1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. KoronaVirüs Maske Fırsatçıları – Üzücü Şeyler

KoronaVirüs Maske Fırsatçıları – Üzücü Şeyler

featured

2020 yılının felaketi olan KoronaVirüs an itibariyle bine yakın insanın hayatına mal olurken Maske Fırsatçıları krizi fırsata çevirmeyi bildi ama suyunu da çıkarttılar.

Günlük yaşam hakkında konuşurken zaman zaman yaşadığımız üzücü şeylere de değiniyorum, bu yazıda onlardan birisidir.

Tipik KoronaVirüs Maske Fırsatçıları

Çin’de amaliyat maskeleri hastalıktan korunmak için takılıyor ve tükendi, karaborsaya düştü. Ülkemizde de ileriye dönük önlem olarak kullanılıyor, stoklanıyor. Mevcut durumda her hangi bir tedarik sorunu yokken, karaborsacılar stok yaparak piyasadaki ürünleri bitirip, sonrasında ellerindeki ürünleri fahiş fiyatlardan satmayı hedefliyorlar.

İnternet üzerinden fiyatlarını merak ettiğim için bir arama yaptım ve aşağıda yer alan manzara ile karşılaştım.

KoronaVirüs Maske Fırsatçıları
KoronaVirüs Maske Fırsatçıları

Yukarıda yer alan 2. ve 4. ürünler tamamen aynı ve adet sayısı da aynı, ikisi de 50’li paketler. Birinin fiyatı 31 lira 90 kuruş, diğeri ise 207 lira 58 kuruş. Birinde tanesi 60 kuruş civarında, diğerinde ise tanesi 4 liradan fazla. Bu güpe gündüz karaborsadır.

Geçtiğimiz sene Şubat ayında oğlum doğdu, annem hastanede koştururken soğuk algınlığı yaşadı ve evde bebeğe bulaşmasın diye benden maske istedi, bende mahallemdeki eczaneden aynı marka ürüne denk geldim, bir kutu yani 50 tane aldım. Abi ne yapacaksın 50 tane maskeyi diye sordu tezgahtar, gerekir diye aldım. Tanesi 30 kuruştan kutusu 15 liraydı, biri fiyatı ikiye katlamış. Diğer vicdansız ise neredeyse 15’e.

Bakın burada sıkıntı şu, kimisi bu maskeleri bağışıklık sistemi zayıf diye kullanıyor. Hali hazırda muhtaç ama KoronaVirüs Maske Fırsatçıları onun yaşama hakkına müdahale ediyor, yazık diyorum sadece.

Tamam mevzu arz talep meselesi ama bu kadar abartmak insanlıkla canilik arasındaki çizgiyi çoktan aştığınızın göstergesi. Üzücü şeyler diye bu yüzden etiketleme yapıyorum, gerçekten üzücü bir durum. Sürekli kullanmak zorunda olanlar ne yapsın, ne yapabilir ki zaten.

Allah dürüst ve vicdanlı kişilerle karşılaştırsın hepimizi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap