İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Gündemden Seçmeler Aralık 2019

Gündemden Seçmeler Aralık 2019

Gündemden Seçmeler Aralık 2019

Gündemden Seçmeler Aralık 2019 ile uzun süredir ara verdiğim gündemden seçmeler yazılarına devam edeceğim. Bu konuyu tekrardan gündeme alma sebebim yaşanan trafik kazaları oldu.

Gündemden Seçmeler Aralık 2019 Haberleri

Twitter ile gündemi takip edenlerdenim, az ama öz bir şekilde olayları görebiliyorum. Bu sebeple burada konuştuğum konular için her zaman kaynak veremeyebilirim; lakin google sorgusu paylaşacağım.

Yalova Belediyesi Sürgünü

Yalova Belediyesi Sürgünü – Gündemden Seçmeler

Siyasi haberler hakkında gram yorum yapma isteği yok içimde, çünkü iki tarafıda pis bir değnek; neresinden tutarsanız kirlenirsiniz. Lakin bu konuya değinmek istedim, zira işin siyasi boyutunu başka bir yönden ele alacağım.

Yalova belediyesi çalışanlarını bilmem kaç kilometre ötedeki belediyelere sürgün etmiş. Sanırsam bir suçları var, sürgüne tabiler. Bu konu benim konum değil. Benim konum, bu işin yanlış olduğunu düşünenlerin tepkisi.

Karşıt partide olanlar diyor ki işte sizin partiniz böyle, o partide olanlar diyor ki sizin partiniz daha kötüydü. Olay yine partizanlığa döndü, mevzu unutuldu. Yahu derdinizi bile unutturuyor particilik, farkında değilsiniz.

Size ne?
Yanlışı kimin yaptığının bir önemi mi var?
Ya da sizden olanın yanlış yapma lüksü mü mevcut?
Bir başkasının o yanlışı yapmış olması, aynı yanlışı yapma hakkı mı veriyor?
Durun, kapatın ağzınızı gözünüz gibi ve açın gözünüzü ağzınız gibi.
Neler olduğunun farkında değilsiniz, tek işiniz sizin tercihlerinizin mutlak doğru olduğu.
Siz bunun kavgasını verirken de millet neler yapıyor..

Durun, kapatın ağzınızı gözünüz gibi ve açın gözünüzü ağzınız gibi.

Fatih KAYA

Yozgatta Minibüs Kazası Hentbol Takımı

Otobüs ve Minibüs kazaları gündemde yer almazsa olmuyor güzel ülkemde. İllaki bir iki günde bir karşımıza çıkıyor. Yine böyle bir haber ile başladık Aralık 2019’a.

Ordu’dan Yozgat’a giden Kadın Hentbol takımı minibüsü yoldan çıkıyor, devriliyor; yani minibüs kazası oluyor. Sonuç olarak ölü ve yaralılar var. 15 kişi yaralanmış, 2 can kaybı yaşanmış.

Sağlıklı yaşam için spor yapanları yollarda kaybediyoruz, farkındamıyız durumun?

Resimleri gördüm, kaza ile alakalı.
Yollar kuru; kar ya da yağmur yok.
Büyük ihtimalle aşırı hız ya da ihmal sonucu yaşanan bir kaza.
Tabii biz sonucunu öğrenemeyeceğiz. Keşke kamuyu aydınlatma merkezi kurulsa ve bu gibi ölümlü ya da yaralanmalı kazalar için durum analizleri paylaşılsa; kimin suçlu olduğu ortaya çıksa ve cezalandırılıp cezalandırılmadığını görsek.

Düşünün, çocuğunuzu spora veriyorsunuz.
İyide kapıyo işi, başarılı.
Ama kazalardan korkunuza şehir dışına maçlara yollayamıyorsunuz!
Peki nasıl gelişecek ülkemde spor?

Minibüs ve Otobüs gibi çok kişiyi taşıyan araçların şoförlerin seçilme, mülakatı olmalı. En azından beceri analizleri yapılmalı, belli bir kalite olmalı.

Ordu Yozgat Arası

Ordu ile Yozgat arası 425 kilometre ve 5 saat olarak gözüküyor. Ortalama saatte 80 kilometre yol alınan bir yolda şoför yorgunluğu olduğunu sanmıyorum. Başka bir şey var…
İhmalse olan, araç bakımsız ve arızalı olabilir.
Aşırı hız sonucu aracın kontrolü kaybedilmiş olabilir.
Kadın sporculara hava atmak için kaza yapılmış olabilir.
İçerisi çok gürültülü ve karışık olabilir.
Yolda seyir halinde yemek yeme çabası, son yemeğe dönüşmüş olabilir.

Yozgat Kaza Hentbol takımı diye Google araması yaparsanız detaylara ulaşırsınız.

Şırnakta Okul Müdürünün Yetkileri – Gündemden Seçmeler

Şırnak Müdür Talimat” haberi var bir de gündemde. Olay anlatıldığı gibiyse okul müdürü kendi saltanatını kurmuş ya da özerkliğini ilan etmiş.

