1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. İngiltere Türkiye’de Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor

İngiltere Türkiye’de Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor

İngiltere Türkiyede Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor

Günlük haber takip rutinlerim eskiden kafamdaki soruları yanıtlardı, artık yeni sorular meydana getiriyor; İngiltere Türkiye’de Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor, peki niye? Sizin biontechleriniz sendikalı da bizim biontechler harranlı mı?

Yeni Uygulama ile İngiltere Türkiye’de Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor

İngiltere Türkiyede Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor
İngiltere Türkiyede Yapılan Aşıları Kabul Etmiyor

Türkiye uzun süredir İngiltere için kırmızı listede idi, şimdi ise değil. Aradaki tek fark rengimiz oldu, niye mi? Kırmızı listede değiliz ama uygulama halen kıp kırmızı.

Kırmızı listedeyken Türkiye’den İngiltere’ye gidenler 10 gün karantina süreci yaşıyordu, şimdi kırmızı listede değiliz ama aynı uygulama devam edecek.

Bu uygulamanın tek muaf yanı var, aşıları aşağıda sayılan ülkelerde yapmak.

İngiltere, Amerika, Avrupa Birliği Üyeleri ve EFTA üyeleri (Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein) içinde 2 doz biontech olmak ve bunu belgelendirmek zorundasınız. Türkiye gibi fakir ülkelerde yapılan aşılar kabuk görmüyor. Acaba sebep ne?

Hatırlarsanız daha önceki bir yazımda büyük markaların ucuzlukçu zincir marketler için özel üretimlerle ürün sağladığını ve bunların orjinalden farklı olduğunu; aşılarda da aynı durumun olabileceğini söylemiştim. İlgili yazı için tıklayın.

Benim aklıma ilk olarak bu geldi, yani yukarıda sayılan güvenli ülkeler haricindeki ülkelere içeriği farklı aşılar mı yollanıyor acaba? Bu ilk olmaz, bilirsiniz ki bazı malların yurt dışı hali daha iyidir; bu sebeple ihrcaat fazlası ürün adıyla pazarlanırlar. Ya durum buysa? Yani aşılar aynı nitelikte değilse ve İngiltere bunu bildiği için bu ülkelerde yapılan aşıları saymıyorsa? Bunu hiç düşündünüz mü?

Akla gelebilecek ikinci bir durum daha var tabii, ekonomik krizin sonuçları diyebileceğimiz sahte aşı kartları. Bu sahte aşı kartları sandığımızın çok üstünde ise İngiltere Türkiye’de yapılan aşılara güvenmeyebilir. Gerçekte kim aşılı, kim değil belli değil zira.

Bu sahte aşılar yüzünden yakında yeni bir takip yönteminin geleceğini düşünüyorum; radyoaktif ya da başka bir katkı ile aşılıların etiketleneceğini düşünüyorum. Durun bakalım neler göreceğiz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!