1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. KoronaVirüs Diyabet Yapabilir | Sağlıcakla Kalın

KoronaVirüs Diyabet Yapabilir | Sağlıcakla Kalın

featured

Çinliler nasıl bir virüse bulaştılarsa, dünyanın başına bela oldu resmen. Covid 19 hakkında son bilgi; KoronaVirüs Diyabet yapabilir. Bilimsel Destekli bu yazımızı Sağlıcakla Kalın kategorisinde yayınlayacak ve şeker hastalığı ile ilişkisini hakkında konuşacağız.

Korona Olan Diyabet Bedava

Bulaştı ve iyileştik demek yetmiyor, iyileşme sonrasında vücutta zararlar bırakıyor diye sürekli uyarıyoruz. Bu uyarıları kimisi nasıl olsa tıb çok gelişti, iyileşiriz diye dikkate almayanlar var; onlara kötü haber, diyabet ömür boyu süren bir hastalık ve gelişmiş tıb halen tedavisini bulamadı.

Bu yazı için iki ayrı başlık kullanacağım. Öncelikle Diyabet Nedir sorusunun cevabına kısmen değineceğim. Zira bilmeyenler hakkında fikir edinmiş olsunlar; bilenler içinde detaylı bilgi için başvuru kaynağı vereceğim. İkinci olarak bilimsel destekli etiketini hak etmek için, ilgili kanıtlara değineceğim.

Şimdiye kadar KoronaVirüs ve Diyabet ya da halk tarafından anıldığı şekli ile Şeker Hastalığı arasında kurulan bağ, bu hastaların KoronaVirüse yakalanmaları durumunda diğer insanlara nazaran daha çok zarar görecekleri yönündeydi, hatta başlıkları “KoronaVirüs en çok şeker hastalarına vuruyor” minvalindeydi. Yeni öğrenilen bu bilgileye göre Covid 19 sizi önce şeker hastası edip, diyabetle uğraşırkende, ağır zararlar verebilir.

Diyabet – Şeker Hastalığı Nedir?

Pankreas adlı organımızın normalde insülin adlı bir salgısı vardır. Bu salgı yani hormonun görevi kandaki şekerin hücrelere girip, yakıt olarak kullanılmasını sağlamaktır. Diyabet durumunda ise ya insülin hiç ya da yeterli üretilmez veya üretilen insülin görevini yerine getiremez. Bu sebeplede kandaki şeker hücrelere giremez, yakıt olarak kullanılamaz.

Genel hatları ve mantığı yukarıda anlatılan insülin de yaşanan bu sorunlara sahip kişilere şeker hastalığı yani diyabet tanısı konur, diyabet literatürde ömür boyu süren bir hastalık olarak geçer. Konuyla alakalı detaylı bilgiyi Türkiye Diyabet Vakfından alabilirsiniz.

Anlatılanlar bize koronavirüse yakalanırsak, ömür boyu başka bir hastalığa da yakalanacağımız gösteriyor. Gelin bunu bilimsel destekli bir hale dönüştürelim, sadece kulaktan dolma bilgiler ile sizi ürkütmeye çalıştığım sanılmasın.

KoronaVirüs Şeker Hastası Edebilir

Öncelikle kaynağımızı belirtmek gerekiyor, ilgili çalışma The New England Journal of Medicine yani İngiltere Tıp dergisinde yayınlanmış, DOI: 10.1056/NEJMc2018688 sorgusu ile bulunabilir.

KoronaVirüs ile alakalı bilimsel araştırmalar şeker ve Covid 19 arasında iki ciddi bağa işaret ediyor, bunlardan ilki yukarıda da bahsettiğimiz gibi şeker hastalarının KoronaVirüsü çok ciddi seviyelerde geçiriyor olması. Yeni olan ikincisi ise Korona hastalarında Diyabet görülmesi.

Bu iki sonuç birbiri ile ilintili olabilir tabii, zaten diyabet hastası olan birine virüs bulaşması ile, virüsün diyabet yapma etkisi sonucunda diyabet çok ilerleyecek; ölümcül olacaktır. Ya da diyabet olmasa bile virüs kişiyi şeker hastası edecektir. Bu durumda da geç ya da yetersiz tedavi sonucunda istenmedik olayların ardarda gelmesi kuvvetle muhtemel bir hal alıyor.

Özel Eğitim Öğretmeni Olarak Yorum | KoronaVirüs Diyabet Yapabilir

Hali hazırda Covid insanları iki uç noktaya sevk etti. İnsanlar ya çok titiz davranıp, sürekli temizlik ve kimyasallar ile kendilerini hasta ediyorlar ya da sanki pandemi bir oyunmuşçasına hiç önemsemeyip, hastalığa yakalanıyorlar. Bu haberi ben bu ikinci tip insanlar için yazıyorum, hastaneye yatar iyileşirim düşüncesi ne yazık ki yeterli değil.

Beni daha çok ilgilendiren kısmı ile yani Özel Eğitimci kimliğimle yorumlarım öğrencilerimin aileleri için olacak. Bizim öğrencilerimiz metabolik sorunlara sahipler ya da sahip olma potansiyelleri yüksek. Bu yüzden önlemi elden bırakmayın. Çocuklarınızın üstüne bir yük daha bindirmeyin.

Her ne kadar, bundan sonrasında, öğrencilerimize hastalıklara karşı tedbir eğitimleri de verecek olsak; yeterli görüp temkinsizlik etmeyin. Servisle gelip gidiyor oluşunuz ya da devletin sizlere vergisiz araba alma hakkı tanımış olması sizi hastalığa karşı korumaz.

Ayrıca özel kurumlarda çalışan arkadaşlarımızın bir şikayeti var, dersler esnasında sınıflara kadar girmek istiyormuşsunuz; tamam siz titiz bir insansınız sizi alalım sınıfa dediğimiz anda titiz olmayan velilerimize içinde o kapıyı açmış oluruz. Bir müddet daha dişinizi sıkın ve tedbirlere uyum gösterin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap