peki ne yapmak gerekir? Ben işin uzmanı değilim ama bakışların önemini biliyorum ve benim kendi cevabımı paylaşacağım.

Bu yazı Günlük Yaşam kategorimiz altında yayınlanacaktır.

Göz Teması ile İnsanlarla Anlaşmak Mümkün mü?

Evet, asrın sorusu. İnsanlarla anlaşmanın yolları nelerdir? Okuduğum bir çalışmaya göre empati yapmak yeterliymiş. Empati, bir başka insanın nasıl hissettiğini anlama yeteneğidir. Ve iddia odur ki empatiyi düzgün yapan insanlar daha iyi girişimci ve lider olabilir. Bu konu hakkında bir kitap yazılmış ve kaynağımız budur.

Göz Teması – İnsanlarla Başa Çıkmak

İnsanların ilk iletişim yöntemi neydi? Göz teması.
İlk olarak baktık. Ne olursa olsun, baktık.
Şimdide öyle değil mi? Yeni bir şey görürsek bakarız.

Empati yapmak için bakın, gözlere bakın.
Gözler kalbin aynasıdır derler, bilirsiniz.
O yüzden ilk olarak yapmanız gereken karşınızdaki insanın gözlerine bakmak olsun.

Karşınızdaki insanı anlamak mı istiyorsunuz, cevap gözlerde başlıyor.
Tavsiye edilen o ki, ilk buluşmada gözlere bakmanız lazım; hemde göz rengini görene kadar.

Ayrıca gözler sözel olmayan iletişiminde anahtarıdır, ayrıca sesle iletilemeyen duyguları da taşır. İletişimin en net halidir.
Korkuyu, öfkeyi, hayal kırıklığını, heyecanı ya da diğer duyguları en net burada görebilirsiniz.

Kendinizi Düşünün, Olmaz mı?

Sizinle konuşan biri olsun.
Olayı daha net yapalım. Stres altındasınız, sevdiğiniz ameliyat oluyor.
Dışarı bir doktor çıktı, yüzünüze-gözünüze bakmadan bir şeyler anlattı ve sakin olun her şey iyi olacak dedi.

Aynı senaryoyu bu sefer göz teması kuran bir doktorlar yaşayın. Hangisi sizi daha sakin tutar, hangisinde daha huzurlu olursunuz?

Cevap tahminen göz temasının olduğu senaryodur, e o zaman sizde aynı şeyi yapın.

Bakın, ben bir öğretmenim. Ben öğrencilerim özel, velilerim de bu özelliğin farkında, biliyor. Ben onlarla konuşurken gözlerine bakıp anlatmazsam bazı şeyleri, umursamazlar. Anlamazlar verdiğim önemi, önem verdiğimi hissetmezler ise beni dinlemezler ve otorite olarak kabul etmezler.

Fatih KAYA

Gözlerime Bak!

Önemli bir şey anlatmaya çalışırken ya da önemli bir şeyi anlamaya çalışırken kurduğumuz cümle “Gözlerime Bak!” olur her zaman. Bu konunun önemi anlatır aslında. İşin gözlerde olduğunu vurgular.

Bir insanın sizin gözlerinize bakmasını istiyorsanız yapmanız gereken onun gözlerine bakmaktır, zaten sadece bu sayede anlarsınız bakıp-bakmadığını.

Göz teması görmek için gereklidir.

Göz Göze Satış – Pazarlama Taktiği

Göz teması o denli önemlidir ki, bir araştırmada çizgi film karakterleri ile pazarlama taktiği araştırılmış. Mısır gevreği, bizde çok yenmese de, yurt dışında ve özellikle Amerika’da popüler. Aynı mısır gevreğini iki farklı kutu ile satışa sürmüşler.

İlk kutuda bir tavşan var, çizim tabii.
Tavşan size bakmıyor.

İkinci kutuda bir tavşan var ve size bakıyor.
Hangisi daha çok satılır?

Tabii ki, size bakan.
İnanılmaz şekilde göz teması kuran çizgi film karakteri olsa bile arada bağlanma sağlanıyor, ikna oluyorsunuz ve temas kuranı alıyorsunuz.

Çizgi film karakterinin bakışı bile etkilerken, siz neden göz teması kurmayasınız?

İletişimin amacı düşüncelerinizi karşınızdaki insana satmak değil mi ya da onun düşüncelerini almak? İşte bu yüzden mühim gözler.

Göz Teması İçin Kısa Kısa

 • Göz teması her şeyden önce doğru olandır. Bir yere odaklanmanız durumudur ve odak sağlamazsanız gözleriniz boş kalır ve etrafı tararlar. Bu durumda hem gözleriniz yorulur, hem de yerli yersiz tonlarca görüntüden dolayı zihniniz yorulur.
  Her ne ile ilgileniyorsanız, gözünüz onda olsun.
 • Güven sağlar ve daha otoriter bir görünüm katar. Düşünsenize, sizinle göz göze gelemeyen birini, kim olursa olsun, dikkate değer görmezsiniz.
 • Siz bakmazsanız, onlarda bakmaz. Bakmak iletişimin en önemli parçalarından biridir. Bu durumda iletişim iki yönlü olarak tıkanmış olur.
 • Siz bakarsanız, göz teması kurarsanız; onlarda bakma ihtiyacı duyacaktır. Göz göze geldiğiniz kişilerle doğru iletişim sağlanıp, amaçlarınıza ulaşmanız mümkün olur.
 • İnsanlar güvendikleri kişiler ile sağlıklı iletişim kurarlar. Güvenin ilk noktası ise gözlerde başlar.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Göz görmezse gönül dinlemez, göz teması kurmak çok önemli; haklısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir