1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Maske Takmayanlar – KoronaVirüs

Maske Takmayanlar – KoronaVirüs

Maske Takmayanlar Marifet Sanıyor

2019 yılında duymaya başladığımız ve Mart 2020 ile hayatımıza fiziki olarak girin KoronaVirüs 1 yaşını çoktan devirdi ama Maske Takmayanlar halen gelişim gösteremediler. Sağlıcakla Kalın kategorimiz içinde de sürekli söz ettiğimiz Covid 19 için yeni bir yazı ile Gündemden Seçmeler.

Maske Takmayanlar Marifet Sanıyor

Malumunuz ben öğretmenim, çevredeki esnaflar tarafından da tanınıyorum. Bir dükkana girince hocam hoş geldiniz minvalinde söylemler oluyor, o sırada içeride müşteri varsa ister istemez anlıyor mesleğimi. Öğretmenlere karşı değişen toplum yargısına maruz kaldığım zamanlarda oluyor, benim pek birşey bilmediğimi ama onların alim olduğunu anlamam için uğraş verenlere denk geliyorum ara sıra.

Şu sıralar maske, sosyal mesafe gibi şeyler üzerinden de sınandığımı hissediyorum. Gerçekte virüs yokmuş, bunların hepsi birer planmış ve maske takmama gerek yokmuş. Hadi diyelim ki hastalık varsa da, benim gözlerimden bile bana bulaşırmış, yine maske takmama gerek yokmuş. Bunları bir çok defa duydum şimdiye kadar, duymaya da devam edeceğim.

Hastalık Var mı Yok mu Değil Mevzu

Hastalık Var mı Yok mu Değil Mevzu

Benim kırmam gereken ilk şey taraf tuttuğum algısı oluyor. Maske takan ve sosyal mesafeye dikkat çeken biri olarak hastalıktan tirtir titrediğimi sanıyorlar. Benim temkinli oluşum onlarda benim düşman olduğum algısını beraberinde getiriyor ve savunma-saldırma ihtiyacı hissediyorlar.

Herşeyden öte maske, sosyal mesafe gibi önlemlere karşı sergiledikleri tavırlar ile kendilerini ön plana çıkartıp, bunu marifet sanıyorlar.

Yargıları kırmak için ilk yapmam gereken maskenin öncelikle kendileri için değil, insanlar-toplum için önemli olduğunu açıklamak oluyor. Bunu yaparkende ilk başta insanları biraz onların nazarında kötülüyorum.

Siz KoronaVirüsten korkmuyor olabilirsiniz ama insanlar korkuyor; eşlerini, çocuklarını, annelerini ya da babalarını kaybetmekten korkuyorlar. Onların bu korkularını körüklemek yerine basit bir bez parçası olan maskeyi takmamda nasıl bir sorun olsun, yeterli onlar rahat olsun evlerine huzur içinde varsınlar diye bu maskeyi takıyorum diyorum. Siz korkmasanız bile korkan insanlar var ve koronavirüs ile yaşamak onlar için daha zor. Siz bir kişinin bile, hele ki sevdiğiniz bir kişi, sizin yüzünüzden hasta olmasını ya da hasta olmaktan korkup dışarıya çıkamayacak bir psikolojiye girmesini göze alırmıydınız diyorum, cevap hayır tabii oluyor. Bu ilk çekilme ile konuşmama devam edebiliyorum.

Siz Belki Haklısınız Belkide Haksız! Maske Takmayanlar!

Siz Belki Haklısınız Belkide Haksız! – Maske Takmayanlar

Konuşmamızın devamında onların belki haklı olduğunu belkide haksız olduğunu söylemem, hatırlatmam gerekiyor. Güncel durumda kimse bilmiyor, ispatlanmadı değil mi.

Haksız çıktığınızda birilerinin ölümüne vesile olmuş olmak istermisiniz yoksa ne olur olmaz diye bir bez parçası olan maskeyi takmayı mı yeğlersiniz diyorum.

Gerçekten de, iki tarafında haklı olup olmadığını tam olarak bilmediğimizi kabul ederek durumu idare etmeye çalışıyorum. Nihayetinde ben öğretmenim ve tarafsız olarak insanlara doğru düşünmeyi, ahlaklı ve erdemli davranmayı öğretmem benim en güncel vazifem. Düşünmelerini sağlamak için yeni zeminler vermem lazım, eksik basamakla merdiven çıkmak zordur sonuçta. Doğru şudur demek yerine, şuralara da bak demem gerekir benim, bunu da yapıyorum.

%1 gibi asgari bir ihtimalde bile haksız çıkmanız durumunda yaşayacağınız vicdani durumun düşüncesi sizi rahatsız etmiyorsa siz bilirsiniz diyorum. İstediğinizi yapabilirsiniz ve bunların sonuçlarını çekersiniz, sonuçta maske takmanın bir faydası olmadığını iddia etseniz bile, takmazsanız ceza yazılma ihtimali olduğunu sizde biliyorsunuz diye bu kısmı tamamlıyorum.

Konuşmamın devamında insanların rahatsız olduğu bir şeyi yapmanın insanlık açısından doğru olmadığını, insanların hassasiyetlerini önem vermeleri gerektiğini vurgulamaya çalışıyorum. Sofra adabından örnek veriyorum, ağzınız doluyken niye konuşmamanız gerektiğini biliyorsunuz değil mi diye başlıyor konuşmam. Sizin ağzınıza birşeyler atar diye değil, ağzınızdan birşeyler etrafa saçılmasın diye, insanlar bu saçılanlardan ve sizin o anki görünümüzden rahatsız olmasın diye bu önleme uymanız gerekiyor değil mi diye ekliyorum.

Maske takmanızın zorunlu olması, sizin sağlığınızdan ziyade, etrafınızdaki insanlar için diye ekliyorum. Siz hastaysanız ve o maskeyi takmazsanız etrafınızdaki herkese bulaştırma ihtimaliniz var, bir hasta bin kişiye bulaştırabilir değil mi diyorum. Başta söylediğiniz gibi maske beni hasta olmaktan korumaya bilir, gözlerimden de kapabilirim virüsü, peki hastaysam gözlerimden virüs saçıyormuyum ben diye sorunca insanlarda kırılmayı görüyorum.

Gerçektende, birey olarak takmamak, hasta değilseniz sorun değil. Gerçekten de hastalıktan korumuyor olabilir maskeler. Ama şu bir gerçek, maske varken ağzınıdan daha az salgınız dışarıya kaçıyor. Konuşurken, hapşuruken, öksürürken hatta nefes alırken bile etrafınızı daha az kirletiyorsunuz. Bunu bilin, maske takmanızı sizin sağlığınız için istemiyoruz!

Maske takmanızı sizin sağlığınız için istemiyoruz, hastaysanız insanlara bulaştırmayın!

Fatih KAYA

Çoğu kişi maskenin amacından bi’haber durumda, kendilerini korumak için zorla taktırdığımızı falan sanıyorlar. Toplumu korumaya çalıştığımızı kimse görmüyor. Bu bi’haberlerin bir çoğuda maske takmamayı marifet sanıyor, inanabiliyormusunuz? Ben hastalıktan korkmuyorum, en adam benim havasında takılıyorlar.

Maskenin etkisi
Maskenin etkisi

Şu yanda yer alan görsel maskenin gerçekte ne işe yaradığını ve etkisini gösterir nitelikte; ağzınızın su fiskiyesi gibi etrafı kirletmesini engelliyor, yoksa tabii virüs gözden de bulaşıyor!

İnsanlara insanlığın devamının insanlara karşı anlayışlı olmakla süreklilik kazanabileceğini gösterebilsek keşke…

KoronaVirüs pandemisi aynı zamanda turnusol kağıda işlevi görüyor, insanların gerçek yüzlerini ortaya saçıyor. İş yerleri, iş verenler, çalışanlar ve daha bir sürü kişinin kişiliklerini ön plana çıkarttı. Ve ben bir çoğuna şahit oldum.

Ben ülkemizde Covid 19 – KoronaVirüs vakası görülmediği zamanlardan itibaren bir şekilde uğraş verip, insanları uyarmak ve bilinçlendirmek için uğraş veriyorum. Önceki yazılarımı da takip edebilirsiniz, neredeyse 1 senedir yazıyorum bu konuda.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!