1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Kasım 2020 Gündemden Seçmeler

Kasım 2020 Gündemden Seçmeler

Kasım 2020 Gündemden Seçmeler

İzmir depreminin gölgesinde başlayan ve devam eden Kasım 2020 için gündemden seçmeler yazımızla devam ediyoruz. Hayat herşeye rağmen devam ediyor, edecek.

KoronaVirüs Son Hız Devam!

Sakarya Erenlerde 14 yaşında bir evladımız KoronaVirüs sebebiyle hayatını kaybetmiş. Hani gençlere sorun yok diyenler var ya, onlara ibret olmalı bu durum. Sakarya Erenler havasıyla suyu ile güzel ve temiz bir yer, hani Kocaeli Dilovası olsa başka sebepler aranabilir altında.

14 yaşındaydı, düşünün, bırakın hayallerini gerçek etme fırsatını; kendisi bile daha gerçek kimliğine ulaşamamıştı. Büyük ihtimaller KoronaVirüs tedbirlerini gereksiz gören, karantinada olması gerekirken gezinen birinden aldı virüsü.

Esasında KoronaVirüs sebebiyle kimse ölmüyor, herkes öldürülüyor.

KoronaVirüs pozitif vaka sayıları rekor kırıyor, insanlar ne istiyor merak ediyorum. Ölmek mi dertleri, öldürmek mi? Önlemler esasında çok zor değil ama gel gelelim uyan yok. Daha ağır önlemler gelince ağlayan çok.

Olay nasıl gelişiyor anlatayım gördüğümü, bizim komşunun eltisi hasta olmuş; ilaçları kullanmamış ve ağır geçmemiş diye bir dedikodu türüyor, sonrasında hastalık gelsede öldürmüyor diye ekleniyor ve yürüyor buradan. Niye korkalım ki!
Olayı ne kadar cahilce yorumladıklarının bile farkına varamayacak şuursuzlar yüzünden bu hallere düşüyoruz.

Bakın ben hastalık etkileri üzerine yazmıyorum bu kısmı, tamamen resmi önlemlere uyulmaması sonucunda önlemlerin daha da ağırlaşacağını, işimizin gücümüzün bundan etkileneceğini ve eğitim, sağlık gibi sektörlerde telafisi mümkün olmayacak zararlara gebe olduğunu vurguluyorum.

İllaki sokağa çıkma yasakları mı gelmeli? İllaki özgürlük mü sınırlanmalı? Ev ziyaretine gitmeyin, hasta ziyaretine gitmeyin, düğün yerine nikah yapın, dibdibe gezmeyin, sinema yerine evde seyredin filmleri, az sabırlı olun ama nerede. Bana birşey olmazsa diğerleri umrumda değil mantığın hakim.

İzmir Mucize Avuntuları

İzmir depreminden bilmem kaç saat sonra canlı kurtulan bebeler var, bunları mucize diye lanse edenler, depremin suçlulularını görmezden geliyorlar. Depreme dayanlıklı binalar yerine ceplerini dolduracak adımlar atan müteahhitlerin yıktığı evlerden güzel birşeyler çıktığını iddia etmek benim için kabul edilebilir bir durum değil.

Çocukların, bebeklerin hatta kedi ve köpeklerin canlı çıkması tabii ki güzel, sevindirici haberler ama benim beklediğim haber türü bunlar değil. Ben tutuklanan ve mal varlığına el konulan belediyeciler, inşaat mühendisleri, denetçiler, müfettişler ve müteahhitler bekliyorum.

Binayı eksik diken, eksik dikilmesine göz yuman, bu göz yummaya ortam hazırlayan herkesin mal varlığına, özgürlüğüne el konulmalıdır. Gayet açık gayet net ve güzel bir ceza. Para nasıl olsa bende kalır düşüncesine son verir.

Gramaj Oyunu Gizli Zamlar

Ha bu gördüğünüz Karadeniz ürünü kampanyası Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birinin insertünden alınma. İlk bakışta herşey normal geliyor değil mi? Kampanya var ve 30 liradan daha ucuza çay.

Şark kurnazları boş durmuyor, 30 liradan ucuza büyük boy çay algısı ile vatandaş kazıklama operasyonu bence bu! Çay paketleri halkın nazarında ikiye ayrılır, küçük olan yarım kilo ve büyük olan bir kilo değil mi? İşte bu algıdan istifade etmeye çalışanlar, vatandaşın algısına operasyon yapıp, büyük yani bir kilo izlenimi verilen pakette 900 gram çay satışına başlamış.

Bir kilonun yüzde onu yok, var gibi gösterilmiş.
Normalde 33,22 lira kilosu olacak ama gramaj oyunu sayesinde 30 liranın altında izlenimi veriliyor.
Hatırlarsanız bunu sıvı yağ üzerinde de yaptılar, 5 litrelik yağ gibi gözüken ambalajlama ile 4,5 kilo satışı yaptılar.
Yüzde 10, insanlığı kandırmanın getirisi!

Sıfır Oto Alımlarında Şark Kurnazlığı

Bugün paranız yetse dahi sıfır oto, araba alamıyorsunuz, en azından resmi satıcısından!
Gidin, sorun; Mart-Nisan gibi gün verecekler.
Parasını peşin vereyim derseniz, kabul etmeyecekler.
Niye, araba geldiğindeki fiyattan kar elde etmek istiyorlar çünkü.

Sıfır arabayı galericiden alabilirsiniz, çünkü onlar resmi bayiiler ile anlaşmalı.
Onlara güzel bir kar veriyorlar, o karın iki katını da kendileri kazanıyorlar.

Tahminen, liste fiyatı 180 bin lira olan aracı bayisinden 190 bine alıyor, 210 bine satıyorlar.
Zira piyasanın başka bir açıklaması yok.
Kısa süre içerisinde akarsız, kokarsız yüzde 10 kar.

Denetleyen mi yok, denetlememi yok, bilemiyorum.
Lakin millet yolunuyor güzelce.

Duygu Sömürgenleri Deprem İstismarcıları

Deprem İstismarcıları türedi birde sosyal medya ağları sayesinde. Kendisini AFAD ya da benzeri sivil toplum, arama kurtarma ekiplerinin üyesi gibi gösterip, insanları duygu ve diğer açılardan istismar etmeye çalışan sömürgenleri nasıl kurutacağız bilmiyorum.

Karşı cinsi tavlamak ya da başka amaçları için kullanmak adına kendisini, kendi kendini bile sevmediği için, başka biriymiş gibi gösterip çeşitli üç kağıtlarla iş yürütmeye çalışanlar varmış.

Konuyla alakadar girdiyi ve delilleri şu sayfadan gördüm, inceleyebilirsiniz. Bu arada bu gündem için bu tatlı atları feda ettiğim için üzgünüm.

Amerika Başkanlık Seçimleri

Kasım 2020 için en önemli başlıklardan biri Amerika Başkanlık Seçimleri olacak. Zira Amerikan halkının seçimleri bizim liramızın (₺) değerini etkileyecek. Bakın Amerika demiyor, Amerikan halkı diyorum. Ekonomiyi devletler değil halklar belirler.

Hani birim para başına alım gücü üzerine konuşanlar var ya, kendilerinde hiç suç bulmayanlar, işte onlara bu sözü tekrarlamak gerek. Başka bir ülkenin vatandaşı senin ülkenin ekonomisine etki edebilecek güçte, üretken ve çalışkan.

Kasım 2020 Gündemden Seçmeler devam edecek…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!