1. Ana Sayfa
 2. Site Hakkında
 3. Neden Uzunca Yazıyorum

Neden Uzunca Yazıyorum

featured

Eski bir iş arkadaşımdan mesaj gelince şaşırdım bu gün, sitemin ekran görüntüsünü atmış; buldum seni yazmış. Neden Uzunca Yazıyorum konusunda cevap vermeme yol açan bu mesaj Fatih neden tüm yazıların uzun diye sorması oldu.

Bu yazıyı Fatih KAYA blog olan site hakkında yayınlıyorum.

Peki Neden Uzunca Yazıyorum

Ben bir konunun sadece bir yönüyle anlatılmasına karşıyım, bir öğretmen olarak da bir insan olarak da… Olması gereken birden fazla açı ile bakmayı öğretmekse, bir konu hakkında konuşurken örnek olmalı ve her yönüyle açıklamaya çalışmalıyız.

Hayatı bazı zamanlarda Patates yemeği yapmaya benzetirim, oldukça kolaydır zira yapmak. Sıkıntı ise patateslerin boyutlarında. Tecrübe ile karar verebiliyorsunuz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük kesmeniz gerektiğine.

Patates yemeğini kimisi diri sever, kimisi iyice pişmiş; atınca ağızda eriyen bir şekilde ister. Bazen yemeği yapmak için yeterli vaktiniz vardır, bazense kısa sürede hazırlamanız gerekir. Kimi zaman domatesiniz vardır, kimi zaman sadece salça. Her bir durum patatesleri nasıl doğramanız gerektiği hakkında yeni kararlar almanızı gerektirir.

Yemek yapmak için vaktiniz dar olabilir ama bir şeyler öğrenmek için hayatınızdan biraz daha fazla zaman ayıramıyorsanız, yemek yapmakla da uğraşmayın derim.

Ben bir konuyu anlatırken her zaman bazı faktörlerin konuya farklı bakışlar katma zorunluluğu getirdiğini düşünür, konuşma yaparken ya da ders anlatırken bu faktörlere ve olası çözümlere değinirim, bu yüzdende yazılarım ya da konuşmalarım bir şeyler öğrenmek istemeyenlere fazla ya da uzun gelir.

Arkadaşımın bana mesaj attığı konu “özel eğitim öğrenci sayısı”. Dedi ki çok yazmışsın, sadece sayıları verip geçseydin; o iş öyle olmuyor ne yazık ki…
İlk olarak benim sitem bir blog, bir eğitimci güncesi yani tabii olarak içerisinde sadece bilgi olmayacak, yorum ihtiva edecek. Eski zamanlardan örnek verirsek bilimsel bir makale değilde, iki bilim insanı arasındaki mektuplaşma gibi düşünebilirsiniz.

İkincil olarak ben sadece sonuçları verecek olsam Google bu sayfayı değersiz görür, zira yukarıda da dediğim gibi bir blog yorum, düşünce içerir. Sadece sayıları yazacak olsam Twitter üzerinden yapmam uygun düşerdi. Yani seo muhabbetlerinde, seo uzmanlarının dikkat ettiği şekilde aranılan bilgilerin tümünü vermek için uzun uzun yazdım.

Uzun yazsamda araması zor değil aslında, zira her yazımda ilgili başlıkları; bir kitap içerik sayfası gibi ayırıp veriyorum. Nasıl ki bir kitabı açtığınızda aradığınız şeyi buluncaya kadar okumayıp, direk olarak içerikten nokta atışı yapıyorsanız, bu sitede bunuda yapabilir ve olayın bir kısmını görebilirsiniz.

Benim ilgili konu Özel Eğitim Öğrenci Sayısı için yazıma bakılırsa sadece öğrenci sayısını vermekle yetinmediğim; güncel kontenjanlarla her sene gelen yeni öğrenci sayısını verdiğim, kayıtlı olan güncel sayıyı verdiğim görülecek bunu yaparkende devlet, vakıf ve kktc üniversiteleri olarak ayırdığım, mevcut açık ile ne kadar süre daha özel eğitim öğretmenliğini tercih edenlerin nispeten rahat bir atama süreci yaşayacağını verdiğim görülür.

Bir yazıda bir bilgi vermek doğru olsaydı benim sadece bu konu için 10 civarı yazı hazırlamam gerekirdi, işin tuhafı ise Google bu durumda bana ziyaretçi dahi yollamayacağı olurdu.

Neden Uzunca Yazıyorum sorusunu cevaplarkende uzunca yazmış olmanın verdiği haklı gururla, olabildiğince bilgi dolu yazılar yazmaya devam etmeye son derece niyetli olduğumu bildiriyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. 11 ay önce

  Farklı da olsa güzel bir uslubunuz var, tanıdğım başka bir Fatih KAYA var, o da sizin gibi hocam.

 2. Teşekkür ederiz hocam, iyi ya da kötü dönütte bulunan herkese teşekkür ederiz.

Yapılan Yorumlar
 1. 2 sene önce

  Daha önce yorum yazmasam da ben memnunum hocam anlatımınızdan, uzun olsun eksik olmasın.

 2. Boş yazmadığınız sürece uzunluk etki etmez hocam, sağolun..

 3. 2 sene önce

  Aynen hocam en azından başlıkta ne varsa yazıda bulabiliyoruz, haber siteleri gibi değil yani.

 4. Tarzınıza alışınca uzun gelmiyor yazılarınız…
  Ben akaryakıt kampanyaları ile denk geldim ama çoğu yazınızı okudum.
  Teşekkürler.

 5. 11 ay önce

  Farklı da olsa güzel bir uslubunuz var, tanıdğım başka bir Fatih KAYA var, o da sizin gibi hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir