1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Matematik Nasıl Öğrenilir

Matematik Nasıl Öğrenilir


Matematik hiç bilmiyorum diyenlerinde dahil olduğu tüm öğrencilere yönelik bu yazıyı kaleme alma gayem insanlara matematik nasıl çalışılır konusunda önemli bilgiler vermek. Bu bilgi akışını sağlarken kendimi az biraz yetkli görmem ise, Özel Eğitim Öğretmeni olmamın yanı sıra Fizik, İşletme ve Adalet mezunuyum; fizikten yüksek lisans yaparken tez aşamasında bırakmış biri olarak 3 lisans, 1 önlisans ve 1 yüksek lisans terki olarak tecrübeli bir öğrenci olmam sebebiyledir.

Matematik Nasıl Öğrenilir – Çalışılır?

Matematik, orta okul öğrenciliğimden tutunda özel ders verdiğim zamanlara kadar, en çok şikayet edilen derslerden birisi olmuştur. Fizik dersi ise şikayetlenmelerin yanı sıra en çok nefret edilen ders olarak ayrılıyor matematikten. Kabaca ikisi arasındaki ilişkiye değinmek isterim, fizik doğayı anlamak ister; matematik ise fiziğin dilidir. Fizik matematikçe konuşur ve düşünür, matematik ise bir dil olarak fizikten bir iki nebze daha kolaydır. Bu sebeple sadece şikayet konusu olmuştur, fizik dersi gibi nefretlerin odağında değildir.

Matematik sayılar, denklemler, hesaplamalar veya algoritmalar değildir: O sadece anlamaktır.

William P.Thurston

Bir öğrencinin matematik ile arası kötü ise en büyük sebep öğretmenleri ile yaşadığı olumsuz durumlardır. Ya ilkokuldan başlayan bir bahtsızlıkla iyi bir öğretmene denk gelememiştir ya da sonrasında matematik öğretmeni ile yıldızı uyuşmamış ve matematiği bırakmıştır. Matematik ise nankördür, bıraktığınızda hızlıca uzaklaşır zihinden.

Matematik dersi ile ilgili diğer bir anlaşmazlık sebebi ise ön yargılar oluyor, yukarıdaki yer alan örnekteki insanların matematik yapamıyor olması ve bunu etrafına “matematik çok zor” olarak yansıtması ve ikna etmesi ile derse karşı oluşan ön yargılar sebebiyle matematiğe karşı bir umursamazlık, “ne kadar uğraşsamda yapamam, niye vakitmi israf edeyim” düşüncesi başarısızlık garantileniyor.

İyi bir öğretmen, güzel bir hayat… Öğretmen kadarenizdir…

Ben şimdi kalkıp ilköğretim öğretmeninizi yada sonraski branş hocanızı değiştirme yetkisine ve imkanına sahip değilim ama onların etkisini azaltmak için olabildiğince uğraş verebilirim. Yapacağımda!

Yeterli Alıştırma Çok Olandır – Matematik Öğreniyorum

En iyi yaptığınız şey ne?
Bu sorunun cevabını bilirseniz, matematik öğrenmeni kolaylaşacaktır.
Ne alaka mı?

En iyi yaptığınız şey yürümek olsun, değil mi?
Siz yürümeyi nasıl öğrendiniz?
Kaç defa düştünüz yürürken, kaç defa yaralandınız?
Kaç defa yürümeye çalışırken, yürüyemediniz?
Yıldınız mı hiç? Yürümeyeceğim ben dediniz mi?
Çok zor bu yürüme işi, bunca emeğe değmez dediniz mi?
Sanmam, zira yürümeyi öğrenirken tek amacınız yürümeyi öğrenmekti, bahane üretmek değil.
Yeterli alıştırma ile yürümeyi öğrendiniz, yeterli alıştırma ile pratik bir hale getirdiniz ve şuan düşünmeden yürüyebiliyorsunuz değil mi?

Matematik öğrenmek istiyorsanız, adım adım matematik nasıl öğrenilir diye düşünmeyi bırakın ve bir bebek gibi uğraş vermeye başlayın. Matematik gökten zembille inmedi ya, birileri buldu ve geliştirdi. Siz en azından bulunmuşları öğrenin. Sıfırdan matematik öğrenmek isteyenleri hiç biri gerekli gayreti göstermeden “Matematik Nasıl Öğrenilir Püf Noktaları” diye aranıyor sağda solda. Ne yazık ki halen çip geliştirilmedi, eski usul öğreneceksiniz, yeterli alıştırma ile.

Matematik gökten zembille inmedi ya, birileri buldu ve geliştirdi. Siz en azından bulunmuşları öğrenin.

Fatih KAYA

Matematik ve Alıştırma kelimeleri aslında birbirinden çok uzak şeyler değil, her matematik kitabının içerisinde bolca alıştırma yer alır; lakin çok az kitap sahibi o alıştırmaları çözer, zira bir iki tanesini yapabiliyorsa konuyu öğrendiğini sanır. Sonrasında yarım yamalak bir öğrenme yani bir sonranki konunun temeli ile matematiğini inşa etmeye kalkar, sonra da niye çöktü benim matematik diye dertlenir.

Matematikte en ayan beyan sır alıştırmadır, bolca alıştırma yapmanız sadece bir gereklilitir, daha bol yapmanız gerekiyor. Matematikte alıştırmalar öğreninceye kadar değil, zevk alıncaya kadar çözülür; sonrasında ise uğraş ve yük olmaktan çıkar. Bulmaca çözen yaşlılar gibi, insanlar için tuhaf gelecek kadar çok soru çözseniz dahi tek hissettiğiniz haz duygusu olmalıdır.

Matematikte alıştırmalar öğreninceye kadar değil, zevk alıncaya kadar çözülür; sonrasında ise uğraş ve yük olmaktan çıkar.

Fatih KAYA

Matematikte bol alıştırma yapmanın tek amacı öğrenmek değildir, aynı zamanda hatalarınızı da görürsünüz; sonrasında yürürsünüz…

Ödevlerinizi Bitirin – Eğer Öğrenciyseniz

Alıştırmaların önemini dile getiripde ödevlerin gerekliliğini hatırlatmazsak yazık olsun bize :)
Ödevler çok önemlidir, zira aynı gruba gerekli görülen ödevler verilir ve aynı grup içerisinde hatalar daha rahat görülür ve akran öğretimi ile başarı maksimum noktasına yaklaştırılır.

Düşünün ki ödevleri yapan bir arkadaş grubundasınız, bir soruyu yapamayan arkadaşınız ödev tesliminden önce sormaz mı size nasıl çözdüğünüzü? Aynı şekilde sizde arkadaşınıza… Ve işin en güzeli sizinle aynı yaş grubundan birisi ile aynı soru üzerine tartışmak en verimli öğretim şekillerinden biri olacaktır. İstediğiniz ya da takıldığınız veya anlamadığınız kısmı utanmadan, sıkılmadan sorabilirsiniz.

Ödevlerin alıştırmalardan üstünlüğü aynı grup içerisinde yapılması gereken alıştırmalar olmalarıdır kanaatimce.

Matematiğe Zaman Tanıyın – Adım Adım Matematik

Sıfırdan Matematik dahisi olmayı hedefleyebilirsiniz, saygı duyarım ve takdirde ederim gerekli uğraşı verirseniz. Lakin kısa sürede matematik öğreneceğim derseniz dalga geçerim, kafa bulurum; matematik öğrenmek için yeterli süre gerekli süredir. Hepiniz dahi olabilecek kadar detaylı matematik öğrenebilirsiniz ama hiç biriniz bir günde matematik öğrenemezsiniz.

Matematiğe zaman tanıyın, ilişkinize şans verin; baştan kestirip atmayın, özverili olun.
İnan ki çok zor değil, kolay olmadığı kadar zor değil.
Zaten kimse sizden uzay fiziği, quantum mekaniği ya da sicim teorisi üzerine hesaplamalar yapmanızı istemeyecek.
Yapmanız gereken pek birşey yokken, yeterli vakti ayıramayacak kadar ketum olmayın.

Söz Uçar Yazı Kalır İşlem Bulur – Matematik Öğrenme

Söz uçar yazı kalır derler ya, işlem yani matematik ise bulur. Bulmak için not almak, kalıcı adımlar atmak gerekir. Ders esnasında ya da bir alıştırma çözümünde önemli gördüğünüz şeyleri not alın, hemde mavi kalemle.

Bu yazı zaman zaman güncellenecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap