1. Ana Sayfa
  2. Yüksek Öğrenim
  3. KPSS 2 Yıl Geçerli Değil

KPSS 2 Yıl Geçerli Değil

KPSS 2 Yıl Geçerli Değil

Öğretmenler ve öğretmen adayları arasında tartışma konusu olan KPSS 2 yıl geçerli mi sorusunun cevabı artık KPSS 2 yıl geçerli değil.

Kasım ayında yönetmelikte değişiklik yapıldı ve buna göre artık öğretmen adayları KPSS’ye sınavlarından aldıkları sonuçları 2 yıl boyunca kullanamayacaklar.

Daha öncesinde yapılan bir değişiklikle KPSS puanlarının öğretmenlik içinde iki yıl geçerli olacağı şeklinde bir yönetmelik gelmişti. bu yönetmeliğe göre bir öğretmen girdiği yılan KPSS sonucunu Bir daha ki yılda kullanılabiliyordu. Kasım 2019’da yayınlanan bir yönetmelik teyze artık öğretmen adaylarının KPSS puanlarının Bir yıl boyunca geçerli olacağını puanları başka bir yılda kullanamayacağına karar verildi.

Tabii bu yönetmeliğe göre öncesinde bu hakka sahip olanlar haklarını korumaya devam edecekler. 2018 ve 2019 yıllarında KPSS’ye giren öğretmen adaylarının puanları 2 yıl boyunca geçerli olacak. Son olarak 2019 yılında KPSS ye giren bir öğretmen adayı puanını 2020 içinde kullanabilecek.

Öğretmenlik için puanların 2 yıl boyunca geçerli olması zaten etik değildi, örnek olarak; 2019 yılında zor bir sınav vardı. 2018 ise nispeten kolaydı. 2018 puanı yüksek olan, 2019 yılında düşük bile alsa yüksek puanla sıralamaya girecek, haksızlık yaşanacaktı. Bu durumun düzeltilmesi, eşitlik açısından, iyi oldu.

Bu duruma itiraz eden öğretmen adayları olacaktır, yüksek puan almıştır ve seneye kullanmak istediği için bu itirazı yapıyordur. Netice olarak Kpss 2 yıl geçerli mi sorusunun cevabı netleşmiş oldu, değil.

Bu yılda temmuz ayında olması muhtemel KPSS ve Eğitim Bilimleri sınavına girecek adaylar için şimdiden başarılar diliyorum. Umarım ki herkes için en hayırlısı gerçekleşir ve hak edenler atanırlar. Malum şu aralar da 60 bin atama isteği gündemde, bakalım neler olacak. Öğretmen açığı ortada, öğretmenler ortada; ikisini bir araya denk getirebilmek dileğiyle.

Öğretmenler, atanmamış olsa dahi, öğretmendir. Öğretmene şiddet uygulayanlar umarım bu durumun önemini fark ederler. Sadece Kpss sürecinde çekilen sıkıntıları görseler, 4 yıl okuyup hayallerini bir sınava bağlayanların stresini çekseler, gördüklerinde ceketlerini bağlarlar. Herkesin hak ettiğini bulmasını o kadar içten diliyorum ki, atama bekleyen meslektaşlarımı bu dilekten muaf edemem.

Yüksek öğrenimde dirsek çürüten herkes için her zaman hayırlısını diliyorum.

Yönetmelik için Resmi Gazete..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!