Bu haberi güdemden seçmelere dahil etmemin ve öğretmen sorunları etiketi ile yayınlamamın sebebi, işin nerelere varabileceğidir.

Orada olan bir öğretmen büyük bir ihtimalle yeni atanmıştır, yani sözleşmelidir. Yani sindirmenin en kolay olduğu öğretmen gurubudur. Sinecektir, zar zor atandığı meslekten olmamak adına. Sinmiş bir öğretmen olur mu? Olmaz!

Öğretmen kadrosu gelir gelmez doğudan kaçacaktır.
Sonra doğuda öğretmen yok, ne yapalım diyecekler.
Çözüm olarak öğretmenleri ilk olarak doğuya atayalım, 5 yıl zorunlu kalsın derler. Sonra aynı sorunlar bir daha yaşanır.

Doğuda öğretmen yok, oraya zorunlu hizmet verelim demek yerine; bu öğretmenler niye doğudan kaçıyor diye düşünmüyor kimse…

Soruşturma açılmış vs.
Ne olur biliyormusunuz?
O müdür ya da yardımcıları suçlu ise batıya sürgün ederler (!)
Ceza görünümlü ödül verilir yani.
Çok yaşandı bu durum!

Fatih KAYA

Öğretmenlerin çektiği sorunlara ek yapmaktan öteye gidemiyor idareler.
Bakın günümüz gençleri ile yani yozlaşmış insanlarla uğraşmak zaten kolay değil, bir de sizden yana olması gereken; işinizi kolaylaştırması gereken idarede sizi sırtınızdan vuruyor. Düşünebiliyormusunuz durumu?

Peki ne mi oluyor?
Öğretmen doğudan kaçıyor.
Kaliteli bir öğretmen ise MEB’i bırakıyor.
Özel kuruma geçiyor ya da özel derslere başlıyor.
Bizim standart okullarımızdaki öğretmen kalitesi ise hep düşüyor.
Sonrasında eğitim kalitesi.
Bu kısır döngünün çözülmesi öğretmenlik meslek kanunu ile ve ücretli, sözleşmeli gibi kast sisteminin kalkması ile mümkün.

Şırnak Müdür Talimatı diye googleda aratın, görsellere geçin. Talimatı göreceksiniz, şaşıracak ve üzüleceksiniz. Öğretmen adayı iseniz tercihinizi sorgulayacaksınız.

Sivas Erzincan Otobüs Kazası

Sivas Erzincan Otobüs Kazası

Vatandaşlarımızı ve milleti servetimizi yollara saçıyoruz. Aralık 2019 için yine bir otobüs kazası. Trafik terörü son bulmuyor ne yazık ki.

Eğitim kalitesi artmadıkça da vatandaşlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz. Çok açık ve belli.

Daha kara kış gelmeden doğudan bol bol otobüs kazası haberi alıyoruz, kış gelince ne olacak? Birde unutmamak gerekiyor ki Mazot yani Dizel yakıtta çok pahalandı, 10 numara madeni yağ kullanıyordur çoğu otobüs. 10 Numara yağ bir kaza ile 10 Numara Felakete dönüşür.

Hatırlayın bir ara otobüsler seyir halinde iken cayır cayır yanıyordu, alev topuna dönüyordu. İşte o haberleri yakında yine göreceğiz. Ekonomik krizin etkileri arasında yer alıyor bu durum. Ayrıca bakımsız araçlarda yollarda daha sık gezinmeye başladı, tekrardan.

İlgili haberlere Sivas Erzincan Otobüs kazası olarak google araması ile bulabilirsiniz.

2 Aralık 2 Can Kaybı 1 Ağır Yaralı

Yazının buraya kadar olan kısmını dün yani 1 Aralık 2019 tarihinde girmiştim. Şimdi ise 2 Aralık saat 06.41 ve haberlere göz gezdirirken 2 can kaybı 1 ağır yaralı olan bir kaza haberi daha ilişti gözüme.

Trafik terörü yine iş başında, hem canlar yanıyor hem milli servet ziyan oluyor. Yapacak pek bir şey yok, sanırsam eğitimsizliğin getirisi bu. Sanmıyorum ki bu da adı gibi bir kaza olsun.

Haberin kaynağı Habertürk.

Düzce OSB Yangın – Gündemden Seçmeler Aralık 2019

Düzce OSB Yangın

Bu ülkede kimselere inanamaz oldum. Bir habere daha denk geldim; Düzce OSB Yangını, bir fabrika yanmış. Acaba dedim içimden, yangın sonrasında neler olacak?
Fabrikanın sigortası vardır, sigortadan gelen para ne olacak? Şu kriz ortamında canlı para…

Borç durumu, alacak durumu; yangının çıkış sebebi ve nasıl bu denli hızla yayıldığı gibi durumlar irdelenmeli. Hiç mi önlem yokmuş, yoksa olan önlemler o an devre dışımıymış gibi aklımda bir sürü soru var.

Malum ülkemizde yangınlar hep rant için çıkıyor.
Ne güzel ülkeyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap