1. Ana Sayfa
 2. Sağlıcakla Kalın
 3. Günlük Demir İhtiyacı

Günlük Demir İhtiyacı

featured

Haberlerde, televizyon programlarında, sosyal medyada yani aklınıza gelebilecek her mecrada günlük demir ihtiyacı hakkında aşırı uç örneklerle bilgiler veriliyor. Peki ne yapmak lazım, neye güvenmemiz gerekiyor; hangisi doğru, nasıl teyit edebiliriz.

Konu sağlık olunca internet üzerinde doğru bilgiye ulaşmak çok zor; zira herkes google aramalarında ilk sırada çıkmak istiyor; dolayısıyla da özgün bir içerik gireceğiz diye içeriği dahi değiştiriyorlar. Olan bize yani gerçek ve net bilgiye ulaşmak isteyenlere oluyor.

Bu yazıyı sağlıcakla kalın kategorimiz için hazırlıyorum. Bunu yaparken akademik kaynaklardan faydalanacak; olabildiğince de kaynak göstereceğim. İsteyen ilgili bilimsel çalışmaya gidip, yazanları teyit edebilir.

Günlük Demir İhtiyacı Önemi Nedir?

Vücudumuzda yer alan organların çalışması için iki şeye ihtiyacı vardır; enerji ve hammadde. Bu aynen bir fabrika gibidir. Her organ, bir fabrika gibi, bir işe yarar ve bunu yapabilmesi için enerjiye ve hammaddeye ihtiyaç duyar.

Enerji yeterli miktarda gelmezse üretim az olur, eldeki imkanlar değerlendirilir ve günlük gereksinim duyulanın altında bir üretim olur. Bu durumu anlamak gayet basittir; ısı kaynağınız kısıtlı ise tencere yerine cezvede su ısıtmak gibi düşünebilirsiniz.

Hammadde yeterli gelmezse, enerjiye bakılmaksızın üretim yeterli düzeyde olmaz. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali bu duruma uygun olacaktır. Tabii bir hammadde eksikliği aynı zamanda diğer hammaddelerin oluşunu da etkisiz kılır. Şöyle düşünün, beton harcı için elinizde paket paket çimento olsun; su olmadan ne kadar işe yararlar?

Demir bir hammaddedir. Vücut bunu çeşitli şekillerde kullanır ve yeni ürünler elde eder. Bu yeni ürünleri de başka organlar yine hammadde olarak kullanır ve yeni bir ürün ya da hizmet ortaya çıkar. Peki demir olmaz ise ya da yeterli gelmezse ne olur?

Demir eksikliğinin sonuçlarını görmeye başlarız yavaş yavaş. Zamanla çeşitlenen ve şiddetlenen semptomlar gittikçe daha rahatsız edici olur. Aşağıda yeterli demir alımı olmaması sonucunda yaşanılan sorunlara örnekler vereceğim, lakin detaya girmeyeceğim.

Günlük Demir İhtiyacı Karşılanmazsa Yaşanan Sorunlar

Vücudunuz bir fabrika ve demiri hammadde olarak kullanıyor. Yeteri kadar demir alınmaması durumunda yaşanılacak sorunları aşağıda özet olarak sunmak istiyorum. İlerleyen kısımda detaylarına değineceğim.

 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Solgun
 • Endişeli
 • Kolayca moraran dokular
 • Ellerden ve ayaklardan üşüme
 • Kırılgan tırnaklar
 • Toprak tüketme isteği
 • Pika durumu (demir, bakır ve çinko eksikliği)

Günlük İhtiyacın Fazlasını Almak

Günlük Demir İhtiyacı önemi ise demirin fazla alınması ile de çeşitli sorunların yaşanmasından kaynaklıdır. Demiri az almakta çok almakta sorunlara sebep olur. Çok demir alımının olası bazı sonuçları aşağıda verilmiştir.

Kırık Tırnaklar – Günlük Demir İhtiyacı
 • Demir birikmesi eklemlerde ağrılara ve çeşitlil rahatsızlıklara sebep olur.
 • Demir çokluğu kolay hastalanmaya sebepler arasında yer alır.
 • Cilt tonunda ve dokusunda değişiklikler olabilir.

Görüldüğü üzere eksik demir ve fazla demir alımı çeşitli sorunlara gebe; bu bize günlük demir ihtiyacı önemini vurgular. Zira bu ihtiyaç bilinmeli ve dolaylarında demir alınmalıdır.

Günlük Demir İhtiyacında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günlük alınması gereken demir hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok husus var, bizim burada vereceğimiz genel hatlarıyla konuyu anlamanız için yeterli düzeyde olsa da, kendiniz için demir ihtiyacınızı doktorunuza danışmanız gerekiyor. Her birey ve durumu özeldir, ihtiyaçlarınız da öyle.

 • Cinsiyet, temelinde ağırlık yer alsa dahi; kadın erkek arasındaki tüm vücut farklılıkları günlük demir alımında farklılıklara sebep oluyor.
  • Kadın
  • Erkek
 • Yaş, yine temelinde ağırlık yer alsa da; günlük enerji ihtiyacı bazlı farklılıklarda konuda yaş aralığına bağlı bir ayrıma gereksinimi doğuruyor. Aşağıda yer alan ayrım Amerikan Sağlık Hizmetlerinden alınmıştır.
  • Doğumdan 7. aya kadar
  • 7. aydan 12 aylık oluncaya kadar.
  • 1-3 yaş
  • 4-8 yaş
  • 9-13 yaş
  • 14-18 yaş
  • 19-50 yaş
  • 51+ ve üstü yaşlar.
 • Hamilelik durumu. 14-18 yaş ve 19-50 yaş grubu kadınlar için ayrı bir durumda hamileliktir. Hamilelerin günlük demir ihtiyacı daha fazladır, sebep tabii ki birden fazla can taşıyor olmaları.
 • Yine aynı yaş grubu kadınlar için ayrım noktalarından biriside emzirme durumudur. Emziren kadınların günlük demir ihtiyacında da değişiklikler vardır.
Yaş AralığıErkeklerdeKadınlardaHamilelerdeEmzirenlerde
0-6 aylık0,27 mg0,27 mgXX
7-12 aylık11 mg11 mgXX
1-3 yaş7 mg 7 mg XX
4-8 yaş10 mg 10 mg XX
9-13 yaş8 mg 8 mg XX
14-18 yaş11 mg15 mg 27 mg10 mg
19-50 yaş8 mg18 mg 27 mg 9 mg
50 üstü yaş8 mg 8 mg XX
Günlük Demir İhtiyacı

Demirin Önemi

Demir bir mineraldir ve dışarıdan alınır. Demir minerali iki farklı yapıdadır; heme demir ve heme olmayan demir olarak tanımlanır. Heme olan demir genel olarak hayvansal kaynaklıdır, heme olmayan demir ise geri kalan kaynaklardan edinilir. Heme demir vücut tarafından, diğerine nazaran, daha kolay emilir.

Demirin en önemli görevi hemoglobine bağlanması ve kırmızı kan hücreleriyle birlikte tüm vücuda gerekli olan oksijeni taşımasıdır. Oksijen tüm hücreler için temel enerji kaynağı olması sebebiyle demir eksikliği tüm vücudu etkiler.

Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi demir ihtiyacı biraz çetrefilli bir durumdur. Azı zarar olduğu gibi çoğu da zararlıdır. Bu sebeple hassas bir denge söz konusudur. Az olması demir eksikliğine bağlı anemiyi gündeme getirirken, haddinden fazla olması durumunda kalbe dahi zarar verebilir.

Her ne kadar yukarıda günlük demir alımı için referans değerler versekte, siz kendize özel duruma sahipsiniz; bu sebeple bir doktora danışarak gerekli diyeti uygulamanız gerekiyor. Zira demir vücutta tekrar tekrar kullanılan bir mineraldir, vücuttan direkt olarak atılmaz; yani kullan ve at gibi bir durum yoktur.

Şimdiye kadar anlattığımız tüm bilgiler konunun önemini yeterince vurgular niteliktedir. Lakin ben sizlere daha detaylı inceleme yapabilmeniz için bazı akademik kaynakları liste olarak vereceğim. Google ile aratmanız yeterli olacak ama ben zaten link olarak paylaşıyorum.

Yukarıda yer alan makaleler son derece saygın yayınlar olup, Google Translate ile takıldığınız yerleri çevirebilirsiniz. Ama tekrar söylüyorum, her insan özeldir. Özel olmanız sizin için ayrı bir değerlendirme ihtiyacını doğurur; doktorunuza danışın. Gerekirse rahatsızlıklarınızı listeleyin ve periyodik olarak kan sayımı yaptırın ve demir miktarınızı kontrol altında tutun.

Günlük Demir Alımı ile ilgili sorularınız varsa aşağıdan bizlere sorabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap