İndirim Takip Sitelerinin Aç Gözlülüğü

İnternet alış verişlerinde en sık durağımız indirim, fiyat takip siteleri oluyor. Amaç aynı ürünü piyasanın en ucuzuna alma çabası, lakin indirim takip sitelerinin aç gözlülüğü olması bizi zora sokuyor ve hatta onlara kalsak piyasanın üstüne almamız gerekiyor.

İndirim Takip Sitelerinin Aç Gözlülüğü ile İhaneti

İndirim Sitelerinin Aç Gözlülüğü

Her site bir girişimcilik örneğidir ve tabii amacı ayakta kalmak, kar elde etmek ve büyümektir. Bu durum doğal olarak rakiplerinin zarar etmesine sebep olabilir ve bu kaliteli hizmet ile müşteri çekmek yoluyla yapılan doğal bir süreçtir, bir sorun yoktur.

Sorun haksız rekabetle rakiplerinin gelirlerine göz koymaktır, sonrasında ise karşılıklı kan davası moduyla bir savaş başlar.

Kazanç uğruna rakiplerine zarar vermekten daha kötüsü ise kullanıcılarına ihanet içerisinde olmaktır.

Kar etmelerine elbette sözüm yok. Sıkıntı kar için amaçları olan fiyat-indirim takip sistemini şark kurnazlığı ile tersine çevirmeleri. Bu aleni şekilde kullanıcıya ihanettir. Bu duruma uzun süredir şahit olmaktaydım ama bu denli aleni ve göze sokarcasına yapıldığını görünce kullanıcı deneyimleri içerisinde bildirmek istedim.

Annem işitme cihazı kullanıyor ve sürekli olarak 10 numara pil almamız gerekiyor, kullandığımız marka ise oticon. Alım yapacağım zaman google da “10 numara oticon pil” sorgusunu gerçekleştiriyor ve çıkan ilk sayfadaki siteleri ziyaret ediyorum. Fiyatları not ediyor ve paket başına minimum maliyetli yeri tercih ediyorum. İlk sayfa da sadece eticaret siteleri çıkmıyor tabii; akakçe, cimri ve benzeri fiyat takip siteleri de yer alıyor.

Bu indirim takip sitelerinde gezinirken yukarıda verdiğim resimdeki mazara ile karşılaştım. 10 adet Oticon 10 numara pil için sadece tek bir eticaret sitesi listelenmişti; trendyol. Ve fiyat en ucuz 154,90 ₺ ve bir tık üstü 232 ₺. Başka bir yerde satışı yokmuşçasına yapılan bir yanlış yönlendirme. Diyorum ya kullanıcıya açıkça ihanet.

Amazon’un listelenmeyen ucuz fiyatlı ürünü, gördüğünüz üzere son satın alma tarihimde gözükmektedir.

Google sorgusu ile zaten mağazaları gezmiş ve Amazon.com.tr üzerinde aynı ürünün fiyatının 119,90 ₺ olduğunu görmüştüm. Şaşa kaldım, nasıl olur da bunu listelemez?

Tamam para kazanmak istiyorsun ama bu kadarı yapılmaz ki, para vereni büyük puntolarlar yaz, ilk sıraya yaz, resimli göster ama diğerlerini görmezden gelme.

Hadi diyelim butik ve küçük siteleri taramakla zahmete girmek istemiyorsun. Ama Amazonu da görmezden gelemezsin değil mi? Amazon istese Türkiyede yer alan tüm eticaret sitelerini zahmetsizce alır, o denli büyük ama sen onu görmezden geliyorsun. Hadi diyelim yabancı marka, e Hepsiburada niye yok o vakit listede?

Para uğruna piyasada ki uygun fiyatlı ürünleri, siteleri saklayıp fahiş fiyatlara yer veriyorlar.

Para alıp parayı veren siteyi, mağazayı üst planda gözümüze sok ama sırtımızdan bizi hançerleme değil mi?

Ben bu durumun açıkça hizmet verdiği halka ihanet olarak görüyor ve bu siteyi modemim üzerinden kara listeye alıyorum. Ne yazık ki sitenin adını veremem, lakin benzer araştırmaları yaparak sizde bulabilrsiniz.

Ayrıca bu tarz bir reklam işi tek sitenin suçu değil, bunu büyük ihtimalle trendyol istemiştir. Suçu tek tarafa veremem ama ağırlıklı olarak kabul eden suçludur.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version