1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. iklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz?

iklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz?

İklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz

Sebebi ister küresel ısınma olsun isterse küresel soğuma bir şekilde iklimler değişiyor. Peki biz neden sadece seyrediyoruz, iklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz? Bizde gelişmeliyiz, en azından vaktimiz varken.

Değişim değişmez!

Değişim karşı konulamaz. Değişim değişmez. Hal böyle olunca da hayatın her anında hissedilir. Öyleki hayatın kendisinde bile. İklimler değişirken bunu görmezden gelemeyiz. Hayatın cilvesi.

İklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz | Önlem alınmalı

Lodos ve Bursa hakkında konuşmak gerek. Küçüklüğünü hatırlıyorum, sabah okula gitmeden önce saat 7’de kahvaltıya oturur, babamla beraber haberlerin sabah bültenini seyreder-dinlendik. Bursa hakkında aklımda kalan yegane şeyse Lodos, lodosun uçurduğu canlar ve lodos dolaylı soba tütmeleri.

Çatılar uçardı her lodosta, canlar altında kalırdı. Ya da tüterdi sobalar, bir aile tamamen can kaybına uğrardı. Şimdi ne mi oldu? Çatı yok Bursa’da, bacalar ise modernize.

Peki neden yaşandı bunlar, öncesinde olmayanlar oldu. Yüksek binalar yoktu, dolayısıyla etki de yoktu.

İklimler Değişirken Ne Yapmalı?

Değişimi engelleme şansımız yok, en fazla hızı ile oynama şansımız var. İnsanoğlu, kötü birşey söz konusu ise, hızlandırır sadece. Bu sebeple her ne yapacaksak ivedi bir şekilde yapmamız lazım geliyor.

İnsanoğlu, kötü birşey söz konusu ise, hızlandırır sadece.

Fatih KAYA

İklim değişikliği kaçınılmaz bir şekilde geliyor. Olacak, yaşanacak; sonrasında ise yaşanmayanlar yaşanmaya başlayacak.

Seri Önlem Getir Kardeşim

Acele işe şeytan karışır derler ama hayırlı işte de aceleci olmak lazım gelir. Olabildiği kadar hızlı olmak ve ilk olarak yapılması gerekenleri planlamak gerekiyor.

Seri olmak ise hayatı öneme sahip, zira Bursa güzel bir örnek. Yaşanan veya yaşanacak olan iklimsel değişimler, Lodos gibi doğa olaylarının her zaman ki olağan bölgelerini genişletecek ya da değiştirecek.

Bursa Lodosa alışık haliyle Bursalı vatandaşımız da duruma hakim. Yaşanılacak olan bir kayma ile Lodos’a alışık olmayan bir coğrafya için felaket senaryosu korku filmlerini aratmayacak şekilde olur.

Romantik sözelciler hattâ sayısalcılar dahi uçan çatıların hedefi olacaktır. Bursadan daha soğuk, karasal iklim hakimiyetinde ise tüten sobalarla nice aileler can kaybı yaşayacaktır.

Güncel ve Tahmini İklim Haritası

Hali hazırda yaşanan bir sürü değişiklik mevcut. Ben Eskişehirliyim, işim İstanbulda, Kocaeli Darıca‘da yaşıyorum ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesine son 3 yıldır her hafta en az 2~3 gün gidiyorum. Bu saydığım mekanların hepsinde olağan olmayan doğa olayları yaşanıyor ve yenileri de yaşanacak.

İklim haritaları oluşturulmalı hem dünü hem bugününü tespit edip, yarını belirlemeli. Yarında bugün olmayanlar varsa, olacakların önlemi alınmalı. Geçiş kuşakları belirlenmeli.

Darıca, haziran 2019’da sele teslim oldu ve bir vatandaş hayatını kaybetti. Bu durum söz konusu değişikliklerin neticesi.

Değişimlere Göre Önlemler Alınmalı

Darıca örneği, Bursa örneği; adı üstünde örnekten ibaret.
Hiç bir şehir Bursa gibi kaldıramaz lodosu, lodosun bir yerlere gideceğini biliyorsak ya da bilebilirsek yapabileceklerimiz için elimizde daha çok vakit olur.

Lodos çatı uçurur veya soba tüttürür diyemeyiz sadece ama bunları yaptığını biliyoruz. Diyelim ki Lodos eskiden İnegöl’e etki etmiyordu ama edecek. Yapmamız gerekenler belli değil mi biraz?

Evlerde baca tesisatının modernizasyonu şart tutulsa, en azından şu yaz aylarında iken, soba kullanımı asgari düzeyde iken; şu bacaları yenilerdik.
Ama önce bilmemiz lazım, gelecek mi?

Bilsek, çatılarda el atardık; sağlamlaştırır ya da kaldırır, teras yapardık.

Aynı şeyler yağmur içinde geçerli, alt yapımız var mı yok mu?
Darıca mesela, kendince yeten bir alt yapısı vardı; çok da fazla olmayan bir yağmur artışı tüm sistemi bloke etti, sel oldu; can aldı.
Bilsek, en azından zamanımız olurdu. Alt yapıyı geliştirmek için değil, su basma ihtimali olan yerlerde yağmur yağarken durmazdık.

Nihayetinde İklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz

Kimse yukarıda sayılanların yaşanmasını istemez, keşke olmasa deriz olunca. Gelin görün ki, herkes istiyormuş gibi hareket ediyor.

Üç maymunu oynuyoruz;

İklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz
İklimler Değişirken Biz Niye Duruyoruz
  • Görmüyor
  • Duymuyor
  • Bilmiyor

Bunun da yanı sıra, 4.nesil maymun; bana ne?
Benim burada yaptığım duyurmak, göstermek, bildirmek; sizi ilgilendiriyorsa ne ala…

Bu yazı günlük yaşam kategorimiz için, Fatih KAYA tarafından hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için NASA sitesine göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap