1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Güvenli Olmasa Aşı Yaptırmazmış

Güvenli Olmasa Aşı Yaptırmazmış

Güvenli Olmasa Aşı Yaptırmazmış

Haberleri okumaktan utanıyorum bazen, yine benzer bir hissi Amir statüsündeki sağlık çalışanının ifadelerinde yaşadım; güvenli olmasa aşı yaptırmazmış. Kraldan çok kralcılar iyice çoştular, bunlara prim mi veriliyor?

Güvenli Olmasa Çocuğuna Aşı Yaptırmazmış

Güvenli Olmasa Aşı Yaptırmazmış
Güvenli Olmasa Aşı Yaptırmazmış

Dedim ya, birileri kraldan çok kralcı olmaya başladı. Bazı nitelikli insanlar çıkıp kral çıplak diyor ama onlarıda çok çabuk susturuyorlar.

Neyse, eleman diyor ki aşı çok güvenli. Güvenli olmasa aşı yaptırmazdık. Çocuğuna iki doz aşı yaptımış ve bunun diğer insanlara örnek olmasını bekliyor. Hatta eklemiş, demiş ki manavdan en iyisini istersiniz de ne diye en iyi çözüm olan aşıyı olmazsınız diye.

Aşı ağaçta ya da saksıda mı yetişiyor ya da asırlardır kullanımda da tüm etkilerini biliyormuyuz be adam?

Aşı ağaçta ya da saksıda mı yetişiyor ya da asırlardır kullanımda da tüm etkilerini biliyormuyuz be adam? Bunun akıl hocasını da biliyoruz biz, karpuzu başkasına seçtiren adam aşıya kendisi karar veriyor minvalinde bir aşağılama ile aşıya karşı temkinli olanları gömmüştü.

Şimdi gelelim güven mevzusuna | Kime Göre?

Üretici bu kimyasala güvenli diyemiyor. Ama bizim yerli eleman güvenli olarak lanse ediyor. Üreticiyi hatırlatalım o zaman biraz, en azından daha az yalan konuşan taraf o.

Nijerya da çocuk ölümlerinin arkasındaki isim, bu aşıya güvenli diyemeyen şirketin tam kendisi. Vakti zamanında Nijer çocuklara hiç bir yerden onay almamamış, hiç bir fazı tamamlanmamış kimyasallar verdiler. Ölen ve sakat kalan çocuklar oldu.

1996 yılında gerçekleşen bir salgın sonrasında sözde yardım kılıfı altında Nijerya’da insanlar üzerinde deneyler yapıldı. Ölümler oldu, sakat kalanlar oldu. 2010 yılına kadar da bu olaylar hep susturuldu. Peki nasıl? Nijerya’da yetki ve söz sahibi kişileri satın aldılar. Peki 2010 yılında ne oldu? WikiLeaks bazı şeyleri açığa çıkardı. Biz böyle haberdar olabildik.

Bu noktada en önemli husus 14 yıl boyunca davalara rağmen rahat kalmaları, kimse bunlara bulaşmadı. Peki niye? 7 Milyar dolarlık davayı nasıl düşürdüler? “Afrika Nijerya Prifezer” sorgusunu Google’da yapın, bazı şeyleri daha iyi anlarsınız. Makam sahipleri satın alındı; bizde aşı sevdalısı kişilerinde satın alınmadığı ne mağlum?

Bu kadar sicili kabarık bir üretici bile bu kimyasal bombardımanına güvenli diyemiyor, bizim vatan millet sevdalıları (!) güvenli diyor. Nerede çelişki? Ya da gördünüz mü kraldan çok kralcıları?

Kanserojen Mide İlacı Ranitidin | 40 Yıllık Macera

Hani diyoruz ya bu kimyasalların daha faz çalışmaları tamamlanmadı, nelere sebep olabileceği hakkında yeterince fikrimiz yok diye. Tamamlanmış kimyasallara bakalım o zaman, ne dersiniz?

Ranitidin, duydunuz mu hiç bu maddeyi?
1976 yılında keşfedilmiş ve 4 sene sonra, 1981 yılında ticari olarak kullanılmaya başlanmış. Sanırsak bu 4 yılda yan etkileri araştırıldı, deneyler yapıldı ve faz çalışmaları tamamlandı; nihayetinde onay alıp üretildi.

Bu madde hakkında konuşmaya başlamadan önce şu makaleyi vermek isterim; bebeklerin, çocukların ve hamilelerin kullanabileceği bilgisi vermişler. Yani demem o ki güvenilirmiş. Kim demiş bunu, çeşitli bilim adamları. Tahminen içlerinde yeterince prof vardır.

Peki 40 yıllık maceranın sonunu biliyormusunuz? Bu madde kanserojenmiş. 2019 yılında ortaya çıkıyor bu. 4 yıllık test süreci yetmemiş bunu bulmaya, üstüne 38 yıl kullanılmış güvenli diye. E hani bebeklerde ve hamilelerde güvenliydi bu?

Şimdi anlıyormusunuz aşıya karşı temkinli insanların sebeplerini?
Ben hiç bir zaman sosyal medyada yer alan asparagas haberleri baz alarak hareket etmedim, hep makaleleri baz aldım. Ki onlar bile net doğrucu değil, sadece baktıkları yön bakımından doğru konuşuyorlar. E o zaman bir kez olsun bizleri hor görmek yerine Google’ı kullanıp, gerçekte neler olup bitiyor dünya da bir görseniz…

Eskiden kanserli hasta bulmak mucizeydi, şimdi sıradan; eskiden bebeklerde çocuklarda yoktu şimdi olağan. Peki sebep çok mu uzakta? İlaçlar işte tüm suçlu, yediklerimizde-içtiklerimizde kimyasal dolu. Tek bunla da sınırlı değil; bulaşık-çamaşır deterjanları zehir fabrikası gibi. Ama bunları görmezden geliyoruz…

Sonra niye ölümler arttı, niye kanser arttı, niye bağışıklık sistemi hastalıkları arttı, niye Otizm Spektrum Bozukluğu zirve yaptı; alın işte…

Sağlıkçı o arkadaşa sesleniyorum; 40 yıl kullanılmış ilaç kanserojen çıktı sen nasıl 2 yıllık kimyasala güveniyorsun?Yazıktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!