1. Ana Sayfa
  2. Görüş Yazıları

Kar Tatilinde Halk Eğitim Merkezi Ek Ders Ücretleri – Görüş Yazıları

Kar Tatilinde Halk Eğitim Merkezi Ek Ders Ücretleri – Görüş Yazıları
Kar Tatilinde Halk Eğitim Merkezi Ek Ders Ücretleri
0

Konya Valiliği tarafından T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne sorulan soruya cevap ile Kar Tatilinde Halk Eğitim Merkezi Ek Ders Ücretleri hakkında netlik kazanılmış oldu. Bu konuyu Görüş Yazıları kategorimiz altında arşivleyeceğiz.

MEB Kar Tatilinde Halk Eğitim Merkezi Ek Ders Ücretleri

Kar tatili gibi idare tarafından verilen izinlerde genel kural, öğretmen kaynaklı olmadığı sebebiyle ek derslerin ödenmesi yönünde olur. Konya Valiliğinin “Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslarda ders okutmak üzere görevlendirilin öğretmenlerin, eğitim kurumlarının kar yağışı nedeniyle tatil edildiği iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlanıp, yararlandırılamayacaklarına” ilişkin sorusuna verilen cevap.

Resim memurlar.net adresinden alınmış olsa da, evrak bilgilerine bakanlıktan ulaşabilirsiniz.

Gerekçe, 4.dönem toplu sözleşmenin “eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme” bölümünün “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesinde ; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fillen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerinde bulunan aylık karşlığı ders varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Sonuç, “Halk eğitimi merzkezlerinde açılan kurslarda ders okutan öğretmenlerin, eğitim kurumlarının kar yağışı nedeniyle tatil edildiği ders yılı içerisindeki iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.”

Yani 4. Toplu Sözleşme, 2. Maddesine istinaden kar tatili gibi idari ve beklenmedik bir tatilden dolayı ders-yönetim yapamayan kişiler ders-yönetim faaliyetlerini yapmış sayılır. Bu sebeple kar tatilinden ötürü girilemeyen dersler girilmiş sayılır.

Bu yazı kar tatilinde ek ders ödemesini incelemektedir; Konya Valiliği özelinde ülke genelini kapsamaktadır.

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap