1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Konsantrasyon Eksikliği – Öğrenme Düşmanları

Konsantrasyon Eksikliği – Öğrenme Düşmanları

featured

Yazması zor, söylemesi kolay bir kelime gibi gelir bana her zaman. Söylemekten çekinmem, konuşmalarımda yer veririm de yazmak işi biraz sıkıntı. Bunun yanı sıra en büyük öğrenme düşmanları arasında yer alıyor Konsantrasyon Eksikliği.

Bu yazı eğitim hayatı kategorisi için hazırlanmış olup, daha iyi bir öğrenme için dikkat edilmesi gereken öğrenme düşmanlarına değinmektedir.

Öğrenme Engeli Konsantrasyon Eksikliği

Konsantrasyon için bir sürü tanım var, ben tekrarlamak istemiyorum. Bu yüzden bir iki yerden görüntüsü ile vereceğim. Bunu zaman zaman yaparak, görsellerin bir araya gelmesini engelleyeceğim.

Konsantrasyon TDK Sözlük

Konsantrasyon kabaca istenmeyen dikkat çekicileri görmezden gelmedir. Bu sayede dikkat istenilen noktaya daha uzun süre odaklanır, verimlilik artar. Bu iş güç gerektirir, uzun süreli istenmeyen uyaranları görmezden gelmek zordur.

Bu yüzden öğrencilerimizin çoğunluğunda öğrenme verimi istenilen düzeyde değildir; çünkü dikkatlerini hem istenilen odaklanma güçlükleri hemde istenmeyen uyaranları görmezden gelme güçlükleri yaşamaktadırlar.

Herkes anlıkta olsa dikkatini bir noktaya verebilir, belki 1 belki 3 saniye; olabilir yani. Lakin bu dikkati o noktada tutmak, zihinsel dayanaklılık gerektirir. Bunun üstüne birde istenmeyen dış etkenler dahil olunca, iş içinden çıkılamaz bir noktaya varır. Gözler hedefte dahi olsa, öğrenciyi çoktan kaybetmişizdir.

Konsantrasyon Wiki

Bu durum öğrenmeyi olumsuz olarak etkiler. Bu sebeple öncelikli olarak gelişmesi gerekir. Bu gelişim bazı öğrencilerde kendiliğinden gerçekleşirken, olması gereken hızda gelişim görülür. Bazısında ise olması gerekenden farklı hızlarda yani hızlı ve ya yavaş olarak görülür. Kimi öğrencilerde de dışarıdan bir katkı olmadığı sürece bir gelişim sağlanamaz.

Yavaş kazanım söz konusu olduğunda hemen müdahale yerine öncelikle müdahelenin gerekliliği ve şekli irdelenmelidir. Lakin kazanım yoksa, vakit geçirmeden müdahale gereklidir. Bunu yaparken tabii olarak uzmanların fikir ve görüşleri alınmalı, altta yatan başka bir sebep olup-olmadığı araştırılmalıdır.

Konsantrasyon Eksikliği Belirtileri

Herkeste aynı oranda olmayan konsantrasyon eksikliği (KE), herkeste de aynı belirtilerde ortaya çıkmaz. Ortak noktalar bulunsa dahi, bireysel farklılıklar ön plandadır.

Özellikle çocuklarda bu çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Özel eğitim gereksinimi olan çocuklarda daha yaygındır. Özel eğitim gereksinimi olan çocuklar için öğretmenin yapması gereken öncelikle ailesinden bilgi almak, her zaman mı böyle olduğunu yoksa yeni mi başladığını; yeni bir ilaç veya yöntem kullanılıp kullanılmadığını sormak gereklidir.

Bazı hastalıklara, ki özel eğitim gereksinimli öğrencilerde bir çok hastalık mevcut olabilir, özel üretilen ilaçların yan etkileri çocukları derinden etkileyebiliyor. Bu durumlarda doktorlar birlikte doz ayarlama isteğinde bulunabilir, mümkünse eğitim saatlerine etkisini minimal edecek bir doz dağılımı isteyebilirsiniz.

Not

Baştan Savma İş Yapmak

Dikkat eksikliğinde en belirgin özellik bir iş yapılırken savsaklamaktır. Baştan savma şekilde iş yaparlar, amaç biran önce bitirmek olduğu için her hangi bir özen göstermezler. Bu onların dikkatini toplamakta yaşadıkları güçlüğü gösterir. Zira dediğimiz gibi dikkati toplamak ve uzun süre elde tutmak yorucu bir iştir.

Bu baştan savma iş yapmak belirtisi sadece tek bir mekanda karşınıza çıkmaz. Ev işlerinde, ev ödevlerinde, okul çalışmalarında ve bunlar gibi hayatın her alanında iş yaparken, görev yerine getirirken özen göstermezler.

Görev Verilmesinden Korkmak

Diğer bir belirti ise yukarıda yaşananın sonucu niteliğinde, iş yapmaktan baştan kaçınırlar. Bir görev verilmesinden korkmakla, görev verildiğinde tedirginlik-huzursuzluk sergilerler. Bu durum aynı zaman da bu işi özensiz yapacak oluşlarının bir göstergesi veya özensiz yapmalarının sebebi olarak görülebilir.

Kendi iş yapma şekillerini beğenmedikleri için ya da dışarıdan gelecek olan geri dönüşlerden çekindikleri için, olabilecek istenmedik durumlara karşı, savunma mekanizması olarak gerçekleşen görev verilmesinden korkmak aynı zamanda ileri öğrenmelerin de önüne geçecektir.

İşi-Görevi Unutmak

Bir iş ya da görev verildiği zaman unutmak sık rastlanılan belirtilerden biridir. Niye yapılmadığı sorulduğunda genelde unuttum cevabını verirler. Bu durum gerçek olabileceği gibi işten kaytarmak amaçlı olarak da verilmiş olabilir. Nihayetinde zaten güzel yapamayacağını ya da yapmayacağını biliyordur.

Bir diğer husus ise bir şeyin nasıl yapılacağı anlatılsa dahi unutma durumu söz konusu olabilir. Tüm detayları verilmiş olsa dahi, bir şekilde unutmayı başarırlar.

Okuduğunu Unutmak

Yukarıda yer alan madde gibidir, bir şeyler okurlar ama okuduktan sonra unuturlar. Ne yapılması gerektiği ve ne yazıldığı tamamen akıllarından çıkar. Bu durum öylesine sık rastlanılır ki, kitap vs okumama sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Kendilerini de rahatsız eden bu durum karşısında çaresiz kalır, ötesinde çare aramazlar. 

Konsantrasyon Sorunlarını Önlemek İçin Ne Yapılabilir

Bu durumun birden çok sebebi olabilir, özel eğitim gereksinimli öğrencilerde sıklıkla ilaç kaynaklı olduğunu görüyoruz. Sizde de kullandığınız ilaçlardan biri ya da birden fazlası bu duruma sebep oluyor olabilir. Ayrıca, bu ilaçlar tek başlarına bu etkiye sebep olmasa dahi, bir arada kullanımları aynı yan etkilere sebebiyet verebilir.

İlaçların yanı sıra sahip olduğunuz sağlık durumunuz, iş yeriniz, evde ve işte maruz kaldığınız etkenler, huzur ve stres durumunuz gibi bir sürü madde sizde konsantrasyon eksikliğine sebep olabilir. Öncelikle çare aramak yerine kaynağı bulmanızı tavsiye ederiz. Zira kaynak kurumadığı sürece, bu durum sizi rahatsız edecektir.

KE için bir kaç düzenleme yapmanız, KE şikayetiniz olmasa bile sizleri daha verimli hale getirebilir. Bunları aşağıda liste olarak vermeyi uygun gördük.

  • Çalışma ortamınız ile sınırlı kalmadan tüm dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın.
  • Dikkatinizin dağıldığı anları not edin, ortalama dikkat sürenizi bulun.
  • Dikkat sürenizi hep bir adım öteye taşımaya gayret gösterin.

Bu sayede uğraştığınız işin, dersin kökenine inme ve daha verimli uğraş verme şansınız olacaktır.

Yazımız ilerleyen günlerde eklemeler ile güncellenebilir, bu süreçte Google araması ile merakınızı giderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap