1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Kuraklık Kapıda – Acil Önlemler Gerekli

Kuraklık Kapıda – Acil Önlemler Gerekli

featured

Kuraklık kapıda ve gelmek için zile basıyor, duyanların acil önlemler alması gerekli yoksa işimiz yaş(!)

Zenginliğine özenilen Arabistan’ın büyük bir kısmının çöl olmasının onlara pek zararı yokmuş gibi gelebilir, lakin onların petrolü, din turizmi gibi sorgusuzca para getiren kaynakları var.

Peki bizim?
3-4 yıl yetebilecek doğalgaz keşfimiz var, 3-4 sene sonra anca kullanabiliriz.
Kuraklı baki oluncaya kadar Karadeniz ve Akdeniz bölgelerimizde ormanlarımız var.
Yine aynı şartlarda birkaç orta büyüklükte sayılabilecek gölümüz, hor kullanılan akarsularımız var.
Ya sonrası, işte felakat senaryosu tam olarak burada başlıyor diyemem, bunlardan önce başlayacak.

En Çok Suyu Biz Tüketiyoruz! – Kuraklık Kapıda

En Çok Suyu Biz Tüketiyoruz - Tasarruf Sadece Sözde
En Çok Suyu Biz Tüketiyoruz – Tasarruf Sadece Sözde

Sosyal medya ve benzeri platformlarda sürekli olarak bir tasarruf söz konusu ama sadece sözde kalan bir önlem bu.

2013 yılına ait bir tabloya rast geldim. Burada ülkeler ve kişi başı su tüketimleri yer alıyordu. Biz bu tüketim listesinde 7.sıradaydık ve 2018 yılı için aynı tablonun yapıldığını gördüm, 4.sıraya yükselmişiz. Sözde tasarruflarımızın başarısı bu olsa gerek. İlgili araştırmayı Statista üzerinden sizde yapabilirsiniz tabii.

İlk 30’da bizden başka müslüman ülke olmadığı gibi, bizden çok su tüketen ülkeler Amerika, Yunanistan ve Kanada var. İşin tuhafı Amerika ve Kanada dünya üzerinden en çok yenilenebilir su kaynaklarına sahip ülkelerin başında geliyor. Hadi var ki harcıyorlar diyebiliyorum, biz mi; 41.ülkeyiz. Amerika ve Kanada bizden 10-15 kat daha fazla suya sahipken, biz onlarla su tüketiminde yarışabiliyoruz, kazandığımızda kaybedeceğimiz bir yarış tabii.

Beğenmediğimiz su fakiri İsrail ise su tüketiminde 25. sırada, bizden daha çok tasarruf yapıyorlar ve onların sahip olduğu yenilenebilir su kaynakları bizim sahip olduğumuzun 1/118’i kadar. Her halde birşeylerin kıymetini bilmek için yokluğunu tatmak gerekiyor…

Merak etmeyin, bu şekilde devam edersek suyun yokluğunu tadacağız.

Su Fakiri Olmamıza Bir Kaç Damla Kaldı!

Su Fakiri Olmamıza Bir Kaç Damla Kaldı
Su Fakiri Olmamıza Bir Kaç Damla Kaldı

Su zengini değiliz, bu tamam, bununla yaşarız ama Su Fakiri Olmamıza Bir Kaç Damla Kaldı! Bunun farkında değiliz. Türkiye, sanılanın aksine su zengini bir ülke değil. Hele ki artan nüfusla beraber artan su tüketimi ve azalan yağışlar ve değişen iklimle beraber “Su Fakiri” olmamıza az kaldı.

Su hayattır söylemi sonuna kadar doğru bir söylem, bizim tamamen duymazdan geldiğimiz bir şey tabii…

Milletimiz sanıyor ki etrafımızın denizlerle çevrili olması bizi su sahibi yapıyor ya da ismini bildiğimiz bir iki nehire sahip oluşumuz şahane birşey. Yeterli değil bunlar, yetmezler; su savaşları da kapıda, su fakirliği de!

Su sandığınız gibi sonsuz değil, sınırlı ve sürekli azalıyor bu limit, sürekli daralıyor sahip olduğumuz miktarı gösteren ibre. Hatta kişi başına temiz su sahipliğimiz çok daha hızlı bir şekilde düşüş gösteriyor.

İşte bu anlattıklarıma en güzel örneklerden birisi Sapanca gölü…

Sapanca Gölünün Yeni Hali Nasıl? – Kuraklık Kapıda

Sapanca Gölünün Yeni Hali Nasıl?
Sapanca Gölünün Yeni Hali Nasıl?

Kuruyan Göl Sapanca’yı nasıl bilirsiniz, yeni hali nasıl peki?

Sapanca gölü bazı yerlerde 20 metre bazı yerlerde 70 metre kadar çekildi. Bu sizin için pek birşey ifade etmiyor olabilir mi? Olmamalı!

Bu göl bir kaç yıl önce yine çekilmişti, bu kadar değildi ama öncesinde daha da az çekiliyordu, daha nadir aralıklarla. Artık daha sık ve daha derinlemesine çekiliyor, yaşlıların hastalanması gibi.

Artık daha çok bakıma muhtaç çünkü, bizse öldürmek için uğraş veriyoruz. Bu göl ile Kocaeli ve Sakarya illeri içme suyu ihtiyaçlarını gideriyor, sonrasında ne olacak peki?

Ülkecek en büyük sorunumuzun yaptıklarımızın orta ve uzun vadedeki sonuçlarını düşünmüyor ya da görmezden geliyor oluşumuz. Bu sebeple de sonumuzu planlayamıyor, neye denk gelirsek razı oluyoruz. Peki susuzluğa razı mısınız?

Susuzluk tek başına gelmez bu arada, bir geldi mi sel gibi gelir; her şeyi götürür.
Maddi durumunuz iyidir belki, aman ne olacak kaç para bir su diye düşünebilirsiniz.
Peki su ile üretilen şeylerin eksikliğinide kapatabilecek mi zenginliğiniz?

Sakarya Sapanca Kuraklık
Sakarya Sapanca Kuraklık

Kayıkların yüzmesi gereken yerlerde insanlar yürüyorsa orada sorunlar başlamıştır…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap