1. Ana Sayfa
  2. İdari İşler

MEBBİS Ödenek İsteme – İdari İşler

MEBBİS Ödenek İsteme – İdari İşler
MEBBİS Ödenek İsteme
0

Okul faturalarını ödemek için uzun ve gereksiz bir yoldan geçmek gerekiyor, bence tamamen vakit ve emek israfı olan bu yolları, bilmeyenler için anlatmak amacıyla MEBBİS Ödenek İsteme yazısını da İdari İşler kategorisinde işleyeceğim.

Okul Faturaları İçin MEBBİS Ödenek İsteme

İlk olarak yapılması gereken faturaların gelmesini beklemek, zira elimizde bir belge olmadan bu işi gerçekleştiremeyiz. Faturalar iki şekilde elimize geçer ya fiziki olarak kurum size bırakır ya da e-fatura düzenler.

E-Fatura düzenlenmesi durumunda MYS üzerinden ilgili faturayı indirmemiz ve çıktı almamız gerekiyor. Bu sayede yine elimizde fiziki bir fatura olmuş olur.

İllere ve ilçelere göre işleyişte ufak değişiklikler olabilir, lakin ben genel hatları ile anlatıyorum. Bulunduğunuz yere göre ufak değişiklikleri sizler yaparsınız, anlattığım şekilde yaparsanızda en fazla sizi arayıp bunlara gerek yok derler, mühim olan eksik iş yapmamak.

Faturayı taratıp bilgisayarınıza doğru isimlendirme ile kaydedin, sonrasında arama derdiniz olmasın.

MEBBİS Ödenek İsteme - Ödenek Takip Modülü
Ödenek Takip Modülü
  • Temmuz 22 İnternet Faturası
  • 2506-2607 Dönemi Su Faturası gibi.

Kurum MEBBİS’ine giriş yapın. Görselde yer alan Ödenek Takip Modülü sekmesine tıklayın.

Bu kısımda dikkat edilmesi gereken kısım kurum MEBBİS’ine giriş yapmanızdır. Diğer bir husus ise aynı binada birden fazla kademe-kurum varsa yetkili olan kademe-kurum MEBBİS’ine giriş yapmanızdır.

Örneğin bizim aynı binada 3 kadememiz var, Özel Eğitim Okulu olarak 3 kademeye de aynı bina içinde hizmet veriyoruz. Yetkili olan kadememiz ise 1.kademe olduğu için bu kademenin kurumsal MEBBİS’ine giriş yapmaktayız.

Kurum MEBBİS’ine Giriş >> Ödenek Takip Modülü >> Fatura Girişi sekmelerini takip etmeniz gerekiyor. Bu sırayla devam ettiğinizde yeni açılan sayfa görüntüsü aşağıdaki gibidir.

MEBBİS Ödenek Takip Modülü Yeni Fatura Girişi

Yukarıda yer alan sayfaya geldiğinizde elinizdeki faturaya bakarak istenen verileri doldurmanız gerekiyor. Bunun için faturaya detaylı bakmanız yeterli, istenen herşey faturada mevcut.

Tüm bilgileri doldurdaktan sonra dosya seç adımından tarattığınız faturayı yükleyin, kaydedip onaylayın.

MEBBİS Fatura Durumu

Sonrasında sizin yapmanız gereken bir işlem bulunmuyor, MYS’ye ilgili ödeneğin düşmesini bekleyeceksiniz. Lakin ilk bir iki fatura ödemenizde, fatura girişi ekranında arama kısmından ilgili faturanın durumunu takip edebilirsiniz. Doğru bilgi girişi yapmanız durumunda hiç bir sorun çıkmayacaktır, lakin olur ya siz durumu ilk başlarda takip edin.

Durumu kısmında yer alan kutucuları tıklayın ve faturaların hangi durumda-aşamada olduğunu görün. Dediğim gibi bir hatanız yoksa MYS kısmına bütçeniz düşecektir. Her gün girip bir kere olsun MYS kontrolü size yeter. MEBBİS’e girip boşuna vakit kaybetmeyin.

Bu aşamadan sonrası MYS Ödenek Düşmesini beklemek, bir sonraki adımı da kısa süre içerisinde paylaşmayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap