1. Ana Sayfa
 2. Sağlıcakla Kalın
 3. Maske Takmalı mı ? – KoronaVirüs

Maske Takmalı mı ? – KoronaVirüs

featured

KoronaVirüs hayatımıza son derece etkili bir şekilde nüfus etmeye devam ediyor, önlem almak için uğraş vermemize sebep olan etkinin merkezinde ise tek bir soru var; Maske Takmalı mı, hakikaten maske gerekli mi?

Öncelikle belirtmek lazım, çoğu önceki yayınlarda maskenin elzem olmadığı iddia ediliyordu; son okuduğum makale ise maskenin önemini başka belirtiler ile savunmuş durumda. Bu yazımız sağlıcakla kalın kategorisi için hazırlanmış, KoronaVirüs etiketi ile işaretlenmiştir.

KoronaVirüs Maske Takmalı mı ?

Maske takmak çoğu yerde artık bir yasal zorunluluk, öncelikli amaç ise bireyi hastalıktan korumaktan ziyade toplumu korumak. KoronaVirüs taşıyıcısı biri maske takarsa yayıcılığı azalacaktır.
Peki maske sadece virüsün etrafa saçılmasını mı engelliyor? Hastalıktan korumaz mı?

Maske takmanın zorunlu olması ile insanların maskelere karşı bir mesafe ile yaklaştıklarını görür oldum, zira eskiden bir önlemdi; ben bilinçliyim deme aracı olarak takılıyordu. Şimdi ise para vermek gereken bir alış veriş oldu, işlevlerini anlatarak kullanımını arttırmak gerekiyor.

KoronaVirüs ile geçen zamanda insanlar kaybetsekte, virüs hakkında bilgilerde ediniyoruz. Son bilgilere göre hastalığın bulaşması için hasta kişi ile konuşmanız bile yeterli olabilir, hatta aynı ortamda nefes alıyor olmanız; hatta ve hatta onun nefes aldığı yerden geçmeniz bile. Nefes almak derken, nefesini verdiği yeri kastediyorum.

Hal böyle olunca ağızdan virüslerin çıkışını azaltmak gerekiyor, maske bunun için ideal bir yöntem. Her ne kadar nefes almayı engellemek mümkün olmasa dahi, verdiğiniz nefesin çoğunluğu maskeden geçerse; virüsleri de süzme şansına sahip olur.

KoronaVirüs yeni tanışdığımız ve hakkında çok şey bilmediğimiz yeni bir hastalık.
Bu süreçte bsürekli yeni bilgiler ortaya çıkacak, bunların kimisi öncekilerle çelişecektir.
Bilinen yegane şey izolasyonun önemli olduğudur.

KoronaVirüs Nasıl Bulaşıyor?

KoronaVirüs bir çok yolla bulaşıyor gibi görünsede tek bir yolla bulaşıyor. Hastalıklı insanların etrafa yaydığı virüsleri vücudumuza alarak. Bunu solunumla ya da ellimizi ilgili yerlere sürükleyerek yapabiliriz.

 • Yakın temas halinde.
  Amerikan kaynaklı bir tanımda 6 feet mesafeden daha yakın duran insanların birbirini hasta edebileceği yazıyor. 6 feet yaklaşık 1,8 metreye tekabül eder. Kısaca 2 metre gibi bir mesafe bırakmamız gerektiğini görüyoruz.
 • Virüse direkt temas ile.
  Hastalıklı bir kişinin öksürme, hapşırma ya da benzeri aktiviteler ile dışarıya saçtığı virüslü damlacıklara temas sonucunda da virüs kapma ihtimali söz konusu.

Yukarıda yer alan iki madde genel olarak virüsün vücudumuza girmesine sebep olur, sonucunda hastalıklı hale gelebiliriz.

Maske kullanımının önemi burada devreye giriyor aslında.

Maske Ne İşe Yarar?

Maskenin esas amacından farklı olarak yan amaçları ile sizi ve çevrenizi hatta toplumu sağlıklı tutabileceğini biliyor musunuz?

 • Maske bir işarettir, bana fazla yaklaşma der.
  Ne yazık ki sıkça unutulan bir nezaket kuralı insanlara fazla yaklaşmamaktır.
  Bu günümüzde, en azından hastalıklada olsa, tekrar gündeme geldi.
 • Hapşurup, öksürürken ağzını kapatmayı bilmeyenler için bir kolaylık.
  Halen ağzını kapatma terbiyesine erişmemiş olsa da, maske varsa; o sıvıların etrafa saçılmasını engelleme şansına sahip oluyorlar.
 • Kendine hatırlatma.
  Yüzünüzde büyük bir maske varsa, bir şeylerin ters gittiğini anlayıp; elinizi ağzınıza ya da gözünüze sürme ihtimaliniz düşecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap