1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. İstanbul Trafiğinde Kazananlar

İstanbul Trafiğinde Kazananlar

featured

İstanbul Trafiğinde Kazananlar, benim küçüklüğümden bu yana yaptığımı, çalışmayı, sevenlerin maddi kazançlarını konu alan; her işsizin yapması gerekenleri konu konu alıyor.

Bu yazı günlük yaşam kategorisi için Fatih KAYA tarafından yazılmıştır.

İstanbul Trafiğinde Kazananlar Rahat

İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde inanılmaz bir trafik oluyor, bazen 2 saatlik rötara bile şükrediyorsunuz. Hal böyle olunca, yani 2 saate şükür varsa, gerisini siz düşünün. Tabii bu büyük bir kriz aslında ve her kriz içerisinde fırsat barındırır.

Trafikten Gelen 6 Bin Lira

Bir haber gördüm, trafikte satıcılık yapanlar ayda 6 bin lira kadar para kazanıyormuş. Bunu zaten tahmin ediyordum, en azından tespit üzerine konuşmak mümkün artık.

Ben hali hazırda Kocaeli ili, Darıca ilçesinde ikamet ediyorum ve Eskişehirliyim, sık sık da Sakarya’ya gidiyorum; mevcut işimse İstanbul Maltepe’de. Yani çokca yol alan biriyim, çokca şahit oldum yolda, trafikte satış yapıp para kazananlara.

Sadece benim evimin önünden geçen caddeyi E5 yoluna bağlayan cadde ışıklarında bir satıcıyı konu edineceğim şimdi. Bir ayağı aksayın gençten bir adam var, su satıyor yazları. Tahminimce 9~9.30 gibi ışığa geliyor, büyük bir pazar arabası ile, içi çoğunluğu buz halinde 500 gramlık su şişeleri dolu.

Öğle sıcağı vurmadan suları bitiriyor, tahminen, pazar arabasını da baz alarak; 6 paket yarımlık su satıyor. Her pakette 24 su var, 4×6 dizilimli. Yani toplamda 144 adet su satışı var, hadi 4 tanesini kendisi içsin ya da fire olsun; 140 şişe su.

Sattığı su Çene Suyu, toptancı yine aynı cadde üzerinde. Tanesi 30 kuruştan daha aza geliyor, hadi 30 kuruş diyelim. Kabaca, 2 saatte tanesi 1 liradan 140 lira ciro, bununsa 42 lirası masraf; 100 liraya yakın kar. Öğlenleri çalışmıyor, öğle sıcağı dinince geri geliyor ve daha fazla satış yapıyor.

Benim hesabımı geçelim, konuşmamıza gelelim. Ben soğuk su severim, Çene Suyunun tadınıda seviyorum. Haliyle çokca aldığım için sohbetimiz var, günde 300 lira bırakıyor mu diye sordum bir kere. Abi hergün 500’den aşağı almıyorum dedi. %50’si masraf olsa, her gün 250 lira ne para. Temiz…

Bana abartı gelmişti, tabii öğlenden sonra mallarını VW Transporter ile getirdiğini görene kadar; çalışan aç kalmaz.

Bu Ülkede İşsizlik YOK!

Bu ülke bereket dolu, çalışan aç kalmıyor. Tabii çalışmayanların ise sesi çok çıkıyor, boş teneke sonuçta. Bakın sadece su satarak adam ayda 5 bin liradan fazla gelire sahip. Bizde ise üniversite mezunları asgari maaşla çalışıp, laf ediyorlar. Maaşı beğenmiyorsan kendi işini kur, bak piyasaya.

Trafikte şarj kablosu, power bank, muz, su, dondurma, çiçek, helva, çay, meşrubat, çorap, ışıldak ve benzeri daha neler neler satıldığı gördüm ben.
Tembellik edip, işim hazır maaş asgari olsun diye ağlamayanlar, parayı esas kazananlar.

İstanbul trafiği her ne kadar çekilmez bir çile olsa da, bir sürü boğaza bakıyor ve bakmakla kalmayıp işinin hakkını verenlere lüks bir hayat sunuyor. Sadece bununla sınırlıda değil, yükselme şansınız da var.

Bu trafikte satış yapanlara mal sağlayanlar eski satış yapanlar, yani işi öğrenen işi büyütüyor.

Ama biz tembellikten, çiftçimiz teşviği alıp yatıyor. Asgari ücretli kargocu eve kargo teslim edemeyip, maaşım az diye ağlıyor; ne dediğinizi dinlemeyen çağrı merkezi çalışanı dinlemediği kadar konuşuyor. Sonra ise asgari maaş az. Asgari ücret yok olsun yazımda anlarsınız, ben karşıyım. Çalışana her türlü para var!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap