1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. KoronaVirüs Geliyor – Çözüm Önerileri

KoronaVirüs Geliyor – Çözüm Önerileri

KoronaVirüs Geliyor

Öyle ya da böyle KoronaVirüs ile haşır neşir olacağız, geliyor çünkü. Yapacak bir şey yok, önlem almak ve çözüm önerileri oluşturmak geliyor sadece elimizden.

Bu yazıyı korkarak yazıyorum, yazdıklarımın ya da yazabileceklerimin gerçekleşmesinden korkuyorum. Bakalım önümüzde neler var, neler yaşayacağız. Bu yazıyı gündemden seçmeler için, sağlıkacakla kalın kategorisi için işaretliyorum; ayrıca çözüm önerileri ve koronavirüs etiketleri ile de işaretleyeceğim.

KoronaVirüs Geliyor Peki Hazır mıyız?

KoronaVirüs sadece bir sağlık sorunu değil, önce bunu anlamak ve önlemleri bu anlayışla sıralamak gerekiyor. A’dan Z’ye ve 7’den 70’e herkesi ilgilendiren küresel bir sorun. Sadece sağlık sektörünün odağı değil, ulaşımın, üretimin, ticaretin ve akla gelmeyen diğer bir çok sektörün önemli bir sorunu.

Büyük küçük demeden tüm sektörleri, tüm insanları, tüm canlıları, tüm ırkları, tüm insanlığı içerisine alıyor; gittikçe büyüyor. Bu yüzden küçük önlemler bile büyük sorunları önleyebilir,

Panik Dalgası Olacak – Aman Dikkat

Bilgi kirliliğinden ve bilinçli kişiler tarafından yapılan provaksyonlar ile panik dalgaları olacaktır. İnsanlara yanlış empoze edilen bilgiler ile çok büyük tepkiler elde edilecek, ortalık kaos ortamına çevrilmeye çalışılacaktır. Türk halkı sağ duyuludur, bu sorunların halk tarafından çıkarılacağını sanmasam dahi, gaza gelen bilinçsiz gençler taşkınlıklar yapabilir.

Twitter yalan yanlış sahte beğeniler

İnsanların kalabalık olduğu bir yerde insanları insanlara kırdırarak azaltmak veya etkisiz hale getirmek provakasyon yapan kişilerin en önemli özelliğidir. Twitter ya da benzeri sosyal medya ortamlarından yayılan yanlış ve yanlı bilgiler ile insanları kaos ortamına sürüklemeye çalışan insanlar olacaktır, bunlara uymamak adına öncelikle bilgilerin doğrulu teyit edilmelidir. Tabii şunun da bilincinde olmak lazım, bir twittin çokça beğenilmiş olması onu doğru kılmaz.

Twitter ya da diğer sosyal ortamlarda gönderilerinizi beğendirmek, takip ettirmek, favori yaptırmak çok kolay ve ucuz bir hiledir. İşte bu hileler ile şişirilmiş gönderiler aracılığı insanlar zehirleniyor, galeyana getiriliyor. Aman diyorum, kanmayın.

Komşumuza Kadar Geldi – KoronaVirüs

Öyle ya da böyle, yanı başımızda artık.
İran da virüs var, hasta var; ölen var.
İran ile Türkiye arasında çok sık bir trafikte var.

KoronaVirüs Komşumuza kadar geldi. Tahran İstanbul Virüs Taşıma Hattı

Tek bir google sorgusu ile günde 7 veya daha fazla sefer ile İran ile Türkiye arasında (Tahran-İstanbul) uçuş olduğunu gördüm. Bu sadece hava yolu ile kayıtlı uçuşları kapsıyor. Karayolu var, kaçakçılar var, var da var.

Üç beş kuruş için vatan hainliği ile kaçakçılık yapanların virüs taşıma, bulaştırma ihtimalleri diğer ziyaretçilere nazaran daha fazla. Kaçakçılık yapılan hatlara SİHA devriyesi konulmalı ve tespitinde yok edilmeli. Anca sert önlemler ile bu yanlışlık son bulabilir.

Komşuda pişer bize de düşer, unutmayalım.
Sıcak sıcak yemeyelim, soğutalım.
İran ile aramızdaki trafiği kesmemiz mümkün değil, kayıtlı olanlar için bekleme süresi gelsin; yani buradan gelenleri bir toplama kampına alalım. İzole hallerde her grup kendince, sonrasında ise salınsınlar. Tabii kaçak yolla gelişler ise çok sert önlemler ile engellenmeli.

Önlemler Turizme Feda Olmasın – Gündemden Seçmeler

Yaz geliyor, turizm ile canlanması beklenen bir ekonomi var ortada. Milyonlarca insan gelecek, bunların bir kısmı Çin, İran gibi ülkeler olacak. Ne yapacağız peki?

Yabancı para gelecek diye herkese kapıları sonuna kadar açmamak gerekiyor.
Her ne kadar yaz sıcağında virüsün etkisini azaltacağı öngörülse dahi, önlem şart.
Ama para gelecek diye önlemleri feda etmemek lazım.

İlk Algı Cuma Namazı Üzerine – KoronaVirüs Geliyor

Provakatörler iş başında tabii, ilk önlem olarak milletin cumasına karıştılar.
Neymiş, Cuma namazında KoronaVirüs bulaşırmış.
Bakınız, bu güzel bir örnek.
Sadece bir kesimi hedef alan söylemlerin amacı kaos oluşturmaktır.

İnsanlar sadece Cuma namazında bir araya gelmiyor, diyelim ki öyle.
Tek ibadeti müslümanlar yapmıyor.
Cuma İslam alemi bir araya geldiği kadar, Pazar günleride Hristiyanlar bir araya geliyor.

Ama gündem yapılan konu Cuma Namazı ve KoronaVirüs.
Algı ile müslümanlar kötü, pis; hastalık kaynağı.

İnsanlar metrobüs, tramvay ve diğer toplu taşımalarda hep dip dibe.
Bu konulara dikkat çekmek gerekiyor.
Hatta toplu taşımada artık ayakta yolcu alınmasına son verilmesinin de vakti geldi galiba.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!