1. Ana Sayfa
 2. Günlük Yaşam
 3. Göz Teması Kurmak İçin 10 Neden

Göz Teması Kurmak İçin 10 Neden

featured

Gözler kalbin aynasıdır, bunu sıklıkla kullanıyoruz; Göz Teması Kurmak İçin 10 Neden konusunda da yeri var haliyle. Bu deyim ayrıca benzer haliyle çoğu kültürde kendine yer bulmuştur.

Bu yazı Göz Teması kurmak yazısını desteklemek amaçlı kaleme alınmış ve günlük yaşam kategorisi altında listelenmiştir.

İletişimde Göz Teması Kurmak İçin 10 Neden

İnsanlığın en önemli özelliği iletişim kurmasıdır belki. Hayatımızı idame ettirme şeklimizde bu gerçi. İletişimin türleri olsa da, birebir iletişimin en önemli bileşeni Göz Teması olsa gerek.

Bir insanın gözüne bakarak, sözel olarak anlatmadığı ya da sesi ile hissettiremediği her hissini, duygusunu anlayabiliriz. Korkuları, heyecanı, kızgınlığı ve daha nice düşüncelerini gözünden anlarız.

10 Madde ile Detaylı Açıklamalar

 1. Konsantre olmak için gözlerinize hakim olmalısınız.
  İlgilendiğiniz şey ister insan olsun, ister bir nesne; gözleriniz üstünde olsun. Hem bu sayede gözleriniz etrafa kaymaz ve boşuna yorulmaz; beyninize gereksiz bilgiler ulaşmaz ve zihinsel gelişiminiz zarar görmez.
 2. Göz teması kurmazsanız korkak görünürsünüz.
  Fırça yiyen çocuklar gibi gözünüzü sağa sola devirir, göz teması kuramazsanız otorite kaybı yaşarsınız.
  Karşınızdaki sizi ciddiye alamaz, iletişime ket vurur.
 3. Bakmazsan, bakmazlar.
  Evet, siz karşınızda konuştuğunuz kişinin yüzüne-gözüne bakmazsanız onlarda size bakmaz. Bir müddet sonra iletişim kesilme noktasına gelir.
 4. Bakarsan, bakar.
  Siz biriyle konuşurken (kadın, erkek; müşteri ya da iş veren) gözüne bakarsanız, o da size bakmak durumunda kalır ve iletişim verimliliği artar.
 5. Bir insanın gözüne bakarak konuşursanız güven sağlarsınız.
  Söylediklerinizden ve kendinizden emin olduğunuz izlenimi oluşturursunuz.
 6. Göz göze gelmek ilk başta rahatsız edici olabilir.
  Bir müddet sonra alışır ve faydalarını görürsünüz.
 7. Karşınızdaki kişi onu göz takibine aldığınızı hissederse kendini iletişime daha çok katar; onu ve fikirlerini önemsediğinizi düşünür. Bu onu kazanmanız manasına gelir.
 8. Göz iletişimi sayesinde karşınızdaki pasif alıcılardan aktif katılımcılara dönüşür, onlardan alamayacağınız bilgilere dahi ulaşır; elinizi kuvvetlendirme imkanı kazanırsınız.
 9. Tepkileri anlık olarak alırsınız.
  Söylediğiniz bir cümle karşı tarafta nasıl bir etkiye sahip olduğunu anında anlar, anında müdahale ile yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirsiniz.
 10. Göz takibi ile nasıl konuşmanız gerektiğini anlarsınız.
  Anlık geri bildirimler ile söyleyeceklerinizi koordine edip, maksimum iletişim faydası elde edebilirsiniz.

Göz teması kurmaktan anlaşılması gerekenin dik dik bakmak olmadığını, bu süreçte iletişim kurma çabası içerisinde olduğunuzu unutmayın. Aksi halde istenmeyen mesajlar iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap